• Oznámenie o obchodnej súťaži
     • Oznámenie o obchodnej súťaži

     • Riaditeľka školy vyhlasuje obchodnú verejnú súťaž o podávanie najvhodnejších návrhov na uzavretie zmluvy o nájme nebytových priestorov v správe vyhlasovateľa za účelom umiestnenia reklamných zariadení na oplotení v okolí školy a za účelom prevádzky školského bufetu. Viac na podstránke Obchodná súťaž.

    • Študentské voľby
     • Študentské voľby

     • 5. február na našej škole učil mladých ľudí občianskej povinnosti. Biela volebná urna, kandidátne listiny, hlasovacie lístky a v neposlednom rade vlajka Slovenskej republiky zdobili našu školskú knižnicu, ktorá bola v tento chladný deň neobvykle zaplnená študentami Gymnázia Milana Rúfusa. Už po niekoľkýkrát sa naša škola zapojila do volebného prieskumu študentov stredných škôl, ktorý zastrešuje organizácia s názvom Študentské voľby. Volebná komisia zostavená dvoma organizátormi tejto politickej aktivity Matejom Piatrikom (III.B) a Romanom Debnárom (II.C) určila presný harmonogram návštevy simulovanej velebnej miestnosti. I keď si myslíme, že akademická pôda nášho gymnázia je a aj vždy bola stranícky apolitická, naši študenti spoločne s vedením školy pochopili, že cieľom tejto mimoškolskej aktivity je naučiť mladých ľudí, najmä prvovoličov, ako fungujú tajné demokratické voľby a hlavne poukázať na to, aby mladí ľudia pristupovali zodpovedne k svojej občianskej povinnosti a chodili voliť či už v parlamentných alebo iných voľbách pri obsadzovaní ústavných orgánov štátu alebo únie. Výsledky volieb na našej škole dopadli jednoznačne.

      Víťazom sa stala koalícia Progresívne Slovensko a Spolu (64 hlasov), ktorej líder, Michal Truban, bol najvolenejším kandidátom do Národnej rady Slovenskej republiky našimi študentami. Na druhom mieste sa predstavilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, NOVA, Kresťanská únia a Zmena zdola, ktoré získalo 29 sympatizantov. Liberálna Sloboda a solidarita (17 hlasov) skončila na treťom mieste a 4. miesto obsadila strana Andreja Kisku ZA ĽUDÍ, ktorá získala 15 hlasov. Ďakujeme študentom za účasť.     

      Roman Debnár 2.C

      Do galérie Študentské voľby boli pridané fotografie.

    • Mládežnícky európsky parlament
     • Mládežnícky európsky parlament

     • Na prelome dvoch zimných mesiacov januára a februára sa sedemčlenná skupina našich gymnazistov vydala do hlavného mesta reprezentovať školu v politicko-debatnej súťaži. Naši študenti sa už tradične niekoľko rokov zapájajú do tejto aktivity s názvom Modelový európsky parlament. Pracovným jazykom štvordňového simulovaného zasadnutia poslancov všetkých členských štátov únie je angličtina. Náš gymnaziálny tím bol rozdelený do troch delegácií. Viktória Sviržovská a Samuel Zorkóczy zdieľali na pôde Európskeho parlamentu názory Francúzska. Alžbeta Gundová, Lukáš Knoška, Matúš Hanuska a Natália Rečlová spoločne tvorili delegáciu Holandska. Posledný člen našich gymnazistov bol Roman Debnár, ktorý zastával hodnoty a postoje Dánskeho kráľovstva. 

      Otvárací ceremoniál sa konal 31.1.2020 v priestoroch kancelárie európskeho parlamentu, kde naši študenti mohli debatovať na rôzne otázky so slovenskými europoslancami. Martin Hojsík, Michal Šimečka a Ivan Štefanec približovali mladým študentom aktuálnu politickú situáciu Európskej únie, ale aj svoje pohľady na rôzne problémy, ktoré momentálne otriasajú svetom, ale aj Slovenskom.

      Víkend sa v Bratislave niesol pracovným nádychom. Každá delegácia si zvolila zástupcu pre rôzne odvetvia európskych problémov. Témy, ktoré študenti z celého Slovenska riešili, boli naozaj všestranné. Zlegalizovanie ľahkých drog, brexit, LGBTI či enviroment boli oblasti, ktorými sa zaoberali naši študenti. Cieľom diskusie  bolo presadenie názorov každej zo zúčastnených krajín na dané problematiky a zjednotenie názorov všetkých členských štátov únie.

      V pondelok 3.2. sa opätovne ako počas celého zasadnutia európskeho parlamentu chlapci obliekli do oblekov a dievčatá do šiat alebo kostýmov. Záverečné rokovanie prebiehalo v Primiciálnom paláci. Každá krajina predstavila svoje záverečné názory a spoločne sa hlasovalo o ich uplatnení. 

      Ďakujeme našim gymnazistom za úspešnú reprezentáciu na vysokej úrovni. 

                                                  Roman Debnár, II. C

      Fotografie sú vytvorené aj organizátorom podujatia MEP 2020.

      Do galérie Mládežnícky európsky parlament boli pridané fotografie.

