Navigácia

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScSuplovanie boli aktualizované
 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Olympiáda v anglickom jazyku - okresné kolo

  Olympiáda v anglickom jazyku - okresné kolo

  V stredu 16. 01. 2019 sa na našom gymnáziu konalo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku. Zúčastnili sa žiaci všetkých stredných škôl v regióne, a aj napriek tomu, že úlohy boli už tradične veľmi náročné, naši žiaci získali prvé miesta v 2 kategóriách: Eva Lujza Prochocká /SEXTA/ v kategórii 2A a Alexandra Dučáková /SEPTIMA/ v kategórii 2B.

  Víťazom blahoželáme a prajeme veľa šťastia v krajskom kole, ktoré sa uskutoční 13. 02. 2019.

 • Prípravný kurz pre deviatakov

  Prípravný kurz pre deviatakov

  Milí deviataci!

  Aj v tomto školskom roku sme pre Vás v spolupráci so Žiarskym gymnaziálnym neinvestičným fondom pripravili Intenzivny prípravný kurz z matematiky a slovenského jazyka zameraný na prípravu žiakov ZŠ na prijímacie skúšky v školskom roku 2018/2019.

  Prvé stretnutie za účelom zistenia predbežného záujmu a dohodnutie termínu stretávania sa uskutoční v priestoroch gymnázia v pondelok 4. februára 2019 o 15.00 h.

  Viac informácií v priloženom oznámení.

 • 48. Gymnaziálny ples

  Srdečne Vás pozývame na 48. ročník Gymnaziálneho plesu POD HVIEZDAMI, ktorý sa uskutoční dňa 22. februára 2019 od 18:30 hod. v Estrádnej sále MsKC v Žiari nad Hronom. Vstupenky je možné zakúpiť od 8. januára 2019 v III.A (Marta Jurkemíková a Petra Šlosiariková).

  Dresscode: Motýlik/Spoločenské šaty

  Tešíme sa na Vašu účasť!

 • PF 2019

 • Ako sme čakali Vianoce

  Ako sme čakali Vianoce

  Mesiac december sa na našej škole niesol v očakávaní najkrajších sviatkov roka. Začalo sa to veľkým zdobením tried a súťažou o najkrajšiu výzdobu. Žiacka školská rada tentoraz sladkú odmenu za 1. miesto – nádhernú vianočnú tortu vyzdobenú rukavičkami – pridelila nováčikom, PRIME a I. A. Sladkú odmenu, veterníky, si zaslúžili triedy SEKUNDA a II. A. Na farebných broskynkách si pochutnali žiaci na 3. mieste – KVARTA a I. B.

  Na sviatok svätého Mikuláša žiakom v triedach darčeky rozdávali SEKUNĎANIA, ktorí pod vedením Mgr. Kubišovej aj v tomto roku zahrali mini-scénky o Mikulášovi či príchode Vianoc. Na Luciu zlých duchov z tried vyháňali husími brkami dievčatá odeté v bielom.

  Tím profesorov nášho gymnázia sa opäť odhodlal uvariť najlepšiu kapustnicu. Mohli ste ju ochutnať na námestí v Žiari nad Hronom. Pri varení bolo naozaj veselo, snažili sa rozdať čo najviac úsmevov. Za kapustnicu ste ich mohli odmeniť dobrovoľným príspevkom, ktorý bol určený pre Svetielko nádeje.

  Vyvrcholením predvianočných príprav bol už 5. ročník Vianočného bazára. Touto tradičnou aktivitou sa môžeme pýšiť vďaka myšlienke p. Kubišovej. Žiaci so svojimi rodičmi či známymi pripravili množstvo tovaru na predaj za symbolické ceny. Dňa 20.12.2018 si každý návštevník bazára odniesol maličkosť pre potešenie – vianočnú ozdobu, sladké pečivo či drobný darček.

  Našimi aktivitami sme sa snažili šíriť okolo seba pokoj, dobro i vďaku. Každý myslel na to, ako pre niekoho urobiť malú drobnosť navyše. V podaní nášho gymnázia to bolo 652 EUR, ktoré sme venovali Oddeleniu detskej onkológie v Banskej Bystrici.

