Do celoslovenskej súťaže Eustory sa naša škola zapája od jej vzniku. Vždy sme ju pokladali za výbornú príležitosť niečo sa naučiť, mnohé dozvedieť a hlavne, veľa zažiť. Po koronových suchotách sa konečne tento rok konal festival „Next Generation Summit“ v Prahe. Je potešiteľné, že Slovensko na ňom reprezentovala trojica žiakov našej školy: Nataly Očovanová, Adela Račková a Ján Kolár.
Atmosféru summitu si môžete vychutnať na videách, ktoré zdieľa centrála EUSTORY v Hamburgu a na Adelkiných fotografiách. Aby vám neunikla podstata summitu, tu je pár slov od účastníčok.
Adelka na summit spomína takto: „Odchádzali sme vo štvrtok 28.9. v skorých ranných hodinách, aby sme sa mohli zúčastniť otváracej a uvítacej slávnosti. Tá sa konala už vo štvrtok večer. Ďalšie dni sprevádzalo množstvo aktivít, prehliadka mesta, ale aj voľný čas. Pracovných skupín na summite bolo šesť. Nataly bola v tíme, ktorý sa zaoberal totožnými a odlišnými pohľadmi na rôzne historické udalosti. Výsledkom ich práce bol plagát či návrh, ako by mohlo vyzerať múzeum všetkých európskych štátov, ich kultúr a zvykov. Janko pracoval s umelou inteligenciou, jeden deň dokonca navštívil herné študio Charles Games v Prahe. Výstupom ich skupiny bol podcast. Ja som bola na workshope, na ktorom sme sa na základe dát snažili predpovedať, čo by sa mohlo v blízkej budúcnosti stať v oblasti medzinárodnej politiky, školstva a hudby. V nedeľu večer, na uzatváracom ceremoniále, prezentovali jednotlivé skupiny, čo vytvorili. Neskôr nasledovala rozlúčková párty a v pondelok odchod domov. Pobyt sme si veľmi užili, precvičili si komunikáciu v angličtine a nadobudli mnoho nových vedomostí a skúseností. Sme veľmi vďační, že sa nám podarilo zúčastniť summitu. Radi by sme si ho užili aj o rok."
Nataly o Next Generation Summite hovorí: "Vďaka súťaži EUSTORY som tento rok dostala možnosť zúčastniť sa na summite v Prahe. Jednalo sa o päťdňový event, kde sa stretlo 100 víťazov z 23 národných historických súťaží. Keď som prvýkrát počula, že som sa kvalifikovala, nebudem klamať, cítila som mierny strach: z množstva ľudí, aj z jazykovej bariéry. Našťastie, všetky moje obavy boli zbytočné. Ľudia, ktorých som vďaka projektu stretla, sú to najlepšie, čo sa mi na summite prihodilo. Zoznámila som sa s inšpiratívnymi mladými ľuďmi, prežila veľa skvelých zážitkov, na ktoré budem ešte dlho spomínať. Hlavná zložka programu boli workshopy, ktorých bolo celkovo šesť. Ja som sa zúčastnila toho, čo niesol názov „Narrating Europe: Stories of Identity and Belonging“. Napriek tomu, že sa nejednalo o moju prvú podobnú skúsenosť, workshop prekonal všetky moje očakávania. Aktivity nám dali možnosť spoznať sa navzájom, ale aj zistiť niečo nové o sebe samých. Náš workshop bol založený najmä na spoločných diskusiách o vnímaní histórie, rôznych uhloch pohľadu na udalosti a zistení, čo majú naše kultúry spoločné a čím sú jedinečné. Bolo pre mňa fascinujúce, do akých hĺbok sme sa v niektorých dialógoch dokázali dostať. Jediné negatívum bol čas. Všetci by sme si ho priali mať viac. Program bol skutočne nabitý. Osobne ma veľmi potešila prehliadka Prahy či spoločné aktivity, medzinárodný bufet. Som nesmierne vďačná za to, že som sa mohla zúčastniť projektu a pevne dúfam, že sa mi ešte v budúcnosti naskytne podobná šanca."
Takže tu máme pár impresií, ktoré vás môžu inšpirovať. Urobiť súťažnú prácu nie je také zložité (úspešné práce vytvorili už terciáni). Tento rok je to o to ľahšie, že vypísaná téma je zaujímavá a „rodinný“ materiál vie nájsť takmer každý. Zadanie znie: "SKOKY CEZ PLOTY – naše štátne hranice v 20. a 21. storočí a ich vplyv na život obyvateľov." Vytvoriť môžete podcasty, krátky film, reportáž, fotoreportáž alebo klasickú odbornú prácu.
Ak niekoho téma zaujala, čas odovzdať ju je do marca 2024. Záujemcovia sa môžu prihlásiť u pp. Kohútovej alebo požiadať o pridanie do skupiny EUSTORY- EDUSOC-SOČ na TEAMS-och.
Adela Račková, Sexta a Nataly Očovanová, III.A
Linky:
Do fotogalérie bol pridaný nový album Prečo skúsiť EUSTORY .