    • Lyžiarsky kurz v Lučivnej
     • Lyžiarsky kurz v Lučivnej

     • I. A a I. B už majú za sebou lyžiarsky kurz, ktorý sa uskutočnil od 13. do 17. januára 2020. Na kurz ich sprevádzali triedne profesorky Mgr. Ingrid Panáková, Ing. Dana Matušková a vyučujúca telesnej výchovy Mgr. Zdena Štefancová.

      O zážitkoch nám napísala Viktória Hrmová, študentka z I. A.

      „Na svahoch v lyžiarskom stredisku Lučivná sme mali snehu akurát. Pod vedením pánov inštruktorov a Mgr. Štefancovej sme sa postupne zlepšovali. Vyrástli z nás lyžiarske a snowbordové hviezdy. Po malých zraneniach nás ošetrila slečna zdravotníčka Dominika. V stredu po doobednom lyžovaní sme strávili poobedie v Aqua Relaxe v Dolnom Kubíne. Viacerí sme si užili masáže či iné vodné atrakcie. Vo štvrtok sme získali ďalšiu novú skúsenosť, súťažili sme v slalome. Pre víťazov boli pripravené odmeny, ale nakoľko sme všetci slalom úspešne zvládli, odmenení sme boli všetci.

      Chceli by sme sa poďakovať našim skvelým pani profesorkám a samozrejme všetkým, ktorí sa podieľali na našom lyžiarskom kurze.“ 🎿🗽❄

      Do galérie Pozdrav z lyžiarskeho boli pridané fotografie.

     • Športový spravodaj

     • Napriek tomu, že sme sa regionálneho kola vo futsale zúčastnili v značne redukovanej zostave, bez problémov sme zvíťazili v oboch zápasoch. V prvom zápase sme porazili SOŠ Žarnovica 9:4 a v druhom domáce mužstvo SPŠ Mikovíniho B. Štiavnica 5:1. Chlapci obsadili 1. miesto a postúpili medzi 6 najlepších mužstiev v kraji.

      Reprezentovali: Bahna, Čierťaský, Bahno, Harach, Prcúch a Nikolas Urblík. 🥇⚽️👍

      Mgr. Vladimír Fabo

      Do galérie Športový spravodaj boli pridané fotografie.

     • Športový spravodaj

     • Basketbalisti nášho gymnázia suverénne vyhrali regionálne kolo v basketbale chlapcov stredných škôl a postupujú do krajského kola v Lučenci. Vďaka za vzornú reprezentáciu našej školy patrí študentom: Babiak Jakub, Balogh Boris, Ďurica Patrik, Grochal Marek, Holic Martin, Király Pavel, Novák Marek, Švec Jakub, Truben Richard.

                                    Mgr. Norbert Nagy

      Do galérie Športový spravodaj boli pridané fotografie.

    • Gymnaziálna volejbalová liga
     • Gymnaziálna volejbalová liga

     • Prinášame Vám výsledky Gymnaziálnej volejbalovej ligy po 2. kole. Bolo zatiaľ odohratých 6 zápasov s nasledovným skóre:

      IV.A : IV.B    1:2 /15:9, 4:15, 3:10/

      IV.A : III.B    0:2 /12:15, 16:18/

      IV.B : III.B    2:0 /15:12, 15:1/

        I.B : I.C      0:2 /6:15, 6:15/

        I.B : II.A     1:2 /6:15, 15:3, 1:10/

        I.C : II.A     1:2 /14:16, 17:15, 9:10/

      Priebežné poradie sa nachádza v tabuľke.

      Systém súťaže: Súťaže sa zúčastňujú prihlásené zmiešané tímy z jednotlivých tried a profesori. Hrá sa dlhodobo systémom každý s každým, v telocvični gymnázia v pondelok od 14.15 podľa rozpisu zápasov. O poradí v lige rozhoduje počet bodov /každý vyhratý set je jeden bod/. Pri rovnosti bodov rozhoduje o poradí vzájomný zápas, pomer setov alebo pomer bodov. Finálový turnaj sa odohrá 8.4.2020 systémom 1:4, 2:3, zápas o 3. miesto a finále.

      Pravidlá súťaže: hrá sa podľa ofic. pravidiel, ale na dva víťazné sety do 15 /rozdiel 2 lôpt/, tiebreak sa hrá do 10. 

       Víťaz ligy získa putovný pohár a zaujímavý jednodňový školský výlet.    

    • Športový spravodaj
     • Športový spravodaj

     • Naše florbalistky vyhrali okresné kolo a postupujú na región!

      V konkurencii 9 základných škôl z celého okresu sa podaril našim študentkám z Kvarty a Tercie skvelý úspech. Po dvoch víťazstvách v skupine so Štvorkou a kremnickou ZŠ na Angyalovej ul. dokázali vyhrať aj finálovú skupinu, keď porazili aj druhú kremnickú školu na ul.P.Križku a nakoniec aj ZŠ v Hliníku nad Hronom. Dievčatá podali vo všetkých zápasoch veľmi nadšený a bojovný výkon, za ich vzornú reprezentáciu školy im patrí obrovská pochvala! 

                                              Mgr. Norbert Nagy

      Našu školu na okresnom kole vo florbale na IV. ZŠ v Žiari nad Hronom reprezentovali: Emma Kinková, Veronika Kmeťová, Viktória Malíková, Mia Marčišinová, Karolína Pellizzolová, Hana Pittnerová, Alexandra Schveigert, Patrícia Urblíková a Ema Vlkovičová.

