• Workshop v Seredi
     • Workshop v Seredi

     • Minulý týždeň sa študenti tretieho ročníka zúčastnili workshopov v Múzeu holokaustu v Seredi. Prvý, venovaný obdobiu neslobody v Československu v 50-tych rokoch, viedli lektorky Post Bella, Sandra Polovková a Dáša Kúdelová Kopčanská. Tretiaci na ňom zažili tvorbu samizadatu, videli, ako vyzerala infiltrácia agenta do skupiny, v náznaku prežili aj policajné vypočúvanie. Zážitkové učenie o tejto ťažkej téme sa väčšine z nich nesmierne páčilo, ako vyplynulo z ich aktivity aj zo záverečných hodnotení. Keďže nie je dobré, aby na workshope pracovali príliš veľké skupiny, druhá časť triedy si prehliadla expozíciu Múzea holokaustu, zoznámili sa s príbehmi preživších a potom s Matejom Beránkom absolvovali workshop na tému holokaust na Slovensku. Aj táto skupina hodnotila exkurziu pozitívne. Pochvalne sa vyslovili o práci sprevádzajúcich aj o expozícii múzea. Označili ho za jedno z najvydarenejších na Slovensku. Pracovníkom oboch inštitúcií za lektorovanie ďakujeme.

      Aktivita sa uskutočnila v rámci realizácie projektu Dejepis digitálne vďaka programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange.

      Do galérie Workshop v Seredi boli pridané fotografie.

     • Viem kto som, viem čo chcem

     • V rámci pokračovania projektu „Viem, kto som, viem, čo chcem“ sa trieda PRIMA dňa 23.1.2018 zúčastnila interaktívnej besedy o škodlivosti legálnych a nelegálnych návykových látok ako sú alkohol, cigarety či drogy. Dozvedeli sme sa, že cigarety sú návykové preto, lebo obsahujú nikotín. Po konzumácii alkoholu sa môžeme cítiť agresívne alebo príliš veselo. V záverečnej časti nás p. Malatincová rovnako vystríhala pred vplyvom nelegálnych drog, ktoré ovplyvňujú myseľ, vôľu a úsudok, čo môže vyvolať závislosť. Prednáška bola veľmi poučná  a zaujímavá.                                           

      Ema Chudobová, Nikola Kutišová, PRIMA

    • Olympiáda v anglickom jazyku
     • Olympiáda v anglickom jazyku

     • Dňa 17.1.2018 sa uskutočnilo obvodné kolo Olympiády v Anglickom jazyku. Naši študenti sa aj v tejto olympiáde umiestnili na prvých miestach. V kategórii 2A prvé miesto obsadila Petra Šlosiariková (II. A), v kategórii 2B prvenstvo patrí Andrejovi Hricovi (III. B) a prvú priečku obsadila aj Mai Trang Hoang (SEPTIMA) v kategórii 2C2. Ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy, víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v krajskom kole.

    • Olympiáda v nemeckom jazyku
     • Olympiáda v nemeckom jazyku

     • Dňa 18.1.2018 sa v CVČ v Žiari nad Hronom konalo obvodné kolo olympiády v nemeckom jazyku. Našu školu reprezentovalo 5 žiakov v 3 rôznych kategóriách: Laura Roglová zo Sekundy v kategórii 1A, Lenka Barancová a Richard Truben z Kvarty v kategórii 1B, Beata Mikolášová a Eva Lujza Prochocká v kategórii 2A. Do krajského kola, ktoré sa bude konať dňa 18.2.2018 v Banskej Bystrici postúpili:  Richard Truben, Beata Mikolášová a Eva Lujza Prochocká. Všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a postupujúcim prajeme veľa úspechov v ďalšom súťažení.

    • Spomienky na Rúfusa
     • Spomienky na Rúfusa

     • Naša škola od roku 2010 nesie v názve meno slávneho básnika Milana Rúfusa. Preto si jeho život a dielo pripomíname rôznymi aktivitami. Dňa 4. 12. 2017 sa naši študenti spolu s p. riaditeľkou Ing. Danou Paálovou zúčastnili na XIX. stretnutí milovníkov poézie majstra Milana Rúfusa pod názvom RÚFUS SLOVENSKU – SLOVENSKO RÚFUSOVI v Múzeu Jána Cikkera v Bratislave.

      V  literárno-hudobnom pásme, ktorý pripravili vyučujúce slovenského jazyka, vystúpili Eliška Trvalcová, Eliška Melišková, Zuzana Maslenová, Andrej Holos, Martin Gallo, Martin Kmeť a Dominik Schmidt. Stretnutie i program sa niesli v znamení ľudskosti. Slovami Milana Rúfusa: „Dobročinnosť je výnimočný stav, keď sa z ľahostajného prúdu človečiny oddelí ľudskosť, aby pomohla trpiacemu.“

      Do galérie Spomienky na Rúfusa boli pridané fotografie (foto Erika Fajnorová).

     • 47. Gymnaziálny ples

     • Srdečne Vás pozývame na 47. Gymnaziálny ples, ktorý sa uskutoční 9. februára 2018 od 19.00 hod. v Estrádnej sále MSKC v Žiari nad Hronom. Vstupenky je možné zakúpiť, príp. rezervovať v III.A (Eva Mališová, Branislav Kováčik). Rezervácie lístkov musia byť uhradené do 15. 1. 2017.