  Vianočné piesne a tanec v podaní žiakov jednotlivých tried i vôňa punču počas vianočného programu nás naplnila radosťou a so želaním pokojných a šťastných sviatkov v kruhu najbližších sme sa rozišli na dlho očakávané prázdniny.   

  Do galérie Vianočný čas boli pridané fotografie.

 • Srdce dobrovoľníka 2018 získali aj dvaja gymnazisti

  Srdce dobrovoľníka 2018 získali aj dvaja gymnazisti

  Dňa 14. 12. 2018 ocenil primátor mesta, Mgr. Peter Antal, dobrovoľníkov pracujúcich v prospech mesta Žiar nad Hronom. Nás teší, že medzi 12 ocenenými boli aj dvaja žiaci nášho gymnázia, Matej Piatrik z II.B a Eva Lujza Prochocká zo SEXTY. Mesto im poďakovalo za hodiny dobrovoľníckej práce, spoluprácu s miestnym odborom Červeného kríža, občiansku angažovanosť v rôznych oblastiach. Gymnázium Milana Rúfusa gratuluje žiakom k oceneniu a ďakuje za dobro, ktoré šíria vo svojom okolí.

  Do galérie Srdce dobrovoľníka 2018 boli pridané fotografie.

 • Ďalšie výsledky v športe

  Dňa 6.12.2018 sme sa zúčastnili okresného kola v stolnom tenise žiakov ZŠ v Kremnici. Obsadili sme 5. miesto vďaka stolným tenistom z osemročného gymnázia - Truben David, Stajník Urban a Szabo Adam zo Sekundy, Štroffek Daniel z TERCIE.

  Dňa 18.12.2018 sa na domácej pôde, v telocvični nášho gymnázia, uskutočnilo okresné kolo vo florbale žiakov a žiačok SŠ a víťazstvami sme si vybojovali postup na regionálne kolo. 

  Gratulujeme a držíme palce v ďalšom kole!

  Do galérie Stolný tenis - chlapci ZŠ boli pridané fotografie.

 • Gymnaziálna volejbalová liga

  Gymnaziálna volejbalová liga

  Prinášame výsledky z 2. kola školskej volejbalovej ligy, ktoré sa odohralo 17. decembra 2018.

  Zápasy odohrali III.B, SEPTIMA a SEXTA nasledovne:

  • 14.15        III.B  –  SET            2 : 0 (15:6, 15:8)
  • 14.45        III.B  –  SEP            2 : 0  (15:5, 15:9)
  • 15.15        SET  –  SEP           1 : 2   (15:11, 12:15, 8:15)
 • Družstvo chlapcov vo futsale zvíťazilo

  Družstvo chlapcov vo futsale zvíťazilo

  Po excelentnom výkone a troch víťazstvách sa chlapci nášho gymnázia stali suverénnym víťazom turnaja vo futsale žiakov stredných škôl a postúpili do ďalšieho kola.

  Prehľad výsledkov jednotlivých zápasov:

  • GymZH   -   SSOST ZH    7:2
  • GymZH   -   SOŠOS ZH    11:1
  • GymZH   -   Gymnázium Kremnica    13:2

  Družstvo chlapcov SŠ: Matúš Oťapka, Peter Bahna, Viktor Vondryska, Samuel Harach, Samuel Čierťaský, Filip Jelža, Andrej Holos, Samuel Dovec, Tomáš Chrien, Maroš Malatinec. 

  Gratulujeme a držíme palce v ďalšom kole!

  Do galérie Futsal boli pridané fotografie.

 • Vianočná Budapešť

  Vianočná Budapešť

  V stredu II.B a I.C vycestovali za vianočnou atmosférou do Budapešti. Prezreli si prvé vianočné mestečko a klzisko pri Námestí hrdinov. Potom sa Andrásyho ulicou vydali na Námestie sv. Štefana. Ich zimná prechádzka smerovala aj za kultúrnou, prehliadli si baziliku a potom prešli trhmi s remeselnými výrobkami. Niektorí ochutnali pizzu, iní spoznávali okolie. Šikovnejší a odvážni stihli navštíviť aj Vörösmarty tér a veľký trh.