      Do galérie Športové súťaže boli pridané fotografie.

    • Volejbalová liga štartuje!
     • Volejbalová liga štartuje!

     • Už v pondelok 13.januára v telocvični nášho gymnázia štartuje o 14.15 hod. súbojmi medzi triedami IV.A, IV.B a III.B svoj prvý ročník Gymnaziálna volejbalová liga 2019/2020.
      Do súťaže sa prihlásilo až 9 tried našej školy a zaujímavosťou je, že desiatym účastníkom tejto dlhodobej súťaže bude tím PROFESORI.
      Súťaž sa hrá dlhodobo systémom každý s každým v telocvični gymnázia vždy pondelok od 14.15 podľa rozpisu zápasov. Finálový turnaj za účasti najlepších štyroch tímov po dlhodobej časti sa odohrá počas vyučovania v stredu 8. apríla pred Veľkonočnými prázdninami. Zápasy sa hrajú na dva víťazné sety do 15 /rozdiel 2 lôpt/, tiebreak sa hrá do 15. O poradí v lige rozhoduje počet bodov /každý vyhratý set je jeden bod/. Pri rovnosti bodov rozhoduje o poradí vzájomný zápas, pomer setov alebo pomer bodov. Finálový turnaj sa hrá systémom 1-4, 2-3, zápas o 3.m a Finále.

      Víťaz ligy získa putovný pohár a zaujímavý školský výlet pre celú svoju triedu :-)

      Športu zdar!

     • Stolný tenis s postupom

     • Posledným športovým podujatím v roku 2019 bol stolný tenis. Okresné kolo žiakov ZŠ a SŠ v stolnom tenise sa uskutočnilo v Kremnici. Dievčatá v zložení Viktória Kubáňová a Kristína Tesáková obsadili 1. miesto s postupom na krajské kolo. Chlapci Martin Ďurana, Marek Kukučka a Urblík Nikolas v silnej konkurencii obsadili 2. miesto. Žiakov v kategórii ZŠ zastupovali Urban Stajník, David Truben, Daniel Štroffek a Quang Huy Dang.

      Ďakujeme všetkým za reprezentáciu školy a dievčatám držíme palce v ďalšom kole.

      Do galérie Stolný tenis boli pridané fotografie.

    • Gymnazisti majú veľké srdce
     • Gymnazisti majú veľké srdce

     • V tento krásny predvianočný čas  mnohí študenti, profesori aj rodičia dokázali, že Vianoce nie sú len o otváraní darčekov, ale o otváraní našich sŕdc. Počas celého týždňa sme zrealizovali niekoľko aktivít, prostredníctvom ktorých sme pomaly plnili pokladničku a nakoniec sme vyzbierali krásnu sumu, 1353 eur, ktorá pomôže ľuďom v núdzi.

      S úžasným nápadom prišla Monika Maslenová z II. C. Na jej podnet sme urobili akciu s názvom Ochutnávka jedál svetových kuchýň. Počas troch dní študenti doma pripravovali rôzne pochúťky pochádzajúce z Nemecka, Španielska, Ruska či Slovenska, ktoré cez prestávky ponúkali svojim spolužiakom. Jedlá úžasne voňali a ešte lepšie chutili. Najväčšiu pochvalu si zaslúži trieda TERCIA, z ktorej sa zapojilo najviac študentov, a študentky z II. A, Alexandra Čillíková a Viktória Repiská, ktoré vyzbierali najväčšiu sumu. Ochutnávka mala veľký úspech a dúfame, že ju opäť o rok zopakujeme. Nazbieraná finančná čiastka poputuje rodinám do Prešova, ktoré pri tragickom nešťastí prišli o svoje domovy.

      Vo štvrtok po chodbách nášho gymnázia rozvoniaval vianočný punč a námestie Matice slovenskej zas zaplavila vôňa kapustnice, s ktorou súťažila maturitná trieda OKTÁVA. Vyhrať sa im síce nepodarilo, ale pre Svetielko nádeje vyzbierali rekordný príspevok.

      Piatkovou aktivitou bol vianočný bazár, ktorý má na našej škole už šesťročnú tradíciu a organizuje ho pani profesorka Kamilka Kubišová. Ručne vyrobené vianočné ozdoby či voňavé medovníčky a chutné koláčiky potešia nejednu domácnosť a vyzbieraná suma Svetielko nádeje.

      Vyvrcholením celého predvianočného týždňa bol zábavný program, do ktorého sa zapojili takmer všetky triedy, a  posledný deň pred prázdninami sme si  tak spríjemnili hudbou, spevom a tancom. Všetkým účinkujúcim ďakujeme a prajeme krásne Vianoce!

                                                                                                                                                        Roman Debnár, II. C

      Do galérie Gymnazisti majú veľké srdce boli pridané fotografie.