      Tešíme sa na Vašu účasť!

       

       

       

       

    • Živočíšni dentisti
     • Živočíšni dentisti

     • Hodina biológie sa opäť raz niesla v netradičnom prevedení. Žiaci triedy KVARTA sa rozhodli doslovne pozrieť na zúbky rôznym živočíšnom druhom. Keďže v rámci učenia sa o odlišnosti v skladbe tráviaceho traktu živočíchov, počnúc ústnou dutinou, kde rozhodujúcim determinantom je už samotné zloženie potravy, skrsla v ich hlavách jedinečná myšlienka - vymodelovať chrup rôznych bylinožravcov, mäsožravcov, hlodavcov či iných druhov živočíchov.

      Každý žiak potom predstavil svoj model a porozprával o živote a najmä potravovej skladbe daného živočícha. Na vytvorenie modelov použili žiaci rôzny materiál od plastelíny, polystyrénu až po Lego kocky. Dokonca mali možnosť vidieť chrup mladého srnca.  Žiaci sa do témy doslovne zahryzli a postarali sa tak o veľmi zaujímavú hodinu.

      Mgr. Barbora Kinková

    • Tradíciami pomáhame iným
     • Tradíciami pomáhame iným

     • S rokom 2017 sme sa rozlúčili tradičnými aktivitami. Najprv naši učitelia a kolegovia varili kapustnicu na žiarskom námestí ako ostrieľaní tím „Chlapi z Gympla“. Ich kapustnica mala veľký úspech. Za 35 minút zmizlo z kotlíka 150 porcií, ktoré naberala pani riaditeľka. Prišli terajší aj bývalí študenti, stretli sa kolegovia. Napriek zime vládla veselá atmosféra. Už vopred bolo jasné, že vyzbieraný príspevok v ľubovoľnej výške pomôže tým, čo to najviac potrebujú – deťom.

      Aby sme aj my ostatní prispeli, pod vedením p. prof. Kubišovej sme už dlhodobo pripravovali rôzne výrobky do tradičného Vianočného bazáru. Od rána sa chodby školy napĺňali vôňou vianočného pečiva a ovocného punču. Priestor bazáru sa postupne plnil rozmanitými vianočnými ozdobami, svietnikmi, anjelikmi,... Nechýbali mafiny, drobné vianočné pečivo i medovníčky. Po dvoch hodinách boli výrobky takmer rozpredané, čo sme vôbec nečakali. Netrpezlivo sme sa presúvali do telocvične, kde nás čakal vianočný program a zároveň správa, ktorá mala byť vyvrcholením nášho úsilia.

      V programe, ktorý pripravila žiacka školská rada pod vedením Mgr. Lapinovej všetky triedy postupne od PRIMY až po maturantov predstavili svoje čísla a v nich svoje triedne talenty. Ukázalo sa, že sme celá škola naozaj jeden tím. Potvrdili to aj „partnerské“ vystúpenia – hneď na úvod zaspievala I.A, I.B a PRIMA. Nasledovali vianočné piesne, tanec, či ukážky zo stužkovej. Program vyvrcholil prekvapením, ktoré pre žiaci pripravili pre svojich triednych učiteľov. Naplnení vianočnou atmosférou a zrazu akýmsi pokojom sme sa rozlúčili vianočným prianím.

      A neprezradili sme Vám výsledok? Boli sme milo prekvapení. Podarilo sa nám vyzbierať 573 eur, ktoré venujeme OZ Svetielko nádeje, aby aspoň trochu spríjemnili vianočný čas detským onkologickým pacientom. A už teraz vieme, že na budúci rok sa budeme snažiť ešte viac.

      Všetkým Vám veľmi pekne zo srdca ďakujeme a prajeme Vám krásne a pokojné vianočné sviatky.     

      Do galérie Tradíciami pomáhame iným boli pridané fotografie.

    • Vianočná Viedeň
     • Vianočná Viedeň

     • Dňa 15.12. sme sa my, študenti II. A, II. B a Sexty, zúčastnili exkurzie do vianočnej Viedne. Navštívili sme Prírodovedné múzeum, v ktorom nás zaujali mnohé exponáty. Zvieratá často vyzerali ako živé. Po prehliadke sme sa prešli  ″malými vianočnými trhmi″, ktoré sa nachádzajú neďaleko múzea. Cestou  okolo budovy parlamentu  postavenej v gréckom štýle sme sa dostali pred neogotickú mestskú radnicu, kde sa konajú hlavné Vianočné trhy, na ktorých sme si plnými dúškami užili vianočnú atmosféru, sladký punč (samozrejme nealko) a jedinečnosť každého stánku. S našimi triednymi profesormi a profesorom Adámikom sme zažili mnoho zábavy a za ich ochotu zorganizovať a zúčastniť sa s nami tejto exkurzie im patrí veľké „Ďakujeme!“.

      Edita Červenková, II.A

      Do galérie Vianočná Viedeň boli pridané fotografie.