  Do galérie Vianočná Budapešť boli pridané fotografie. (Ďakujeme Martine Durčákovej z II.B)

 • Mladí mladým

  Mladí mladým

  - projekt Centra pre európsku politiku o vojnách na Balkáne

  Pomedzi prípravy stužkovej a povinnosti maturanta si traja naši žiaci, Marcel Juriga zo IV.B a Peťa Betková a Dáša Holinová zo IV.C plnili povinnosti aj navyše. Vycestovali do Popradu, kde predstavili metodiku spoločnej práce zameranej na tému konfliktov v Juhoslávii, ktoré sa odohrali v rokoch 1991 - 1995. Ako hovorí jeden z organizátorov projektu, Kamil Sládek z Centra pre európsku politiku: "Projekt "S mladými pre mladých" sa blíži do finále. Žiaci stredných škôl z Bratislavy, Žiaru nad Hronom, Tisovca, Vranova nad Topľou a Stropkova prezentovali svoje aktivity, ktoré pripravili pre svojich rovesníkov. Podelili sa s nimi o zážitky z exkurzie na pamätných miestach v chorvátskom Vukovare a v bosnianskej Srebrenici a Tuzle. Po prezentácii skvelých projektov nasledovalo plánovanie budúcich aktivít.

  Sme presvedčení, že učitelia a žiaci sa pri preberaní najnovších dejín, či občianskej náuky majú na čo tešiť."

  Marcel, Peťa a Dáša si pripravili materiál zo storytellingu, naň nadväzujúce interaktívne krížovky, prácu s pojmom genocída a predstavenie krokov, ktoré k nej smerovali.

  Do galérie Mladí mladým - projekt boli pridané fotografie.

 • Úspechy na okresných kolách

  Úspechy na okresných kolách

  Prinášame Vám priebežné výsledky v bedmintone a volejbale.

   

  Bedminton – okresné kolo (chlapci a dievčatá ZŠ a SŠ)

  1. miesto – Blahyj Peter (IV.A) a Čela Aris (I.C) – postup na krajské kolo

  2. miesto:   Jasenáková Lucia (IV.B) a Sviržovská Viktória (I.C)

  3. miesto:   Bartková Melisa a Kyselicová Adelka   (KVARTA)

  4 .miesto:   Zorkóczy Samuel a Považan Andrej  (KVARTA)

                  

  Volejbal – okresné kolo

  1. miesto: chlapci SŠ – postup na regionálne kolo

  3. miesto: dievčatá ZŠ

   

  Blahoželáme a postupujúcim držíme palce v ďalších kolách!

  Do galérie Volejbal boli pridané fotografie.

  Do galérie Bedminton boli pridané fotografie.

 • Gymnaziálna volejbalová liga - 1. kolo

  Gymnaziálna volejbalová liga - 1. kolo

  V stredu 5.12.2018 sa v ZUS aréne odohrali zápasy 1. kola Gymnaziálnej volejbalovej ligy. Podujatie otvorili „trpaslíci“ z PRIMY a SEKUNDY, ktorí si zmerali sily vo vybíjanej. Ďalších 6 zápasov zohrali vo volejbale družstvá ostatných tried za podpory a potlesku 300 spolužiakov. Čaká nás ďalších 85 zápasov, ktoré sa odohrajú do konca školského roka už v školskej telocvični. Veríme, že sme založili ďalšiu peknú tradíciu. Kolegom ďakujeme za pomoc pri tejto akcii.

  Vzájomné zápasy 1. kola prebehli nasledovne:

  • 8.15        PRI  –  SEK            9 : 7 (vybíjaná)

  • 8.45        IV.A  –  IV.B            0 : 2  (13:15,10:15)

  • 9.15        II.A  –  II.B               2 : 1   (15:9,8:15,15:4)

  • 9.45        I.A  –  I.B                 2 : 0  (15:7,15:8)

  • 10.15      I.C  –  TER+KVA     2 : 0  (15:9,15:7)

  • 10.45      SEP  –  IV.C            1 : 2  (18:16,10:15,4:15)

  • 11.15      SET  –  KVI             0 : 2  (8:15,9:15)

  Fotografie v galérii - Gymnaziálna volejbalová liga

 • Sloboda nie je samozrejmosť

  Sloboda nie je samozrejmosť

  V piatok, 7. decembra, absolvovala II.B pilotný ročník pochodu Ahoj, Európa. Organizuje ho Centrum pre európsku politiku. Opäť sme urobili niečo, čo učí o hodnotách viac, než učebná látka.