    • Kapustnicu 2019 tentoraz navarili "Igorkovci"
     • Kapustnicu 2019 tentoraz navarili "Igorkovci"

     • 18. decembra sa konala v meste tradičná súťaž o najlepšiu kapustnicu. Našu školu tento raz reprezentovali študenti oktávy s triednym, Igorom Stemnickým. Výťažok z predaja tradične venujú Svetielku nádeje. Aj keď sa im zvíťaziť nepodarilo, veselá nálada, spolupatričnosť učiteľa a triedy a financie vyzbierané na dobrú vec boli najkrajším víťazstvom. A tohtoročná oktáva možno vojde do histórie školy aj tým, že založili novú tradíciu- lebo takýto ukážkový kuchársky tím sa oplatí zostaviť aj o rok. A budú sa mať prečo oháňať- oktáva vyzbierala za kapustnicu 461,75 eur.

      Do galérie Kapustnica 2019 boli pridané fotografie.

    • Maratón písania listov
     • Maratón písania listov

     • OD 18. NOVEMBRA 2019 DO 20. JANUÁRA 2020 SA NA CELOM SVETE, VRÁTANE SLOVENSKA, KONÁ JEDNA Z NAJVÄČŠÍCH MEDZINÁRODNÝCH UDALOSTÍ NA PODPORU NESPRAVODLIVO VÄZNENÝCH, PRENASLEDOVANÝCH A UTLÁČANÝCH ĽUDÍ - MARATÓN PÍSANIA LISTOV.
      Počas 2 dní, 18. a 19. decembra aj na našej škole prebiehal Maratón písania listov, jedna z akcií Amnesty International. Celý maratón je založený na motte “Napíš list- daruj slobodu”. Tri študentky, Dana Koštová a Žofia Oswaldová zo IV.B a Terézia Lehotská zo IV.A sa tento rok rozhodli priniesť túto akciu aj na našu školu. S podporou a pomocou p. p. Sučanského sa im to podarilo a veria, že podobné akcie sa budú konať každoročne.
      Mladí ľudia (2. – 4. ročník a SEXTA – OKTÁVA), mali možnosť vypočuť si 6 príbehov ľudí. Ľudí, ktorí neprávom trpia za chyby iných.
      Najskôr bolo študentom a profesorom vysvetlené ako Amnesty International funguje, ako funguje Maratón písania listov. Neskôr mali študenti a profesori možnosť podpísať apely, v ktorých žiadali vlády jednotlivých dotknutých krajín, aby prehodnotila prípady týchto dotknutých ľudí, aby si vlády priznali chyby ktorých sa dopustili, a takisto aby neprávom väznených  prepustili na slobodu a vymazali im zápisy z registra trestov.
      Okrem písania listov, boli študenti informovaní aj o tzv. listoch solidarity, ktoré odsúdeným posielajú ľudia z celého sveta, aby ich podporili alebo aby im ukázali, že za nich niekto bojuje.
      Ak by ste sa o Amnesty International alebo o jednotlivých prípadoch chceli dozvedieť viac, klikajte na stránku https://www.amnesty.sk

      Terézia Lehotská, IV.A

      Do galérie Maratón písania listov boli pridané fotografie.

    • Young author 2019
     • Young author 2019

     • Dňa 17.12.2019 sa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie súťaže Young author 2019, ktorú sme vyhlásili v rámci výročia narodenia Milana Rúfusa. Víťazov jednotlivých kategórií a ich vyučujúcich privítala riaditeľka školy Ing. Dana Paálová. Mgr. Renata Szviteková súťaž vyhodnotila, pochválila mladých autorov za tvorivosť a poďakovala za zaslanie prác. Lujza Prochocká a Hanka Frindtoá zo Septimy porozprávali pozvaným hosťom o svojich skúsenostiach s písaním literatúry a viedli s deťmi diskusiu o tvorbe literárnych diel. Na záver si žiaci ocenených diel prevzali ceny a všetkých čakalo malé občerstvenie.
       

      Do galérie Young author 2019 boli pridané fotografie.

    • Školské kolo olympiády v španielskom jazyku
     • Školské kolo olympiády v španielskom jazyku

     • V dňoch 12.-13.12.2019 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo 30. ročníka Olympiády v španielskom jazyku. Žiaci 2., 3. a  4.ročníka, rozdelení do troch kategórií, si mohli zmerať sily a preveriť získané vedomosti a jazykové zručnosti v španielskom jazyku. Aj keď si všetci žiaci  počínali veľmi dobre a dosiahli výborné výsledky, každá kategória má svojich víťazov.

      Kategória A

      1. miesto: Natália Víťazková (II.A)

      2. miesto: Karolína Čierťažská (II.C)

      3. miesto: Lucia Kukučková (II.A)

      Kategória B:         

      1. miesto: Lucia Macková (III.A)

      2. miesto: Lukáš Knoška (III.B)

      3. miesto: Monika Gregušová (III.B)

      Kategória C:         

      1. miesto: Barbora Adamová (IV.B)

      2. miesto: Žofia Oswaldová (IV.B)

      3. miesto: Richard Kotlárik (IV.B)

      Všetkým srdečne blahoželáme a prvým dvom z každej kategórie budeme držať palce v krajskom kole, ktoré sa uskutoční dňa 10.2.2020 v Banskej Bystrici.