    • Študentská konferencia v Prahe
     • Študentská konferencia v Prahe

     • S Inštitútom Terezínskej iniciatívy naša škola spolupracuje už dlhšiu dobu. Najzaujímavejšou časťou spolupráce je účasť žiarskych gymnazistov na študentských vedeckých konferenciách a workshopoch. Po konferencii Demokracie vs. extrémizmus a Meze svobody v Kutnej Hore sme tento rok dostali pozvánku na konferenciu Identita Rómov v 20. storočí do Prahy. Akciu organizovali okrem Terezínskej iniciatívy partneri európskeho projektu ERI20th a Antikomlex. Konala sa v adventnom období- od 7. do 9. decembra. Zúčastnili sa jej žiačky tretieho ročníka Diana Köpplová, Viktória Mizeráková a Miroslava Šarköziová.

      Na konferencii sme otvárali závažné témy: Prečo sú rómske témy potenciálne konfliktné? Prečo sa v školskej výuke nestretávame s témou dejín Rómov? Vieme o rómskom holokauste? Prvý deň konferencie bol venovaný práve odpovediam na tieto otázky. 

      Asi najdiskutovanejšou témou bol workshop Cikánská škola v Užhorode, Škola mieru v Květušíne. Študenti spolu s učiteľmi najprv analyzovali písomné pramene k zmieneným školám. Potom si pozreli dokumentárny film Zatajené dopisy (ocenený cenou AFO), ktorý mapoval prípad květušínskych detí. Po zhliadnutí filmu si do horúcich kresiel sadli jeho tvorcovia- Barbora Šebová (romistka) a režisér Tomáš Kudrna. Študentov zaujímal proces vzniku filmu, práca s pamätníkmi ale namietali aj nevyváženosť filmového diela. Všetkých zarážala obludnosť sociálneho experimentu, odlučovanie detí od rodiny. Hlavný hrdina, pán učiteľ Dědič, bol ešte dlho témou neutíchajúcich diskusií. Boli emotívnejšie o to, že žiaci už od obeda pracovali s Ruženkou Ďorďovou, ktorá bola takisto násilne odobratá matke. Tá ju do výchovy získala až po 2 rokoch súdnych sporov.

      Podobne emotívny bol aj druhý deň konferencie. Začínal sa historickým exkurzom do rómskeho holokaustu. Potom opäť nasledovala projekcia dokumentárneho filmu Památník českého anticikanizmu. Film približoval Lety u Písku, koncentračný tábor pre Rómov, kde perzekúcie a vraždenie nebolo dielom nemeckých nacistov, ale Čechov. Po roku 1989 na mieste vraždenia ľudí postavili veľkokapacitný prasačinec. Film bol príbehom aktivistov, ktorí tento rok dosiahli likvidáciu prasačinca a odkúpenie pozemku na memoriál. Po filme sa účastníci konferencie vybrali na exkurziu na pamätné miesta- do Mírova, na cintorín s masovými hrobmi detí a do Letů. Jednou zo študentských aktivít po exkurzii bolo navrhnúť koncept múzea/ memoriálu. Z našich žiačok sa úlohy výborne zhostila Vika Mizeráková. Vyvrcholením dňa bolo divadelné predstavenie AraArt, Divadla utlačovaných s hrou Neprojdeš! Videli sme derniéru tohto predstavenia, v ktorom si diváci mohli otestovať mieru vcítenia sa do problému hlavného hrdinu, mohli aktívne zasahovať do deja a hľadať riešenia. Divadlo nesmierne zaujalo a tak aj dávno po predstavení sme diskutovali s protagonistami.

      Posledný deň konferencie ponúkal riešenia, odpovede na otázky položené na začiatku konferencie. Teší nás, že študentka nášho gymnázia, Miroslava Šarköziová zaujala svojím vystúpením nielen žiakov, ale aj učiteľov a usporiadateľov konferencie. Po prezentáciách získali účastníci certifikát a prišiel čas rozlúčiť sa. Atmosféra v Skautskom inštitúte na Staromestskom námestí bola mimoriadne príjemná. Získali sme nových priateľov, nadviazali kontakty so školami aj neziskovými organizáciami, máme nápady na nové obohacujúce spoločné projekty. Študentská konferencia znamenala pre nás tri intenzívne, hektické ale nesmierne zaujímavé dni.

      Mgr. Zuzana Kohútová

      Do galérie Študentská konferencia v Prahe boli pridané fotografie.

    • Vianočná Budapešť
     • Vianočná Budapešť

     • Dňa 11.12. sa triedy III.B a III.C zúčastnili poznávacieho zájazdu do Budapešti spojeného s návštevou Vianočných trhov. V Budapešti sme videli mnoho známych historických pamiatok, z ktorých mnohé sa viažu aj s našou históriou. Navštívili sme Námestie slobody, budovu parlamentu, prezidentský palác, Budínsky hrad, Baziliku Sv. Štefana a nakoniec aj spomínané trhy. Touto cestou by sme chceli poďakovať p. profesorkám Považanovej a Pajerskej za organizáciu tohto výletu.

      Do galérie Exkurzia Budapešť boli pridané fotografie.

       

       

    • Stredoškolák
     • Stredoškolák

     • Predstavili sme naše gymnázium na 21. ročníku prezentačnej výstavy stredných škôl - Stredoškolák. O priebehu vzdelávania, mimoškolských aktivitách i živote školy oboznamovali návštevníkov priamo naši študenti i výchovná poradkyňa. Žiaci i rodičia si mali možnosť pozrieť aj ukážky vlastných učebníc, ktorých autormi sú učitelia nášho gymnázia.