  Čo bolo cieľom "Ahoj, Európa"? V prvom rade sme si chceli pripomenúť, že sloboda nie je samozrejmosť, spomenúť si na december 1989, keď sa otvorili hranice a ľudia sa pešo vybrali smerom z Bratislavy do Hainburgu. Dlhou reťazou sme spojili v piatok a sobotu miesta od Užhorodu cez Prešov, Tisovec, Žiar, Sereď, Bratislavu po Brno. Každá zúčastnená skupina našla v mieste svojho bydliska symbol totality a na toto miesto sa vybrali pripomenúť si, čím je dôležité dodržiavanie ľudských práv a hodnôt demokracie. Účastníci na vlastné oči videli, kam smeruje, ak sa ľudia vzdajú slobody.

  Pre nás sa symbolom takejto straty stala obec Horné Opatovce, ležiaca pár kilometrov od Žiaru nad Hronom. Tu totalita zobrala ľuďom domov.

  Počasie nám príliš neprialo. Bolo sychravo, vlhko zaliezalo pod kožu, spravádzala nás hmla, mrznúce mrholenie. Často by sa namiesto topánok viac hodili korčule. Kráčali sme ku kostolu, ktorý pozná "od cesty" každý, ale nebol tam takmer nik z 30 účastníkov pochodu. Prvé, čo mnohých udivilo, bola majestátnosť stavby. Mnohí ho porovnávali s kostolmi v ich obci a neverili, že zaniknutá obec mohla mať toľkých veriacich. V kostole sme si dali krátku prednášku o osudoch Horných Opatoviec, výstavbe a prestavbách kostola aj o jeho "návrate do života".

  Ďakujeme nášmu p. farárovi, Jozefovi Cerovskému, za pomoc, sprievod aj množstvo informácií. Mgr. Cerovský nás naučil pár zaujímavostí o akustike chrámov (Kostol sv. Vavrinca má vraj jednu z najlepších v regióne). Od teórie bol len krôčik k praxi- najprv sme pokrikovali, tlieskali...A potom sme si zaspievali  200 ročnú Tichú noc aj iné vianočné... 

  Osudy tohto krásneho miesta sú viac, než smutné. Exhaláty a prach zo starej, neekologickej výroby hliníka, nepriaznivý smer vetra  nesúci všetok jed k Opatovciam. Do roka mŕtve včelstvá...a potom chorí ľudia. V roku 1969 obec vysťahovali, pôvodné obydlia od cintorína oddelila rušná cesta. Ľudia prišli o domy- vysťahovali ich na sídlisko. Degradáciu miesta ukončila skládka odpadu, ktorá sa aj dnes tlačí takmer ku múrom kostola.

  Ťažko sa skladal pred očami obraz miesta, ktoré ľudia kultivovali od 11. storočia na to, aby ho v 20. storočí úplne zničili. Zánik obce zavŕšilo umiestnenie smetiska do tejto lokality.  Ako vyzerá ekologická výchova v praxi? Jedno z dievčat, dívajúc sa na smetisko povedalo: "Tak na toto si spomeniem vždy, keď budem niečo hádzať do smetného koša." Možno by takéto vychádzky naštartovali lepšie pochopenie histórie, zlepšili by triedenie a recykláciu odpadu... Ak pamiatkou na "temný stredovek" je budova chrámu, budú pamiatkou na skvelé 20. storočie opustené budovy a hora smetí?

  Do galérie Ahoj Európa! boli pridané fotografie.

 • Vianočné trhy Nitra

  Dňa 4.12.2018 v popoludňajších hodinách žiaci I.A a III.B spolu so svojími triednymi učiteľmi navštívili Vianočné trhy v Nitre. Hoci snehová prikrývka na trhoch chýbala, žiaci mali možnosť  pozrieť si v jednotlivých stánkoch veľký výber a veľké množstvo výrobkov remeselnej výroby s vianočnou tematikou. Tiež mohli vidieť vianočný stromček, vianočnú výzdobu mesta a samozrejme nevynechali ani možnosť ochutnať typické vianočné špeciality.