    • Na november 1989 nezabúdame
     • Na november 1989 nezabúdame

     • Aj u nás v škole sme pripravili niekoľko aktivít, ktoré študentom pripomenuli udalosti z novembra 1989. Ako prvé sa tretiaci dozvedeli základné informácie o novembri 1989 na prednáške ÚPN. Zaujal hlavne film natočený dokumentaristami ústavu k 20. výročiu Nežnej revolúcie.

      Štafetu prevzali seminaristi. Vzdelávať sa mali cez praktické aktivity, z ktorých si mohli vybrať, a vytvoriť skupiny: 1. pripraviť nástenku vo vestibule k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Podklady si mali nájsť sami. Revolúciu mali stvárniť kreatívne a reagovať aj na to, ako revolúcia prebehla, čo nám budovanie demokracie dalo/ vzalo, prípadne nájsť odkaz dnešku. 2. Druhá téma mala reflektovať, ako vnímame Nežnú revolúciu dnes. Šlo o sondáž do názorov obyvateľov ZH, táto časť semináru šla do ulíc, nahrávala, zbierala výroky, z materiálu mali pripraviť ľubovoľný výstup 3. Nežná u nás doma...spomienky rodičov/ starých rodičov- krátke nahrávky + foto,alebo inak doplnené rozprávanie spracovať do slideshow filmu, prezi... 4. Kreativita v období revolúcie- ako ľudia zachytávali obdobie vo vtipoch, kresbách, na transparentoch, piesňach.(nástenka, ppt, prezi, slideshow...). 5. Návrh workshopu pre spolužiakov k téme. Výsledky práce tretiakov môžete vidieť na fotografiách.

      Najťažšiu cestu si vybral Denis Laco z III.A: nachystal workshop pre mladších spolužiakov z kvarty. Ako hovorí:  "Poňal som to teda tak, že na začiatku si skupiny vyžrebujú svoju úlohu a cez dialóg založený na nejakej otázke (ku ktorej poviem nejaké dve, tri vety) a na odpovediach kvarťanov, si budú pomáhať pri vypracovávaní úloh (bude to pre nich akási pomôcka). Napr. zvýraznené dátumy vždy vyslovím a teda budú takou pomôckou pre skupinu, čo dostane za úlohu zoradiť udalosti. Videá budú pomôckou pre tvorcov plagátu. Slogany a pieseň Karla Kryla pre tvorcov piesne a "organizátorov" protestu. K dôsledkom revolúcie poviem najmenej, nechám tú skupinu ktorá bude hodnotiť rozdiely, nech sa snaží vytvoriť vlastné tvrdenia." Potom využil "pomocníčkov" zo seminára a kvarta začala robiť na úlohách. Sára riadila tvorbu plagátu. Linda a Betka rozmýšľali s kvartou, čo všetko treba urobiť, keď chcú zorganizovať protest...čo musí organizátor zvládnuť, na čo myslieť... Luki riadil písanie slobodnej poézie, odrážajúcej revolúciu- a popri tom sa naučili, čo je dadaizmus a náhodná voľba slov, báseň z útržkov. Spomienku na november 1989 sme uzavreli pochodom Ahoj Európa 5.12.2019.

      Do galérie Na november 1989 nezabúdame boli pridané fotografie.

    • Ako sa z našich stali cudzí
     • Ako sa z našich stali cudzí

     • Deň ľudských práv si študenti nášho gymnázia pripomenuli na výstave Ako sa z našich stali cudzí. Výstava mapuje konflikt na Balkáne v rokoch 1991- 1995, ponúka jeho konfrontáciu s rozpadom Československa a budovaním Európskej únie.

      Jednotlivé panely hovoria o reťazi zla, ktorú spúšťa populizmus a nacionalizmus, približuje ich cez príbehy ľudí, ktorých zasiahla vojna. Beba Hadžić, Zijo Ribić, Rešad Trbonja ukazujú, kam vedie neznášanlivosť, delenie na MY a ONI, ale učia aj to, že s nenávisťou sa žiť nedá a v istom momente treba vedieť odpustiť a pozrieť sa bez negatívnych emócií do očí trebárs aj človeku, čo vám zavraždil celú rodinu. Zijo Ribić vysvetľuje počas besied s mladými: „ Keď prišiel ich veliteľ, díval sa mi do očí a ja jemu. Predstavte si to: keď hľadíte do očí človeku, ktorý vám vyvraždil celú rodinu, všetkých kamarátov, susedov... V tej chvíli mi všeličo preletelo hlavou, zúrivosť, nenávisť, odporné veci. Ale zároveň som v tom všetkom pocítil, že nesmiem a nebudem nenávidieť. Len keď človek odpustí, môže žiť ďalej normálnym životom, pretože s nenávisťou sa normálne žiť nedá. Nesmiete dovoliť, aby vám niekto klamal, že nejaký národ je lepší alebo horší, ale pozerajte sa na každého človeka ako na človeka.“

      Prínosom výstavy je, že ide o peer projekt. Výstavou sprevádzajú rovesníci (pre nás študenti to boli Akadémie EBG v Žiari nad Hronom), ktorí vďaka Centru pre európsku politiku absolvovali cestu do Vukovaru, Tuzly, Srebrenice, Sarajeva a mali možnosť hovoriť s pamätníkmi udalostí. Preto ich rozprávanie o vojnových udalostiach nie je zamerané na fakty , ale na sprostredkovanie autentických zážitkov. Po komentovanej prehliadke sa mladí ľudia rozprávali o paralelách medzi Juhosláviou v 90-tych rokoch a dnešným Slovenskom. Vďaka mladým sprievodcom z EBG sme si uvedomili, že každý nesie „veľkú zodpovednosť za malý svet“, ktorý ho obklopuje.