      Pozrite si prezentáciu o škole TU  i leták, ktorý sme pripravili pre návštevníkov TU .

      Našu školu prezentovali Ondrej Poprac, Adrián Benčat, Tatiana Märtzová, Eva Mališová z III. A a Peter Bahna, Martin Žňava, Barbora Adamová, Silvia Búgelová z II. B.

      Do galérie Stredoškolák 2017 boli pridané fotografie.

    • Vianočný bazár
     • Vianočný bazár

     • Srdečne Vás pozývame na tradičný školský vianočný bazár, ktorý sa uskutoční 21. 12. 2017 od 8:00 do 9:30 hod. vo vestibule. Čakajú na Vás rôzne výrobky študentov, od vianočných ozdôb až po vianočné pečivo. Výťažok z bazáru venujeme tým, čo to najviac potrebujú.

    • Andrej Hrmo v ankete Srdce na dlani 2017
     • Andrej Hrmo v ankete Srdce na dlani 2017

     • V ankete Srdce na dlani 2017, ktorú už niekoľko rokov organizuje Centrum dobrovoľníctva, sme medzi 44 nominovanými v kategórii Mladý dobrovoľník do 30 rokov, objavili aj meno nášho študenta – Andreja Hrma z KVINTY.  Snahou tejto ankety je každoročne oceniť a vyzdvihnúť ľudí, ktorých dobrovoľná práca je vysoko prospešná a ktorí sú inšpiratívnym príkladom pre ostatných. A čomu sa venuje náš mladý dobrovoľník?

      Andrej sa cez Slovenský červený kríž zapája do zbierky potravín, ktoré putujú sociálne odkázaným rodinám. Robí zdravotnícky dohľad pri športových podujatiach a školských akciách. V Domove dôchodcov sa zúčastňuje spoločenských aktivít, tvorivých dielní. Ukážkami prvej pomoci sa zapojil aj do Dňa zdravia. V rámci Komunitného centra asistoval pri  rozhovoroch s rómskymi deťmi v rámci preventívnej aktivity o bezpečnosti na ceste a v oblasti prevencie chorôb v lokalitách ubytovne na „STS“, v „Osade pod Kortínou“.

      V Centre voľného času v Žiari nad Hronom sa podieľa na workshopoch na Špeciálnej ZŠ. Andrej sa aktívne zapájal aj do dvoch ročníkov workshopov „Máš právo to vedieť“ a bol účastníkom ľudskoprávneho projektu nášho gymnázia „We are not alliens“. Andrej, aj napriek tomu, že má len 16 rokov, je veľmi aktívny, chtivý  snaživý študent s veľkým srdcom. Dobrovoľnícke aktivity robí nezištne a s obrovským odhodlaním.

      Udeľovanie ocenení pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky "Srdce na dlani 2017" sa tohto roku uskutoční 8. decembra 2017 v Banskej Bystrici.

      Andrejovi prajeme veľa síl do ďalšej dobrovoľníckej práce. 

     • Tretiaci v divadle

     • Dňa 27.11. sa študenti z tried III.B a III.C zúčastnili divadelného predstavenia Štefánik - Slnko v zatmení v Divadle A. Bagara v Nitre. Predstavenie síce trvalo 3,5 hodiny, ale bolo veľmi zaujímavé. Priblížilo nám nielen profesionálny, ale aj súkromný život tejto významnej osobnosti slovenského národa, na ktorú by sme nemali zabúdať. Chceli by sme sa poďakovať p. profesorkám Považanovej, Pajerskej a Šályovej za organizáciu tohto výletu.

    • Mikuláš priniesol vianočný čas
     • Mikuláš priniesol vianočný čas

     • Mikuláš priniesol do tried nášho gymnázia vianočnú atmosféru. Primania si pre svojich starších spolužiakov a učiteľov pripravili krátke scénky, ktoré postupne zahrali v triedach. Nechýbala odmena pre dobré deti, ale aj uhlíky pre tie, ktoré neposlúchali.

      Už niekoľko dní sa premieňali klasické učebne pod rukami tvorivých žiakov na zimné krajiny či vianočné obývačky. Nikto si nechcel nechať ujsť tradičnú súťaž o najkrajšiu vianočnú výzdobu. Komisia vyzdobené triedy pozorne prezrela a ohodnotila. Najviac bodov sa prideľovalo za vlastnoručne vyrobené ozdoby, originálnosť a celkový dojem z výzdoby.

      Súťažilo sa v dvoch kategóriách a výsledné poradie určili dve poroty. Prvá porota - starší gymnazisti - rozhodli, že najkrajšiu výzdobu u mladších žiakov pripravili PRIMANIA. Na 2. mieste skončila SEKUNDA a na 3. mieste TERCIA. Druhú porotu tvorili mladší gymnazisti. Tí, po dlhom a náročnom rozhodovaní, za víťaznú označili výzdobu v I.A, v tesnom závese nasleduje III.C a 3. miesto porota pridelila SEXTE.

      Študentov spomenutých tried čaká sladká odmena v piatok 8.12.2017 cez desiatovú prestávku o 9.30 hod. . Víťazom gratulujeme a ostatných chceme pochváliť za originálnu a vkusnú výzdobu. Veríme, že nádherne vyzdobené priestory nám všetkým spríjemnia očakávanie najkrajších sviatkov roka.

