Navigácia

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Deň otvorených dverí - osemročné štúdium

  Srdečne pozývame žiakov 5. ročníkov ZŠ a ich rodičov na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční v utorok 3. marca 2020.

  Aktivity začíname o 15.00 hod. v prednáškovej učebni. Poskytneme Vám informácie o štúdiu a o priebehu prijímacieho konania. Nebudú chýbať prezentácie o živote školy, prehliadka budovy, ukážky z vyučovania v odborných učebniach fyziky, biológie, chémie a informatiky. Predstavíme Vám možnosti štúdia cudzích jazykov.

  Tešíme sa na stretnutie s Vami!

 • Prípravný kurz pre deviatakov

  Prípravný kurz pre deviatakov

  Milí deviataci!

  Aj v tomto školskom roku sme pre Vás v spolupráci so Žiarskym gymnaziálnym neinvestičným fondom pripravili Intenzívny prípravný kurz z matematiky a slovenského jazyka zameraný na prípravu žiakov 9. ročníka ZŠ na prijímacie skúšky, ktoré sa konanú v školskom roku 2019/2020.

  Prvé stretnutie za účelom zistenia predbežného záujmu a dohodnutie termínu stretávania sa uskutoční v priestoroch gymnázia v utorok 4. februára 2020 o 15.00 h

  Viac informácií v priloženom oznámení. Nájdete tu aj vzorové testové úlohy zo slovenského jazyka a z matematiky.

 • Lyžiarsky kurz v Lučivnej

  Lyžiarsky kurz v Lučivnej

  I. A a I. B už majú za sebou lyžiarsky kurz, ktorý sa uskutočnil od 13. do 17. januára 2020. Na kurz ich sprevádzali triedne profesorky Mgr. Ingrid Panáková, Ing. Dana Matušková a vyučujúca telesnej výchovy Mgr. Zdena Štefancová.

  O zážitkoch nám napísala Viktória Hrmová, študentka z I. A.

  „Na svahoch v lyžiarskom stredisku Lučivná sme mali snehu akurát. Pod vedením pánov inštruktorov a Mgr. Štefancovej sme sa postupne zlepšovali. Vyrástli z nás lyžiarske a snowbordové hviezdy. Po malých zraneniach nás ošetrila slečna zdravotníčka Dominika. V stredu po doobednom lyžovaní sme strávili poobedie v Aqua Relaxe v Dolnom Kubíne. Viacerí sme si užili masáže či iné vodné atrakcie. Vo štvrtok sme získali ďalšiu novú skúsenosť, súťažili sme v slalome. Pre víťazov boli pripravené odmeny, ale nakoľko sme všetci slalom úspešne zvládli, odmenení sme boli všetci.

  Chceli by sme sa poďakovať našim skvelým pani profesorkám a samozrejme všetkým, ktorí sa podieľali na našom lyžiarskom kurze.“ 🎿🗽❄

  Do galérie Pozdrav z lyžiarskeho boli pridané fotografie.

 • Športový spravodaj

  Napriek tomu, že sme sa regionálneho kola vo futsale zúčastnili v značne redukovanej zostave, bez problémov sme zvíťazili v oboch zápasoch. V prvom zápase sme porazili SOŠ Žarnovica 9:4 a v druhom domáce mužstvo SPŠ Mikovíniho B. Štiavnica 5:1. Chlapci obsadili 1. miesto a postúpili medzi 6 najlepších mužstiev v kraji.

  Reprezentovali: Bahna, Čierťaský, Bahno, Harach, Prcúch a Nikolas Urblík. 🥇⚽️👍

  Mgr. Vladimír Fabo

  Do galérie Športový spravodaj boli pridané fotografie.

 • Športový spravodaj

  Basketbalisti nášho gymnázia suverénne vyhrali regionálne kolo v basketbale chlapcov stredných škôl a postupujú do krajského kola v Lučenci. Vďaka za vzornú reprezentáciu našej školy patrí študentom: Babiak Jakub, Balogh Boris, Ďurica Patrik, Grochal Marek, Holic Martin, Király Pavel, Novák Marek, Švec Jakub, Truben Richard.