      Do galérie Ako sa z našich stali cudzí boli pridané fotografie.

    • Florbal nám ide
     • Florbal nám ide

     • Florbal alebo floorball je kolektívny halový šport podobný pozemnému hokeju. Samozrejme populárny aj na našej škole. To sa prejavilo aj na okresnom kole žiačok a žiakov stredných škôl. Tím dievčat a chlapcov sa s obrovskou prevahou a po vysokých víťazstvách stali víťazmi. 

      Blahoželáme!

      Do galérie Florbal boli pridané fotografie.

     • Dobrovoľníkom už v PRIME

     • Študent Adam Prekopp bol nominovaný na získanie ocenenia Srdce na dlani 2019. Adam rád navštevuje ľudí v Domove sociálnych služieb DOMÉNA v Žiari nad Hronom. Má dar reči a rád rozširuje obzory klientom DOMÉNY o prírode či histórii mesta. Vymyslel si aj vlastnú zábavno - náučnú hru „Adamovu aktivitu“. Pomáha pri tvorivých dielňach, hrá s klientmi spoločenské hry, sprevádza ich na vychádzkach. Každoročne pomáha pred Vianocami klientom Domény roznášať ich vlastnoručne vyrobené darčeky ľuďom, ktorí Doméne pomáhajú počas celého roka.

      Adam, sme na teba hrdí!

     • Programujeme netradične

     • Vybraní žiaci osemročného gymnázia sa učia programovať netradične.Koncom novembra absolvovali prvú časť workshopu pod vedenímvysokoškolského učiteľa PaedDr. Patrika Voštinára, PhD., ktorý pôsobí naKatedre informatiky Fakulty prírodných vied UMB v Banskej Bystrici.Počas tohto takmer 3-hodinového stretnutia, sa žiaci „prehrýzli“ odprogramovania bez počítača v hre „Scottie Go!“ až k ovládaniurobotického autíčka Phiro Pro a mBot, ktoré rozhýbali pomocou vlastných programovvytvorených v blokovom programovacom prostredí Makeblock. To, že ichnové aktivity bavili, dokazovali úsmevy na tvárach a ich zaujatosť.Pokračovanie je pre žiakov pripravené v predvianočnom týždni. Čaká ichprogramovanie mobilných aplikácií a Ozoboti.Ďalší žiaci si môžu netradičné programovanie vyskúšať v ďalšej etape vnovom roku.

      Do galérie Programujeme netradične boli pridané fotografie.

    • Young author 2019 - vyhodnotenie súťaže
     • Young author 2019 - vyhodnotenie súťaže

     • Pri príležitosti výročia narodenia Milana Rúfusa, ktorého meno nesie naša škola už takmer 10 rokov, sme vyhlásili súťaž tvorby v anglickom jazyku Young author.

      Mladí autori sa pochválili svojimi prácami vo všetkých kategóriách. Zaslali ste nám množstvo príbehov, básní i komixov. Tu sa nachádza výsledková listina.

      Zároveň si dovoľujeme všetkých ocenených žiakov aj ich vyučujúcich pozvať na slávnostné vyhodnotenie, ktoré sa uskutoční 17.12.2019 o 9.30 hod v budove našej školy v prednáškovej miestnosti na prízemí.

      Všetkým zúčastneným autorom ďakujeme za účasť a ich vyučujúcim za spoluprácu.

      Renáta Szviteková, vyučujúca anglického jazyka

    • Vianočná výzdoba
     • Vianočná výzdoba

     • Súťaž o najkrajšie vyzdobenú triedu sa stala na našej škole peknou tradíciou. Tento rok sa študenti výnimočne posnažili a skrášlili priestory školy aj vlastnoručne vyrobenými ozdobami. Pri tvorbe výzdoby sa snažili dodržať všetky kritériá. Škola sa odela do vianočných šiat. Príjemnú atmosféru vytvorili vianočné stromčeky, girlandy, adventné vence, ale aj imitácie krbov. Námaha žiakov bola samozrejme ocenená. Zo sladkej odmeny sa mohli tentoraz tešiť triedy:

      • 1. kategória: 1. miesto – SEKUNDA, 2. miesto – TERCIA, 3. miesto – PRIMA
      • 2. kategória: 1. miesto – I.A, 2. miesto – II.A, 3. miesto – I.B

      Všetkým zapojeným triedam ďakujeme za účasť, víťazom gratulujeme a už teraz sa tešíme na nové nápady v budúcom ročníku.

      Poradie tried určila porota zložená z 2 učiteľov a 3 študentov zo žiackej školskej rady.

      Do galérie Vianočná výzdoba boli pridané fotografie.

    • Neznalosť zabíja, zodpovednosť chráni!
     • Neznalosť zabíja, zodpovednosť chráni!