      Fotografie boli pridané do galérie Mikuláš od PRIMY a do galérie Vo vianočnom šate [ foto Soňa M. III.C ].

    • Víťazstvo na Nórskom dni
     • Víťazstvo na Nórskom dni

     • V utorok 28.11.2017 sa v Mestskom kultúrnom centre už po tretíkrát konal Nórsky deň. Veľmi atraktívneho podujatia sa opäť zúčastnili aj študenti našej školy. Po tom, ako sa všetkým prítomným prihovorila nórska veľvyslankyňa Inge Magistad, na pódium vyšli reprezentanti 5 škôl mesta Žiar nad Hronom. Súťažili medzi sebou v teoretických aj praktických úlohách, týkajúcich sa Nórskeho kráľovstva a ochrany životného prostredia.

      Naši gymnazisti ukázali, že z geografie niečo vedia a obsadili v konkurencii Jednotky, Dvojky, Štvorky a Cirkevnej základnej školy nakoniec 1.miesto. K víťazstvu našim študentom KVARTY gratulujeme a ďakujeme im za vynikajúcu vzornú reprezentáciu našej školy.

      O víťazstvo sa zaslúžili Jakub Švec, Roman Debnár, Lenka Barancová a Lenka Hoangová.

      Mgr. Norbert Nagy

    • V múzeu holokaustu
     • V múzeu holokaustu

     • Raz vidieť je viac, ako stokrát počuť...a zažiť je ešte viac. Aj preto sme sa s dvoma triedami prvého ročníka, kvintou a I.B vybrali 24. novembra 2017 do Múzea holokaustu v Seredi. Cieľom exkurzie bolo vysvetliť žiakom nebezpečenstvo, neľudskosť totalitných režimov.

      Kvinta prešla zážitkovým vzdelávaním neziskovej organizácie Post Bellum s názvom Deň, keď sa mlčalo. Žiaci pracovali s témou minulého ročníka, kolektivizáciou. Od hraní rolí, cez kreslenie, diskusiu...prešli si nielen procesom násilného odoberania majetku roľníkom, ale aj tým, ako to menilo vzťahy v dedine aj rodine. V spätnej väzbe ocenili worshop, prácu lektorov. Uvedomili si, aké je ťažké žiť v štáte, ktorý negarantuje základné ľudské práva, aké ľahké je zlomiť človeka a koľko nešťastia prinesie, keď stratíme možnosť rozhodovať sami o sebe.

      I.B sa v čase workshopu zoznamovala s expozíciou múzea. Obdobie holokaustu poznali takisto z hodín dejepisu na základnej škole. Vďaka lektorke sa im teória naviazala na príbehy ľudí. Videli nielen autentické miesta koncentračného tábora, ale aj konkrétnych ľudí, ktorých vylúčil zo spoločnosti, uväznili, selektovali, usmrtili...Dotkol sa ich osud vrstovníkov, po ktorých ostali svedectvá toho, čím mohli byť (tanečníkmi, lekármi, sochárkou...) a nestali sa. Na záver si pozreli film o osude p. Kohnovej z Handlovej. Emotívne rozprávanie sa ich dotklo aj cez to, že miesta, na ktorých sa príbeh odohrával, dôverne poznajú.

      Ďakujeme Post Bellu aj Múzeu holokaustu za ich vzdelávacie aktivity. Deň s nimi nebol veselý, ale veľmi poučný.

      Pochmúrnu náladu rozptýlil sladký záver exkurzie: návšteva podnikovej predajne Sedity. Tu sme sa nadchýnali nad dôverne známymi sladkosťami pečivární aj čokoládovne Figaro. Milo prekvapilo aj to, že za žiakmi veselo selfíčkujúcimi pri znaku Sedity vyšla pracovníčka marketingu, ktorá ich nielen odfotila, ale aj obdarovala výrobkami firmy.

      Mgr. Zuzana Kohútová

      Do galérie Múzeum holokaustu - Sereď boli pridané fotografie.

    • Úspech na bedmintone
     • Úspech na bedmintone

     • Dňa 9.11.2017 sme sa zúčastnili okresného kola v bedmintone žiakov a žiačok, ktoré sa konalo na SOŠ OaS v Žiari nad Hronom. Postup z 1. miesta do regionálneho kola si vybojovali Peter Blahyj III.A, Marek Kabina a Lukáš Kravár zo sexty. Dievčatá Lucia Jasenáková a Kristína Tesáková z III.B sa umiestnili na 2. mieste. Žiačky tercie Melisa Martina Bartková, Paulína Blahyjová, Monika Mesiariková obsadili 3. miesto.

      Gratulujeme a postupujúcim držíme palce v ďalšom kole.

    • Charleyho teta - veselý zážitok žiakov aj učiteľov
     • Charleyho teta - veselý zážitok žiakov aj učiteľov

     • K dobrým zvykom gymnaziálneho štúdia patrí, že žiakov učí navštevovať  divadlo. Preto sa 15. novembra do DJGT vo Zvolene vybrala skupina 21 prvákov, ktorí „pozvali“ do divadla svojich učiteľov. Z repertoára vybrali komédiu Charleyho teta. Anglický herec a komik Brandon Thomas ju napísal v roku 1892. K jej hlavným atribútom patrí inteligentný anglický humor, plejáda komických situácií, skvelé pesničky a vynikajúce herecké príležitosti. Dej sa odohráva vo vždyzelených záhradách Oxfordskej univerzity a hlavnými protagonistami sú študenti, ktorí svoje nádeje upínajú na príchod brazílskej milionárky, tety jedného z nich. Vytúžená teta ale mešká a záležitosti lásky nemôžu počkať. Študenti spolu s dôvtipným komorníkom preto vymyslia originálny spôsob, ako chýbajúcu tetu nahradiť. 