                                Mgr. Norbert Nagy

  Do galérie Športový spravodaj boli pridané fotografie.

 • Gymnaziálna volejbalová liga

  Gymnaziálna volejbalová liga

  Prinášame Vám výsledky Gymnaziálnej volejbalovej ligy po 2. kole. Bolo zatiaľ odohratých 6 zápasov s nasledovným skóre:

  IV.A : IV.B    1:2 /15:9, 4:15, 3:10/

  IV.A : III.B    0:2 /12:15, 16:18/

  IV.B : III.B    2:0 /15:12, 15:1/

    I.B : I.C      0:2 /6:15, 6:15/

    I.B : II.A     1:2 /6:15, 15:3, 1:10/

    I.C : II.A     1:2 /14:16, 17:15, 9:10/

  Priebežné poradie sa nachádza v tabuľke.

  Systém súťaže: Súťaže sa zúčastňujú prihlásené zmiešané tímy z jednotlivých tried a profesori. Hrá sa dlhodobo systémom každý s každým, v telocvični gymnázia v pondelok od 14.15 podľa rozpisu zápasov. O poradí v lige rozhoduje počet bodov /každý vyhratý set je jeden bod/. Pri rovnosti bodov rozhoduje o poradí vzájomný zápas, pomer setov alebo pomer bodov. Finálový turnaj sa odohrá 8.4.2020 systémom 1:4, 2:3, zápas o 3. miesto a finále.

  Pravidlá súťaže: hrá sa podľa ofic. pravidiel, ale na dva víťazné sety do 15 /rozdiel 2 lôpt/, tiebreak sa hrá do 10. 

   Víťaz ligy získa putovný pohár a zaujímavý jednodňový školský výlet.    

 • Športový spravodaj

  Športový spravodaj

  Naše florbalistky vyhrali okresné kolo a postupujú na región!

  V konkurencii 9 základných škôl z celého okresu sa podaril našim študentkám z Kvarty a Tercie skvelý úspech. Po dvoch víťazstvách v skupine so Štvorkou a kremnickou ZŠ na Angyalovej ul. dokázali vyhrať aj finálovú skupinu, keď porazili aj druhú kremnickú školu na ul.P.Križku a nakoniec aj ZŠ v Hliníku nad Hronom. Dievčatá podali vo všetkých zápasoch veľmi nadšený a bojovný výkon, za ich vzornú reprezentáciu školy im patrí obrovská pochvala! 

                                          Mgr. Norbert Nagy

  Našu školu na okresnom kole vo florbale na IV. ZŠ v Žiari nad Hronom reprezentovali: Emma Kinková, Veronika Kmeťová, Viktória Malíková, Mia Marčišinová, Karolína Pellizzolová, Hana Pittnerová, Alexandra Schveigert, Patrícia Urblíková a Ema Vlkovičová.

  Do galérie Športové súťaže boli pridané fotografie.

 • Volejbalová liga štartuje!

  Volejbalová liga štartuje!

  Už v pondelok 13.januára v telocvični nášho gymnázia štartuje o 14.15 hod. súbojmi medzi triedami IV.A, IV.B a III.B svoj prvý ročník Gymnaziálna volejbalová liga 2019/2020.
  Do súťaže sa prihlásilo až 9 tried našej školy a zaujímavosťou je, že desiatym účastníkom tejto dlhodobej súťaže bude tím PROFESORI.
  Súťaž sa hrá dlhodobo systémom každý s každým v telocvični gymnázia vždy pondelok od 14.15 podľa rozpisu zápasov. Finálový turnaj za účasti najlepších štyroch tímov po dlhodobej časti sa odohrá počas vyučovania v stredu 8. apríla pred Veľkonočnými prázdninami. Zápasy sa hrajú na dva víťazné sety do 15 /rozdiel 2 lôpt/, tiebreak sa hrá do 15. O poradí v lige rozhoduje počet bodov /každý vyhratý set je jeden bod/. Pri rovnosti bodov rozhoduje o poradí vzájomný zápas, pomer setov alebo pomer bodov. Finálový turnaj sa hrá systémom 1-4, 2-3, zápas o 3.m a Finále.