                                                                                                PhDr. Veronika Sliačanová

  Do galérie Vianočné trhy Nitra boli pridané fotografie.

 • Gymnaziálna futbalová liga - výsledky 1. kola

  Gymnaziálna futbalová liga - výsledky 1. kola

  Prinášame Vám výsledky 1. kola školskej futbalovej ligy. Vzájomné zápasy zohrali tímy z prvých ročníkov.

   

  Triedy dohrali vzájomné zápasy nasledovne:

  • 14.15        I.A  -  I.B       6:4 (2:3)
  • 14.50        I.C  -  I.A       6:1 (2:1)
  • 15.25        I.B  -  I.C       1:7 (0:2)

  Systém súťaže:

  Súťaže sa zúčastňujú prihlásené tímy z jednotlivých tried. Hrá sa dlhodobo systémom každý s každým, podľa vylosovania zverejneného na nástenke školy.

  Pravidlá súťaže:

  Hrá sa 2x15 minút, počet hráčov na ihrisku je 3+1. Za víťazstvo sú dva body, za remízu 1 bod, za prehru 0 bodov. Víťazom ligy sa stane tím, ktorý získa najviac bodov. Pri rovnosti bodov rozhoduje o poradí vzájomný zápas alebo aktívnejšie skóre.

 • Deň otvorených dverí (štvorročné štúdium)

  Deň otvorených dverí (štvorročné štúdium)

  Srdečne pozývame žiakov 9. ročníkov ZŠ a ich rodičov na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 5. decembra 2018 o 8.00 hod.

  Okrem základných informácií o možnostiach a podmienkach štúdia pripravujeme pre Vás prehliadku priestorov školy s ukážkami aktivít z vyučovacích hodín. Vyberieme sa do sveta jazykov, predvedieme úlohy plnené IT generáciou, ohúrime Vás pokusmi v chemickom i fyzikálnom laboratóriu, ukážeme ako sa poznávaním histórie učíme k tolerancii. Nebudú chýbať ukážky aktivít zo života školy. Nezabudli sme na rady ako sa pripraviť na prijímacie skúšky.

  Tešíme sa na stretnutie s Vami!

 • Gymnaziálna volejbalová liga 2018/2019

  Gymnaziálna volejbalová liga 2018/2019

  V stredu 5.12. v ZUS aréne za účasti všetkých žiakov našej školy odštartujeme úvodnými zápasmi Gymnaziálnu volejbalovú ligu. Dlhodobej súťaže počas šk.roka 2018/2019 sa záčastní až 14 tried našej školy. Súťaž vyvrcholí v máji 2019. Víťaz ligy získa putovný pohár, prvé tri tímy medaily a vecné ceny. 

  Systém súťaže:

  Súťaže sa zúčastňujú prihlásené zmiešané tímy z jednotlivých tried. Hrá sa dlhodobo systémom každý s každým, podľa vylosovania zverejneného na nástenke školy.

  Pravidlá súťaže: 

  Hrá sa na dva víťazné sety do 15 /rozdiel 2 lôpt/, tiebreak sa hrá do 15. Víťazom ligy sa stane tím, ktorý získa najviac bodov /každý vyhratý set je jeden bod/. Pri rovnosti bodov rozhoduje o poradí vzájomný zápas, pomer setov alebo pomer bodov.

   

  ROZPIS ZÁPASOV - 1.KOLO - 5.12.2018, ZUS aréna

  • 8.15        PRI  –  SEK /otvárací zápas vo vybíjanej/
  • 8.45        IV.A  –  IV.B
  • 9.15        II.A  –  II.B
  • 9.45        I.A  –  I.B
  • 10.15      SET  –  KVI
  • 10.45      SEP  –  IV.C
  • 11.15       I.C  –  KVA+TER

   

strana:

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Milana Rúfusa
  Ul. J. Kollára 2, 965 01 Žiar nad Hronom

  Riaditeľka školy: Ing. Dana Paálová

  Zástupkyňa riaditeľky školy pre pedagogickú činnosť: Mgr. Barbora Kinková

 • sekretariát: 045/6725630
  sekretariát(mobil): +421 903 402 803
  kancelária zástupkyne riaditeľky školy: 045/6723924
  školská jedáleň: 045/6734034

Fotogaléria