      Netradičný zájazd do divadla pre 19 učiteľov a 21 žiakov dopadol na výbornú. Komédia sa divákom  páčila. Veselá divadelná forma oslovila aj študentov, takže návštevu divadla si  určite zopakujeme. DJGT vo Zvolene ďakujeme nielen za príjemný kultúrny zážitok, ale aj ústretovosť pri rezervácií lístkov.

      Mgr. Zuzana Kohútová

    • Olympiáda z anglického jazyka - školské kolo
     • Olympiáda z anglického jazyka - školské kolo

     • Školské kolo Olympiády z anglického jazyka sa konalo dňa 22.11.2017. Zúčastnilo sa ho 43 žiakov zaradených v piatich kategóriách. Účastníci školského kola OAJ úspešne vypracovali súťažné úlohy, ktoré zahŕňali najmä gramatické cvičenia a úlohy zamerané na slovnú zásobu, a rovnako boli úspešní aj v ústnej časti, v ktorej mali zostaviť príbeh na základe obrázkov (tzv. picture story). V závere komisia ústne zhodnotila priebeh súťaže a vyhlásila výsledky. 

      Komisia v zložení Mgr. Erika Pajerská a Mgr. Stanislava Považanová výkony žiakov vyhodnotila nasledovne:

      • v kategórii 2A: 1. Petra Šlosiariková (II.A), 2. Alexandra Dučáková (SEXTA), 3. Marian Juraj Kováč (I. A),
      • v kategórii 2B: 1. Andrej Hric (III.B), 2. Nikola Kukanová (OKTÁVA), 3. Ondrej Šnirc (SEPTIMA),
      • v kategórii 2C2: 1. Mai Trang Hoang (SEPTIMA), 2. Stanislava Horváthová (III.A).                                  

      Komisia v zložení Mgr. Ingrid Panáková a Mgr. Adela Stajníková výkony mladších žiakov vyhodnotila nasledovne:

      • v kategórii 1A: 1. Quang Huy Dang (SEKUNDA), 2. Tatiana Gibasová (SEKUNDA), 3. Jakub Bungui (PRIMA),
      • v kategórii 1B: 1. Richard Truben (KVARTA), 2. Alexander Boška (KVARTA), 3. Lenka Hoangová (KVARTA). 

      Žiaci, ktorí sa umiestnili na prvých miestach v jednotlivých kategóriách, postupujú na okresné kolo OAJ, ktoré sa bude konať 17.01.2018.

      Gratulujeme a držíme palce v ďalšom kole!

     • Beseda s policajtkou

     • Dňa 14.11.2017 sme sa opäť stretli  s pani policajtkou Silviou Filusovou. Jednu besedu s ňou sme už zažili, a keďže sa nám páčila, tešili sme sa aj na túto. Spoločne  sme sa vrhli do projektu ,,DETSKÁ POLICAJNÁ AKADÉMIA". Diskutovali sme o rôznych nástrahách internetu. A verte, je fakt nebezpečný! Nástrah na internete existuje veľmi veľa. Preto si treba chrániť svoje osobné údaje! Naučili sme sa aj to, ako pri prípadnom zneužití postupovať. Počuli ste už o závislosti na počítači? Deje sa to vtedy, keď sa počítač stáva  hlavnou náplňou a zmyslom života. Každý vypĺňal  aj pracovné listy, ktoré nám spestrili toto stretnutie. Táto beseda sa nám veľmi páčila a na ďalšie stretnutie s pani policajtkou sa už teraz tešíme!

      Ema Rošková, PRIMA

    • Volejbalisti postupujú ...
     • Volejbalisti postupujú ...

     • Dňa 21. 11. 2017 sa uskutočnilo okresné kolo volejbalového turnaja žiakov stredných škôl  v špotovej hale v Žiari nad Hronom. Turnaja sa zúčastnili školy: Súkromné gymnázium v Kremnici, SOŠ obchodu a služieb a Gymnázium Milana Rúfusa zo Žiaru nad Hronom. Naša škola odohrala dva zápasy, ktoré s vysokým rozdielom zvíťazila a tým si vybojovala postup na regionálne kolo v Banskej Štiavnici. Našu školu reprezentovali:  Matúš Antošík, Viktor Kollár, Timotej Kollár, Patrik Meliš, Peter Bahna, Peter Blahyj, Matúš Kolláti, Branislav Kováčik, Šimon Košút, Jakub Prcúch, FIlip Prcúch, Eduard Rajnoha, Hugo Repáň. 

      Gratulujeme a prajeme veľa športového šťastia v ďalšom kole!

    • Deň I - Imatrikulácie v PRIME
     • Deň I - Imatrikulácie v PRIME

     • Dňa 2. novembra 2017 sa stalo niečo výnimočné. Oficiálne sme sa stali žiakmi Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom.