  Víťaz ligy získa putovný pohár a zaujímavý školský výlet pre celú svoju triedu :-)

  Športu zdar!

 • Stolný tenis s postupom

  Posledným športovým podujatím v roku 2019 bol stolný tenis. Okresné kolo žiakov ZŠ a SŠ v stolnom tenise sa uskutočnilo v Kremnici. Dievčatá v zložení Viktória Kubáňová a Kristína Tesáková obsadili 1. miesto s postupom na krajské kolo. Chlapci Martin Ďurana, Marek Kukučka a Urblík Nikolas v silnej konkurencii obsadili 2. miesto. Žiakov v kategórii ZŠ zastupovali Urban Stajník, David Truben, Daniel Štroffek a Quang Huy Dang.

  Ďakujeme všetkým za reprezentáciu školy a dievčatám držíme palce v ďalšom kole.

  Do galérie Stolný tenis boli pridané fotografie.

 • Gymnazisti majú veľké srdce

  Gymnazisti majú veľké srdce

  V tento krásny predvianočný čas  mnohí študenti, profesori aj rodičia dokázali, že Vianoce nie sú len o otváraní darčekov, ale o otváraní našich sŕdc. Počas celého týždňa sme zrealizovali niekoľko aktivít, prostredníctvom ktorých sme pomaly plnili pokladničku a nakoniec sme vyzbierali krásnu sumu, 1353 eur, ktorá pomôže ľuďom v núdzi.

  S úžasným nápadom prišla Monika Maslenová z II. C. Na jej podnet sme urobili akciu s názvom Ochutnávka jedál svetových kuchýň. Počas troch dní študenti doma pripravovali rôzne pochúťky pochádzajúce z Nemecka, Španielska, Ruska či Slovenska, ktoré cez prestávky ponúkali svojim spolužiakom. Jedlá úžasne voňali a ešte lepšie chutili. Najväčšiu pochvalu si zaslúži trieda TERCIA, z ktorej sa zapojilo najviac študentov, a študentky z II. A, Alexandra Čillíková a Viktória Repiská, ktoré vyzbierali najväčšiu sumu. Ochutnávka mala veľký úspech a dúfame, že ju opäť o rok zopakujeme. Nazbieraná finančná čiastka poputuje rodinám do Prešova, ktoré pri tragickom nešťastí prišli o svoje domovy.

  Vo štvrtok po chodbách nášho gymnázia rozvoniaval vianočný punč a námestie Matice slovenskej zas zaplavila vôňa kapustnice, s ktorou súťažila maturitná trieda OKTÁVA. Vyhrať sa im síce nepodarilo, ale pre Svetielko nádeje vyzbierali rekordný príspevok.

  Piatkovou aktivitou bol vianočný bazár, ktorý má na našej škole už šesťročnú tradíciu a organizuje ho pani profesorka Kamilka Kubišová. Ručne vyrobené vianočné ozdoby či voňavé medovníčky a chutné koláčiky potešia nejednu domácnosť a vyzbieraná suma Svetielko nádeje.

  Vyvrcholením celého predvianočného týždňa bol zábavný program, do ktorého sa zapojili takmer všetky triedy, a  posledný deň pred prázdninami sme si  tak spríjemnili hudbou, spevom a tancom. Všetkým účinkujúcim ďakujeme a prajeme krásne Vianoce!

                                                                                                                                                    Roman Debnár, II. C

  Do galérie Gymnazisti majú veľké srdce boli pridané fotografie.

 • Blahoželanie

 • Kapustnicu 2019 tentoraz navarili "Igorkovci"

  Kapustnicu 2019 tentoraz navarili "Igorkovci"

  18. decembra sa konala v meste tradičná súťaž o najlepšiu kapustnicu. Našu školu tento raz reprezentovali študenti oktávy s triednym, Igorom Stemnickým. Výťažok z predaja tradične venujú Svetielku nádeje. Aj keď sa im zvíťaziť nepodarilo, veselá nálada, spolupatričnosť učiteľa a triedy a financie vyzbierané na dobrú vec boli najkrajším víťazstvom. A tohtoročná oktáva možno vojde do histórie školy aj tým, že založili novú tradíciu- lebo takýto ukážkový kuchársky tím sa oplatí zostaviť aj o rok. A budú sa mať prečo oháňať- oktáva vyzbierala za kapustnicu 461,75 eur.

