Tím Legoheroes od októbra v rámci prípravy na súťaž FLL v sezóne SUBMERGED usilovne pracoval na svojom projekte OCEAN – Joyful Activities to Help Axi and Friends (Zábavné aktivity: Spoznajme a chráňme Axi a jej kamarátov). Navrhli sériu aktivít a hier, ktoré nadväzujú na ich komiksovo-príbehovú zbierku Axi a jej podmorský svet. Keďže sezóna je zameraná na podmorský svet, tím sa rozhodol preskúmať, akým problémom podmorská ríša čelí, a spracoval ich vo forme komiksu a niekoľkých písaných príbehov o podmorských zvieratkách. Hlavnou postavou je AXI – axolotl mexický, ktorého deti poznajú najmä z populárnej hry Minecraft. Axi na začiatku príbehov ide prvýkrát do školy a neskôr spolu s kamarátmi zažíva rôzne dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré majú upozorniť na to, že podmorský svet je ovplyvňovaný skutkami ľudí, a že za naše chyby často platia nevinné zvieratká. Hlavným cieľom týchto aktivít je poukázať na problémy spôsobené človekom a spoločne hľadať riešenia, aby sme si všetci uvedomili, že na našom konaní záleží, a že aj malými dobrými rozhodnutiami môžeme po malých krôčikoch pomáhať našej planéte.
Príbehy a aktivity sú určené žiakom základných škôl. Vzhľadom na širokú cieľovú skupinu sa tím rozhodol rozdeliť ich do niekoľkých úrovní. Prvá je určená najmä prvákom a druhákom, obsahuje viacero pohybových a hravých aktivít, pri vzdelávacích aktivitách sa opiera najmä o diskusiu, prácu s obrazovým materiálom, kreslenie a vo veľmi malej miere aj čítanie a písanie. Druhá, určená pre tretiakov a štvrtákov, príp. piatakov, obsahuje viac informácií, s ktorými potom deti pracujú, aktivity zahŕňajú aj písanie a zložitejšiu prácu s obrázkami. Pri tretej úrovni, určenej pre 2. stupeň ZŠ, sa viac zamerali na prácu s informáciami, diskusiu, hľadanie riešení, ale ani v tejto skupine nezabudli na hravé prvky a pohybové aktivity.
Významnými prvkami ich projektu sú nielen informácie, s ktorými pracujú, ale aj spôsob ich spracovania. Svoj komiks kreslili viacerí členovia tímu, každý tak, ako mu to bolo najbližšie – na mobile, tablete, či ceruzkou na papier. Ďalší členovia sa postarali o písané príbehy a ich spoločné dotvorenie. Vyrobili vedecké karty s informáciami o zvieratách, ktoré vystupujú v ich príbehoch, navrhli a na 3D tlačiarni vytlačili pexeso, ktoré sa dá využívať nielen klasickou formou, ale aj ako hmatová pomôcka. Pre deti pripravili aj malých maskotov svojho projektu, ktorých potom nechali deťom na pamiatku. Šikovné ruky jednej z členiek tímu sa postarali o uháčkovanie maskota celého projektu, malej AXI a jej bračeka MAXIHO – týchto potom využívali pri svojich aktivitách s deťmi.
Koncom januára si tím navrhnuté aktivity vyskúšal v najnižších ročníkoch osemročného štúdia a vďaka týmto skúsenostiam sa dokázal lepšie pripraviť na stretnutie s malými deťmi. Začiatkom februára navštívili Základnú školu Karola Bieleka v Lovčici-Trubíne, kde si prakticky vyskúšali prácu nielen s tretiakmi a štvrtákmi, ale aj s najmenšími – prvákmi a druhákmi. Bol to doslova krst ohňom, keďže niečo také robili po prvýkrát. Mierna nervozita z nich však čoskoro opadla a prácu s deťmi, ktoré boli veľmi živé, vnímavé a aktívne sa zapájali, si užili. Vďaka spätnej väzbe od pani učiteľky Veroniky, ktorá pozorne sledovala všetky aktivity a po stretnutí deti nielen pochválila za skvele odvedenú prácu, ale im aj dala viacero užitočných rád a návrhov na zlepšenie, sa s radosťou pustili do prípravy ďalšej návštevy. Tentoraz zavítali na ZŠ s MŠ Š. Moysesa v Žiari nad Hronom, kde svoje aktivity predstavili malým prváčikom. Keďže detí bola plná trieda, všetci členovia tímu sa museli poriadne obracať, aby práca bola plynulá a nikto sa nenudil. Vďaka predchádzajúcim skúsenostiam však už boli pripravení a stretnutie si s radosťou vychutnali.
Ďakujeme vedeniu ZŠ K. Bieleka v Lovčici-Trubíne a vedeniu ZŠ s MŠ Š. Moysesa v Žiari nad Hronom, ako aj pani vychovávateľkám za to, že boli ochotní nás prijať vo svojich priestoroch a umožnili nám realizovať pripravené aktivity. Deti boli skvelé a priniesli nám nielen veľa radosti zo spoločne stráveného času, ale aj možnosť získať nové skúsenosti, na ktorých budeme môcť stavať v budúcnosti.
PaedDr. Miroslava Mesárošová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Legoheroes na školách.