      Ráno nás sekunďania  krásne pomaľovali a celý deň sme chodili ako strašidlá. Po obede sme sa prezliekli podľa zadania. Dievčatá boli bábätká a chlapci Cuky a Luky. Popoludní sme sa stretli v školskej jedálni. Prestrihnutím pásky pani riaditeľka otvorila náš deň I.

      Postupne sme plnili rôzne úlohy. Zo začiatku boli ľahké, ale neskôr náročnejšie. Za nesplnenú úlohu nás čakal trest – šľahačka do tváre. Do programu sme prispeli aj my. Predviedli sme tanečné i hudobné číslo.

      Na záver nám vstup do cechu gymnaziálneho nám potvrdili odovzdaním pamätného listu a sladkej odmeny. Pani riaditeľka nám venovala obrovskú „mimoňskú“ tortu, ktorú sme si vychutnali.

      Po oficiálnom programe nás čakala diskotéka, na ktorej sme si dobre zatancovali. Bol to výnimočný deň pre nás všetkých. Odchádzali sme domov veľmi šťastní.

      Za úžasný deň sekunďanom a pani profesorkám veľmi ĎAKUJEME.

      Čerstvo "odimatrikulované" primanky

      Fotografie boli pridané do galérie - IMATRIKULÁCIE PRIMA

    • Viem kto som, viem čo chcem
     • Viem kto som, viem čo chcem

     • Aj v tomto roku v spolupráci s Centrom voľného času v Žiari nad Hronom pokračujeme v tradičnom cykle prednášok „Viem kto som, viem čo chcem“. Primania sa tak postupne oboznámia s nástrahami virtuálneho sveta a hrozieb internetu.

      Na prvom stretnutí sa prostredníctvom interaktívnych aktivít naučili ako chrániť seba a svoj počítač pri práci na internete. Viaceré príklady im ukázali ako riešiť svoju anonymitu a byť v bezpečí vo svete internetu.

      V ďalšom pokračovaní ich čakajú aj témy venované násiliu a ochrane majetku, legálnym a nelegálnym drogám, ale i ochrane zdravia. Prednášky v projekte CVČ opäť vyvrcholia mestským kolom interaktívnej hry.

      Do galérie Viem kto som 2017 boli pridané fotografie.

    • Múzeá očami PRIMY
     • Múzeá očami PRIMY

     • Prima si minulý týždeň výborne poradila s domácou úlohou z dejepisu. Navrhovali múzeum a tak sme na hodine videli prezentácie budúcich šikovných riaditeľov v oblasti múzejníctva - s biznis plánom, scenárom expozície aj prvými vizualizáciami: 3D modelom alebo nákresom. Dozvedeli sme sa o tom, ako môže fungovať múzeum príšer, hračiek, rekordov, futbalu, koní, nerastov, keramiky, grafity, sladkostí...a čo všetko okrem výstavných sál múzeum návštevníkom ponúka. Primania dokázali nielen to, že majú fantáziu, ale hlavne to, že múzeá poznajú a cítia sa tam ako doma.

      Mgr. Zuzana Kohútová

      Do galérie Múzeá očami PRIMY boli pridané fotografie. (foto Z. Wagnerová, PRIMA)

    • Detstvo poznamenané dvoma totalitami
     • Detstvo poznamenané dvoma totalitami

     • Od nedele do dnešného popoludnia sme mali na návšteve v škole zaujímavého hosťa. Vďaka pani Marte Vančurovej zo spoločnosti Cesta tam a zase zpátky, zavítal na naše gymnázium p. Arend, švajčiarsky sociológ českého pôvodu, syn židovských rodičov, ktorí prežili koncentračný tábor.

      Pán Arend viedol workshop so seminaristami dejepisného semináru z tretieho ročníka a žiakmi kvarty. So študentmi našej školy spoločne hľadali odpovede na ťažké otázky: Čo tvorí identitu človeka? Kde sa človek cíti byť doma? Aká je váha slobody? Čo je schopný človek "obetovať"? Naozaj je bežný človek bezmocný? Čo môžeme robiť, aby bol svet lepší...Podkladom pre premýšľanie bol silný rodinný príbeh Arendovcov vyrozprávaný s otvoreným srdcom.

      Po oboznámení sa s predvojnovým osudom rodiny, príbehom jej vzostupu mali žiaci čas na interview s hosťom, potom nasledovali dokumentárne rozprávania rodičov p. Arenda o tom, ako sa dostali do Bucenwaldu a Mauthausenu, čo im pomohlo prežiť a ako vyzeral svet po vojne. Rozprávanie dopĺňali spomienky na detstvo poznačené tieňom a príčiny emigrácie v roku 1968. Následne žiaci pracovali v skupinách nad zadaniami p. Arenda, ktoré si v poslednej hodine workshopu odprezentovali.

      Hosťa sme previedli školou aj mestom, navštívili sme spoločne Banskú Štiavnicu. Po návšteve sa rysuje aj trojstranný česko- bavorsko- slovenský projekt zameraný na mladých ľudí a ich postoje. Tešíme sa, že naši študenti budú jeho súčasťou.

      Mgr. Zuzana Kohútová

      Fotografie v galérii Workshop o holokauste.