     • Pod týmto heslom si Mládež Slovenského červeného kríža aj v Žiari nad Hronom pripomenula svetový deň boja proti AIDS. Študenti, medzi nimi aj mnoho našich gymnazistov, zorganizovali sviečkový pochod pod názvom „Živá stužka“. Mladí ľudia prechádzajúci centrom mesta sa takto snažili upozorniť verejnosť na túto problematiku a prejavili solidaritu ľuďom, ktorí žijú s HIV/AIDS. Na námestí nakoniec so zapálených sviečok vytvorili červenú stužku, ktorá symbolizuje boj proti HIV a AIDS. „Chceme takto upozorniť verejnosť, že vírus HIV sa neprenáša len pohlavným stykom. Snažíme sa búrať mýty, ktoré sa o ochorení šíria,“ upresnila predsedníčka združenia Nina Jakušová z II. C. V rámci akcie sa uskutočnil aj anonymný odber krvi na vyšetrenie protilátok.

      HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti, ktorý napáda imunitný systém človeka, a tak znižuje jeho obranyschopnosť voči ochoreniam. Terminálnym štádiom HIV infekcie je ochorenie AIDS, keď sa objavujú mnohé vážne zdravotné ťažkosti. Slovenská republika patrí k štátom EÚ s najnižšou incidenciou HIV infekcie, avšak v poslednom období sa pozoruje nárast počtu nových prípadov.

      Viac o akcii na stránke https://www.tvziar.tv/sprava/8531/mladi-ziarcania-proti-aids.html.

      Informácie prevzaté z regionálnych novín MY Noviny žiarskej kotliny, číslo 48.

    • V Národnej súťaži o HIV/AIDS prvé
     • V Národnej súťaži o HIV/AIDS prvé

     • Dňa 11.11.2019 sa tím študentiek z II.C triedy v zložení Monika Maslenová, Romana Davidiková a Katarína Köpplová zúčastnil online kola súťaže v HIV/AIDS prevencii. V tomto kole ich čakalo množstvo zložitých otázok danej problematiky. V online kole skončili na úžasnom 7. mieste, predbehli viac ako 60 tímov z celého Slovenska a zabezpečili si tým postup do národného kola súťaže, ktoré sa konalo 29.11.2019 v Bratislave v priestoroch KC Dunaj. Tohto kola sa zúčastnilo 10 najlepších tímov stredných škôl zo Slovenska. Riešili otázky z viacerých tematických okruhov vrátane činnosti Slovenského Červeného kríža, správnej prevencie a ochrany, HIV/AIDS problematiky či sexuálne prenosných chorôb. Súťaž mala aj kreatívnu časť, kde mali tímy za úlohu vytvoriť model HIV vírusu z plastelíny a vytvoriť poster k danej téme. Aj vo veľmi silnej konkurencii sa dokázali dievčatá presadiť a obsadili úžasné 1. miesto! Boli odmenené hodnotnými cenami a následne sa spoločne s ostatnými účastníkmi podieľali na vytvorení živej červenej stužky na Námestí SNP. Červená stužka je symbolom boja proti HIV/AIDS, ktorý si pripomíname svetovým dňom boja proti HIV/AIDS 1.decembra od roku 1988. Už piaty ročník Národnej súťaže HIV/AIDS prevencie bol organizovaný Mládežou Slovenského Červeného kríža. Ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy a rovnako za to, že sa naši študenti venujú aj takejto citlivej no o to dôležitejšej téme.

      Matej Piatrik, III.B

      Do galérie Národná súťaž o HIV/AIDS boli pridané fotografie.

    • Vianočná Viedeň
     • Vianočná Viedeň

     • Študenti tried TERCIA, KVARTA a II.C dostali tento rok možnosť zažiť vianočnú atmosféru v predstihu. V predmikulášsky deň parkoval pred Gymnáziom M. Rúfusa v Žiari nad Hronom autobus, aby ich odviezol na Vianočné trhy do rakúskej metropoly – Viedne. V očiach študentov sa javilo očakávanie, čo všetko v tento mrazivý deň zažijú.

      Po približne trojhodinovej ceste sme sa dostali k prvému cieľu našej predvianočnej výpravy. Tým bolo nepochybne zaujímavé letné sídlo rodu Habsburgovcov – Schönbrunn. Na výber sme mali prehliadku záhrad cisárovnej Sissi alebo sme sa mohli poprechádzať cez vianočné trhy, ktoré sa v tomto areáli konali. Cestou do Prírodovedného múzea, ktoré sa nachádza na Námestí Márie Terézie sme sa zviezli cez Ringstrasse. V Prírodovednom múzeu sme sa trošku zohriali a po jeho návšteve sme si už plnými dúškami užívali vianočné trhy Viedne. Z každého rohu na nás viala vôňa pravého viedenského punču v krásnych hrnčekoch, ktoré dotvárali vianočnú atmosféru trhov. Mnohí z nás si ich odniesli ako  suvenír domov. Hlad nám zahnali rôzne rakúske špeciality ako praclíky, punčové kocky, plnený zemiak a ďalšie iné dobroty, ktorým sme nedokázali odolať. Ďalšou zastávkou bolo Námestie sv. Štefana -  Stephansplatz, ku ktorému sme kráčali peši. Hlavnou dominantou, ktorú sme na tomto námestí obdivovali, bol Stephansdom – Dóm sv. Štefana. Je to hlavná dominanta hlavného mesta Rakúska. Od Stephansdomu sme sa presunuli k Hofburgu, k zimnému sídlu Habsburgovcov. Uličkami veľkomesta sme sa dostali k Viedenskej radnici, kde sa usporadúvajú najväčšie vianočné trhy v celej Viedni, Christkindlmarkt. A tu sme sa už nabažili vianočnej atmosféry dosýta. Nádherne vysvietený areál trhov vynikal všetkými možnými svetielkami. Približne hodinu času sme mohli stráviť podľa vlastných predstáv – nákupmi suvenírov, vianočných ozdôb, punču alebo rôznych pochutín, ktoré sme nestihli ochutnať na predošlých trhoch. Celou Viedňou nás sprevádzala pani sprievodkyňa, ktorá nás zasypala mnohými informáciami a zaujímavosťami o navštívených miestach.

