V čase od 7. do 9. apríla sa tri naše študentky spolu s pani profesorkou Kohútovou zúčastnili nemecko-českej žiackej konferencie Sdílená zkušenost a paměť 20. století. Konferencia sa konala v krásnom meste na juhu Čiech – v Písku.
Prvý deň sme sa stretli s ostatnými českými a nemeckými účastníkmi v krásnej Mestskej knižnici v Písku. Po aktivitách zameraných na vzájomné zoznámenie sme pracovali s textami a aktivitami na tému diskriminácie a rómskeho holokaustu. Večer sme mali možnosť pozrieť si film o príbehu rómskeho koncentračného tábora v Letech u Písku.
Druhý deň sme hneď ráno vyrazili na pamätné miesto bývalého koncentračného tábora Rómov a Sintov v Letech u Písku. Po príchode sme mali možnosť preskúmať celý areál samostatne s cieľom precítiť atmosféru tohto miesta. Prezreli sme si zvyšky zbúraných budov bývalého družstva na chov ošípaných, vypočuli sme si archivované záznamy rozhovorov s potomkami obetí holokaustu a dôkladne sme si prezreli pamätný kruh, na ktorom boli uvedené mená takmer všetkých väzňov bývalého tábora. Pri čítaní mien sme viackrát narazili na mrazivé informácie, ktoré nás prinútili zastaviť sa a zamyslieť nad strachom, aký museli títo ľudia vtedy pociťovať.
Po prehliadke sme sa presunuli na vnútornú expozíciu, kde sme sa zúčastnili diskusie s dvoma príbuznými obetí holokaustu, ktoré sa s nami podelili o rodinné príbehy – pri ich rozprávaní behal nejednému z nás mráz po chrbte.
Následne sme prešli do zadnej časti exteriéru, kde sme si mohli vybrať papier s tromi menami obetí tábora a vzdať im úctu prečítaním ich mien pri pamätnom hrobe. Potom sme sa presunuli priamo k pamätnému hrobu, kde sme si spoločne uctili pamiatku všetkých obetí, ktoré zahynuli počas holokaustu.
Po návrate späť do mesta sme deň zakončili spoločnou večerou v miestnej reštaurácii. Taktiež, sme mali možnosť individuálne preskúmať čaro mesta Písek.
Tretí deň konferencie sme opäť strávili v priestoroch Mestskej knižnice, kde sme skupinovými aktivitami nadviazali na témy diskutované v memoriáli v Letech. Napriek skoršiemu odchodu sme naplno využili čas riešením otázok zameraných na životný príbeh Imricha Horvátha. Komunikovali sme prevažne v anglickom jazyku, keďže sa konferencie zúčastnili aj študenti zo zahraničných škôl. Prezentovali sme tiež súťažnú prácu nášho bývalého študenta – Samuela Solgu – aby sme si pripomenuli aj slovenské obete diskriminácie Rómov.
Spoznali sme niekoľko skvelých ľudí, s ktorými by sme radi spolupracovali aj v budúcnosti. Dni strávené v Písku sprevádzala príjemná atmosféra, zmysluplne využitý čas a množstvo zážitkov.
Hanka, Alex a Eli :)
Do fotogalérie bol pridaný nový album Konferencia v Písku.