    • Nezabúdame na židovský cintorín
     • Nezabúdame na židovský cintorín

     • V rámci týždňa dobrovoľníctva Dobro došlo sa študenti 3.C vybrali na židovský cintorín na Šibeničnom vrchu. Po lete bol zarastený náletovými burinami a krovím, poškodený bol prístup aj chodník. Obrazom nekultúrnosti časti návštevníkov boli odpadky pohádzané na pietnom mieste. V priebehu jednej popoludňajšej brigády sa žiakom podarilo dať cintorín do slušného stavu. Pokosili vyžínačkami, pohrabali, ostrihali živý plot, vyniesli odpadky. Očistili náhrobné kamene pozdĺž chodníka a pozbierali tie, či vandali porozhadzovali na ploche. Zostáva ešte vyčistiť poslednú časť za informačnou a pamätnou tabuľou.

      V lete sme sa vďaka redaktorke p. Ive Zigovej dostali do kontaktu s p. Reginou Neusser, ktorá v lete cintorín navštívila. Činnosť študentov ju oslovila a ponúkla veľmi potrebnú finančnú pomoc. Keďže cintorín udržiavame po uplynutí podpory z Nadácie ZSNP a Slovalco len vlastnými silami, ponúknutá pomoc nám umožní udržať plochu cintorína v dobrom stave zase o čosi dlhšie. A nás teší, že činnosť našich žiakov nezostáva nepovšimnutá.

      Mgr. Zuzana Kohútová

      Fotografie v galérii Deň dobrovoľníctva.

    • Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva
     • Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

     • Naša škola sa snaží udržiavať kontakty so svojimi absolventmi. Často sa vracajú, aby sa s učiteľmi podelili so zážitkami, úspechmi v štúdiu i osobnom živote. Mnoho z nich sa snaží svoje skúsenosti odovzdať aj súčasným žiakom a predstaviť im svoju prácu.

      Dňa 29. 9. 2017 sa k nám na besedu vrátila aj naša bývalá žiačka – Ivana Trokšiarová, ktorá momentálne študuje právo na Trnavskej univerzite. V prvej časti nám predstavila štúdium a život na Trnavskej univerzite z pohľadu študenta. V druhej časti sme sa dozvedeli mnohé informácie o Európskych inštitúciách. Nechýbali zaujímavosti o Európskom súde pre ľudské práva a súdnych sporoch, ktoré sa dotkli aj Slovenska. Debatovali sme o niekoľkých veľmi zaujímavých a zároveň kurióznych prípadoch.

      Prvý prípad - „Kontrová vs. Slovensko“ - nám ozrejmil, prečo dnes už nie je možné sťahovať trestné oznámenia. Príbeh sa dotýkal panej, ktorá podala a následne stiahla trestné oznámenie na svojho muža za týranie. Niekoľko dní po stiahnutí trestného oznámenia na políciu volala suseda, ktorá tvrdila, že muž uniesol deti a vyhrážal sa, že zabije deti a aj seba, čo nakoniec aj urobil. Pani sa obrátila neúspešne na slovenské súdy. Keď vyčerpala všetky možnosti v našej krajine, obrátila sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Spor vyhrala.

      Druhý prípad spadal do času, kedy Slovensko bolo ešte veľmi mladé, a to tesne po jeho vzniku. Tí z nás, ktorí sme videli film Únos, už meno Ivan Lexa bolo známe. Na Európsky súd pre ľudské práva sa tak dostala aj kauza Mečiarových amnestií.

      V treťom prípade sa študenti predviedli, ako sú pripravení diskutovať a popasovali sa s témou sloboda slova. Práve článok 10 Všeobecnej deklarácie ľudských práv bol skloňovaný v ďalšom prípade - Feldek vs. Slovensko. Pán Feldek poukázal na minulosť istého politika, ktorý ho za to zažaloval. Vec prešetrili v Štrasburgu a dali za pravdu práve pánovi Feldekovi.

      Štvrtý prípad bol rovnako zaujímavý - no riešil náročný problém otcovstva.

      Vďaka Ivane, ktorá nám predstavila niekoľko zaujímavých prípadov, sa naši študenti dozvedeli, akú úlohu má Európsky súd pre ľudské práva. A tiež nezabudneme, na čo nás upozornila: „ESPĽP nie je inštitúciou Európskej únie, ale Rady Európy.“

      Dominik Schmidt, IV.A

      Do galérie Beseda o Európskom súde boli pridané fotografie.

    • SCIO - Testovanie študijných predpokladov
     • SCIO - Testovanie študijných predpokladov

     • Si v poslednom alebo predposlednom ročníku štúdia na našom Gymnáziu a chceš zistiť, aké máš študijné predpoklady na štúdium na VŠ? Tak sa zapoj do scio-testovania, ktoré si teraz môžeš vyskúšať zdarma. Stačí sa prihlásiť menom a heslom na stránke: testovani.scio.cz a v časti Testovanie si vyberieš Testovanie SŠ 2016/17, ktoré môžeš absolvovať do 1.11.2017.

      Bližšie informácie o testovaní, ako aj prihlasovacie mená a heslá poskytuje p. prof. Zacharová osobne, alebo na dana.zacharova@gymzh.sk.

      Študenti posledného ročníka, ktorí už absolvovali test v minulom školskom roku, majú k dispozícii len výsledky predchádzajúceho testovania.

      Ukážka prihlásenia: