V rámci projektu Keď učenie má zmysel sme v našej škole zaviedli nový predmet - Tvorba projektov. V školskom roku 2021/2022 bol zaradený v prvom ročníku štvorročného a piatom ročníku osemročného gymnázia. Predmet smeroval žiakov k vlastným bádateľským projektom, ich spracovaniu do písomnej podoby práce spĺňajúcej normy odbornej práce a prezentovaniu výsledkov bádania.
V školskom roku 2022/2023 bol predmet zaradený aj do tercie. Žiaci sa mu venovali na jednej dvojhodinovke každý druhý týždeň. Prvé hodiny viedli k sebapoznávacím aktivitám žiakov, určeniu svojho profilu a silných stránok. Následne spoznávali rôzne typy súťaží a odbory, v ktorých môžu spracovať projekty. Potom sa trieda podľa záujmov rozdelila do 2 až 4-členných skupín, stanovili si ciele projektu, výstup a vytvorili harmonogram práce. Následne sa učili rešeršovať, hľadať zdroje, interpretovať, selektovať materiál. Na záver prvého polroka odprezentovali v skupine výsledky svojej práce a vypočuli si hodnotenie aj odporúčania spolužiakov na zlepšenie, odpovedali na otázky učiteľa a praktikantov z UKF v Nitre.
Druhý polrok bol venovaný tvorbe výstupu a písomnej podoby práce. Pokiaľ môžeme hodnotiť výsledky, s formálnou stránkou, aj s akademickou čestnosťou tercia občas zvádzala ťažký boj. Pre mnohých bolo ľahšie vytvoriť výstup-produkt, než ho popísať.
A čomu sa žiaci venovali? Zaujímavé boli práce, ktoré sa venovali „svetu teenagerov“ a problémom, s ktorými sa stretávajú. Stvárnili ho vo veľmi peknej odbornej práci, venovanej sebavedomiu dievčat ale aj v románovej podobe s ilustráciami. Hovorili o vzťahu mladých a polície v podcaste. Viacerých zaujali témy ekonomické, vytvárali edukačné plagátiky smerujúce k predchádzaniu internetovým podvodom alebo vyhodnocovali, aký vianočný stromček je ekologický a aký ekonomický. Inou témou bola osveta spätá s rakovinou a spôsobmi jej liečenia, kde sa snažili odhaliť hoaxy o zázračných liekoch. Vzťah k zvieratám demonštrovali prácou, ktorá si na mušku zobrala množiarne.
Témy, ktoré žiaci spracovali boli kreatívne a originálne. Pekné je, že nesmerovali len k nim samotným, ale aj ku komunite, v ktorej žijú. Takýmito témami bola napríklad príprava koncertu pre hendikepovaných a denný stacionár alebo instagramová propagácia školy a jej aktivít.
Čo sa terciáni na predmete TFP naučili? Nájsť neriešený problém, neprebádanú tému, hľadať zdroje informácií, zachovať akademickú čestnosť, zvládnuť základnú citačnú normu, hodnotiť relevantnosť zdrojov, zostaviť si tím, rozdeliť v ňom úlohy, vypracovať harmonogram, kontrolné body a dodržiavať/ korigovať ho, korektne pracovať vo worde, prezentovať výsledky svojej práce, hodnotiť, prijať odporúčania iných aj kritiku, argumentovať, pracovať v tíme aj samostatne, kriticky myslieť...
Veríme, že čas strávený tvorbou projektu nebol zbytočný. Viaceré z tém, keď dozrejú, môžu školu prezentovať na SOČ, EUSTORY, EDUSOC alebo iných súťažiach.
Mgr. Zuzana Kohútová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Ako Tercia tvorila projekty.
Najvyhodnejsi_vianocny_stromcek.pdf
TPF-liecba_rakoviny_plagat.pdf