      Plný nielen dobrôt, ale aj zážitkov, sme premrznutí čakali na náš vysnívaný vyhriaty autobus. Našťastie na nás nezabudol, prišiel pre nás a v zdraví nás dopravil späť domov. Ďakujeme p.prof. Šályovej a p.prof. Debnárovej za možnosť zúčastniť sa výletu, ktorý v nás zanechal spomienky na nezabudnuteľnú atmosféru predvianočnej Viedne.

      Emma Rošková, TERCIA

      Do galérie Vianočná Viedeň boli pridané fotografie.

    • Návšteva Centra hispánskej kultúry
     • Návšteva Centra hispánskej kultúry

     • Dňa 5.12.2019 sa žiaci II.A a SEPTIMY vybrali ochutnať predvianočnú atmosféru na banskobystrické vianočné trhy. A hoci mráz nepoľavil ani cez deň, slniečko si na nás posvietilo a ukázalo všetky pochúťky, ktoré vianočné trhy ponúkajú.

      Žiaci II.A sa mohli zohriať počas návštevy Centra hispánskej kultúry Vladimíra Olerínyho, ktoré sa nachádza v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice. Vypočuli sme si zaujímavú prednášku o kultúre a histórii Španielska, ale dozvedeli sme sa zaujímavé informácie aj o zvykoch, tradíciách a životnom štýle Španielov. Pozreli sme si ukážku prezentácie flamenca a záver návštevy si žiaci mohli zmerať sily vo vedomostnom kvíze, ktorého víťazi získali milé ceny.

      Do galérie Návšteva Centra hispánskej kultúry boli pridané fotografie.

    • Ľudskoprávny kvíz 2019
     • Ľudskoprávny kvíz 2019

     • Najlepší v kraji

      V stredu 27. novembra 2019 sa päťčlenný tím z našej školy, v zložení Eva Lujza Prochocká, Matej Piatrik, Lukáš Knoška, Marek Jaroš a Roman Debnár, zúčastnil ľudskoprávneho kvízu, ktorý sa  konal v rámci konferencie Human Forum 2019 na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

      Súťaž prebiehala modernou formou prostredníctvom aplikácie Kahoot. Vedomostný test obsahoval dvadsať náročných otázok z oblasti základných ľudských práv a občianskych slobôd a body sa pripisovali aj za rýchlosť odpovedí. Našim študentom sa od začiatku darilo a vybojovali si krásne prvé miesto. Za nimi sa umiestnili študenti z Gymnázia J. G. Tajovského z Banskej Bystrice a tím Gymnázia z Modrého Kameňa.

      Študentom blahoželáme k víťazstvu!

                                                                                         Mgr. Miroslava Debnárová

      Do galérie Ľudskoprávny kvíz 2019 boli pridané fotografie.

    • Imatrikulácie v Rokforde
     • Imatrikulácie v Rokforde

     • Utorok 29.10.2019 žiaci druhých ročníkov Gymnazia Milana Rúfusa zorganizovali prijemné imatrikulačné predpoludnie v školskej telocvični.

      V pohodovej a zábavnej atmosfére sa spoločne spoznávali prváci s ostatnou časťou študentskej gymnaziálnej posadky.

      Imatrikulačný deň sa niesol v duchu Harryho Pottera. Školská telocvičňa sa sfarbila do rôznych odtieňov žltej, červenej, zelenej či modrej farby, ktoré symbolizovali rôzne fakulty z diela J. K. Rowlingovej.

      Nové tváre našej školy, rozdelené na tri potterovské fakulty, súťažili medzi sebou o lákavú výhru v imatrikulačnej súťaži. Body jednotlivým tímom udeľovala sympatická porota zložená z triednych profesoriek druháckych tried.

      V napínavom súboji o vynikajúcu tortu napokon zvíťazila I.C. Na druhom miestne sa umiestnila I.A a na koncovom mieste sa predstavila I.B, pre ktorú tretie miesto znamenalo účasť na upratovaní školských priestorov po imatrikulačnom dni.

      Ukončenie bolo v réžii vedenia školy. Pani riaditeľka, Ing. Dana Paálova, odovzdaním slávnostných dekrétov oficiálne prijala nových prvákov do cechu gymnaziálneho.

      Novým študentom prajeme veľa šťastia a úspechov v štúdiu na našom gymnáziu.

      Roman Debnár, II. C

      Fotografie boli zverejnené v galérii Imatrikulácie - 1. ročník 2019