  Do galérie Kapustnica 2019 boli pridané fotografie.

 • Maratón písania listov

  Maratón písania listov

  OD 18. NOVEMBRA 2019 DO 20. JANUÁRA 2020 SA NA CELOM SVETE, VRÁTANE SLOVENSKA, KONÁ JEDNA Z NAJVÄČŠÍCH MEDZINÁRODNÝCH UDALOSTÍ NA PODPORU NESPRAVODLIVO VÄZNENÝCH, PRENASLEDOVANÝCH A UTLÁČANÝCH ĽUDÍ - MARATÓN PÍSANIA LISTOV.
  Počas 2 dní, 18. a 19. decembra aj na našej škole prebiehal Maratón písania listov, jedna z akcií Amnesty International. Celý maratón je založený na motte “Napíš list- daruj slobodu”. Tri študentky, Dana Koštová a Žofia Oswaldová zo IV.B a Terézia Lehotská zo IV.A sa tento rok rozhodli priniesť túto akciu aj na našu školu. S podporou a pomocou p. p. Sučanského sa im to podarilo a veria, že podobné akcie sa budú konať každoročne.
  Mladí ľudia (2. – 4. ročník a SEXTA – OKTÁVA), mali možnosť vypočuť si 6 príbehov ľudí. Ľudí, ktorí neprávom trpia za chyby iných.
  Najskôr bolo študentom a profesorom vysvetlené ako Amnesty International funguje, ako funguje Maratón písania listov. Neskôr mali študenti a profesori možnosť podpísať apely, v ktorých žiadali vlády jednotlivých dotknutých krajín, aby prehodnotila prípady týchto dotknutých ľudí, aby si vlády priznali chyby ktorých sa dopustili, a takisto aby neprávom väznených  prepustili na slobodu a vymazali im zápisy z registra trestov.
  Okrem písania listov, boli študenti informovaní aj o tzv. listoch solidarity, ktoré odsúdeným posielajú ľudia z celého sveta, aby ich podporili alebo aby im ukázali, že za nich niekto bojuje.
  Ak by ste sa o Amnesty International alebo o jednotlivých prípadoch chceli dozvedieť viac, klikajte na stránku https://www.amnesty.sk

  Terézia Lehotská, IV.A

  Do galérie Maratón písania listov boli pridané fotografie.

 • Young author 2019

  Young author 2019

  Dňa 17.12.2019 sa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie súťaže Young author 2019, ktorú sme vyhlásili v rámci výročia narodenia Milana Rúfusa. Víťazov jednotlivých kategórií a ich vyučujúcich privítala riaditeľka školy Ing. Dana Paálová. Mgr. Renata Szviteková súťaž vyhodnotila, pochválila mladých autorov za tvorivosť a poďakovala za zaslanie prác. Lujza Prochocká a Hanka Frindtoá zo Septimy porozprávali pozvaným hosťom o svojich skúsenostiach s písaním literatúry a viedli s deťmi diskusiu o tvorbe literárnych diel. Na záver si žiaci ocenených diel prevzali ceny a všetkých čakalo malé občerstvenie.
   

  Do galérie Young author 2019 boli pridané fotografie.

 • Školské kolo olympiády v španielskom jazyku

  Školské kolo olympiády v španielskom jazyku

  V dňoch 12.-13.12.2019 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo 30. ročníka Olympiády v španielskom jazyku. Žiaci 2., 3. a  4.ročníka, rozdelení do troch kategórií, si mohli zmerať sily a preveriť získané vedomosti a jazykové zručnosti v španielskom jazyku. Aj keď si všetci žiaci  počínali veľmi dobre a dosiahli výborné výsledky, každá kategória má svojich víťazov.

  Kategória A

  1. miesto: Natália Víťazková (II.A)

  2. miesto: Karolína Čierťažská (II.C)

  3. miesto: Lucia Kukučková (II.A)

  Kategória B:         

  1. miesto: Lucia Macková (III.A)

  2. miesto: Lukáš Knoška (III.B)

  3. miesto: Monika Gregušová (III.B)

  Kategória C:         

  1. miesto: Barbora Adamová (IV.B)

  2. miesto: Žofia Oswaldová (IV.B)

  3. miesto: Richard Kotlárik (IV.B)

  Všetkým srdečne blahoželáme a prvým dvom z každej kategórie budeme držať palce v krajskom kole, ktoré sa uskutoční dňa 10.2.2020 v Banskej Bystrici.

 • Na november 1989 nezabúdame

  Na november 1989 nezabúdame

  Aj u nás v škole sme pripravili niekoľko aktivít, ktoré študentom pripomenuli udalosti z novembra 1989. Ako prvé sa tretiaci dozvedeli základné informácie o novembri 1989 na prednáške ÚPN. Zaujal hlavne film natočený dokumentaristami ústavu k 20. výročiu Nežnej revolúcie.

  Štafetu prevzali seminaristi. Vzdelávať sa mali cez praktické aktivity, z ktorých si mohli vybrať, a vytvoriť skupiny: 1. pripraviť nástenku vo vestibule k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Podklady si mali nájsť sami. Revolúciu mali stvárniť kreatívne a reagovať aj na to, ako revolúcia prebehla, čo nám budovanie demokracie dalo/ vzalo, prípadne nájsť odkaz dnešku. 2. Druhá téma mala reflektovať, ako vnímame Nežnú revolúciu dnes. Šlo o sondáž do názorov obyvateľov ZH, táto časť semináru šla do ulíc, nahrávala, zbierala výroky, z materiálu mali pripraviť ľubovoľný výstup 3. Nežná u nás doma...spomienky rodičov/ starých rodičov- krátke nahrávky + foto,alebo inak doplnené rozprávanie spracovať do slideshow filmu, prezi... 4. Kreativita v období revolúcie- ako ľudia zachytávali obdobie vo vtipoch, kresbách, na transparentoch, piesňach.(nástenka, ppt, prezi, slideshow...). 5. Návrh workshopu pre spolužiakov k téme. Výsledky práce tretiakov môžete vidieť na fotografiách.

  Najťažšiu cestu si vybral Denis Laco z III.A: nachystal workshop pre mladších spolužiakov z kvarty. Ako hovorí:  "Poňal som to teda tak, že na začiatku si skupiny vyžrebujú svoju úlohu a cez dialóg založený na nejakej otázke (ku ktorej poviem nejaké dve, tri vety) a na odpovediach kvarťanov, si budú pomáhať pri vypracovávaní úloh (bude to pre nich akási pomôcka). Napr. zvýraznené dátumy vždy vyslovím a teda budú takou pomôckou pre skupinu, čo dostane za úlohu zoradiť udalosti. Videá budú pomôckou pre tvorcov plagátu. Slogany a pieseň Karla Kryla pre tvorcov piesne a "organizátorov" protestu. K dôsledkom revolúcie poviem najmenej, nechám tú skupinu ktorá bude hodnotiť rozdiely, nech sa snaží vytvoriť vlastné tvrdenia." Potom využil "pomocníčkov" zo seminára a kvarta začala robiť na úlohách. Sára riadila tvorbu plagátu. Linda a Betka rozmýšľali s kvartou, čo všetko treba urobiť, keď chcú zorganizovať protest...čo musí organizátor zvládnuť, na čo myslieť... Luki riadil písanie slobodnej poézie, odrážajúcej revolúciu- a popri tom sa naučili, čo je dadaizmus a náhodná voľba slov, báseň z útržkov. Spomienku na november 1989 sme uzavreli pochodom Ahoj Európa 5.12.2019.

  Do galérie Na november 1989 nezabúdame boli pridané fotografie.

 • Ako sa z našich stali cudzí

  Ako sa z našich stali cudzí

  Deň ľudských práv si študenti nášho gymnázia pripomenuli na výstave Ako sa z našich stali cudzí. Výstava mapuje konflikt na Balkáne v rokoch 1991- 1995, ponúka jeho konfrontáciu s rozpadom Československa a budovaním Európskej únie.

  Jednotlivé panely hovoria o reťazi zla, ktorú spúšťa populizmus a nacionalizmus, približuje ich cez príbehy ľudí, ktorých zasiahla vojna. Beba Hadžić, Zijo Ribić, Rešad Trbonja ukazujú, kam vedie neznášanlivosť, delenie na MY a ONI, ale učia aj to, že s nenávisťou sa žiť nedá a v istom momente treba vedieť odpustiť a pozrieť sa bez negatívnych emócií do očí trebárs aj človeku, čo vám zavraždil celú rodinu. Zijo Ribić vysvetľuje počas besied s mladými: „ Keď prišiel ich veliteľ, díval sa mi do očí a ja jemu. Predstavte si to: keď hľadíte do očí človeku, ktorý vám vyvraždil celú rodinu, všetkých kamarátov, susedov... V tej chvíli mi všeličo preletelo hlavou, zúrivosť, nenávisť, odporné veci. Ale zároveň som v tom všetkom pocítil, že nesmiem a nebudem nenávidieť. Len keď človek odpustí, môže žiť ďalej normálnym životom, pretože s nenávisťou sa normálne žiť nedá. Nesmiete dovoliť, aby vám niekto klamal, že nejaký národ je lepší alebo horší, ale pozerajte sa na každého človeka ako na človeka.“

  Prínosom výstavy je, že ide o peer projekt. Výstavou sprevádzajú rovesníci (pre nás študenti to boli Akadémie EBG v Žiari nad Hronom), ktorí vďaka Centru pre európsku politiku absolvovali cestu do Vukovaru, Tuzly, Srebrenice, Sarajeva a mali možnosť hovoriť s pamätníkmi udalostí. Preto ich rozprávanie o vojnových udalostiach nie je zamerané na fakty , ale na sprostredkovanie autentických zážitkov. Po komentovanej prehliadke sa mladí ľudia rozprávali o paralelách medzi Juhosláviou v 90-tych rokoch a dnešným Slovenskom. Vďaka mladým sprievodcom z EBG sme si uvedomili, že každý nesie „veľkú zodpovednosť za malý svet“, ktorý ho obklopuje.

  Do galérie Ako sa z našich stali cudzí boli pridané fotografie.

 • Florbal nám ide

  Florbal nám ide

  Florbal alebo floorball je kolektívny halový šport podobný pozemnému hokeju. Samozrejme populárny aj na našej škole. To sa prejavilo aj na okresnom kole žiačok a žiakov stredných škôl. Tím dievčat a chlapcov sa s obrovskou prevahou a po vysokých víťazstvách stali víťazmi. 

  Blahoželáme!

  Do galérie Florbal boli pridané fotografie.

 • Dobrovoľníkom už v PRIME

  Študent Adam Prekopp bol nominovaný na získanie ocenenia Srdce na dlani 2019. Adam rád navštevuje ľudí v Domove sociálnych služieb DOMÉNA v Žiari nad Hronom. Má dar reči a rád rozširuje obzory klientom DOMÉNY o prírode či histórii mesta. Vymyslel si aj vlastnú zábavno - náučnú hru „Adamovu aktivitu“. Pomáha pri tvorivých dielňach, hrá s klientmi spoločenské hry, sprevádza ich na vychádzkach. Každoročne pomáha pred Vianocami klientom Domény roznášať ich vlastnoručne vyrobené darčeky ľuďom, ktorí Doméne pomáhajú počas celého roka.

  Adam, sme na teba hrdí!

strana:

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Milana Rúfusa
  Ul. J. Kollára 2, 965 01 Žiar nad Hronom

  Riaditeľka školy: Ing. Dana Paálová

  Zástupkyňa riaditeľky školy pre pedagogickú činnosť: Mgr. Barbora Kinková

 • sekretariát: 045/6725630
  sekretariát(mobil): +421 903 402 803
  kancelária zástupkyne riaditeľky školy: 045/6723924
  školská jedáleň: 045/6734034

Fotogaléria