Túto otázku sme si my, súčasní maturanti a neskôr aj mladší žiaci školy, položili už v druhom ročníku projektu: Študenti po stopách totality. Na výsledných produktoch – kalendári a komikse sme pracovali takmer rok. Výsledky práce sme prezentovali pred účastníkmi z ostatných škôl Slovenska počas stretnutia v Žiline. Tam sme absolvovali aj obhajobu nášho prístupu. Po tieto dni, od 15 – 17. 11. 2015, sme podujatie zavŕšili na celoslovenskom stretnutí Remember November v Bratislave, ktorý organizovala Nadácia Milana Šimečku na počesť slobody a demokracie.
V nedeľu, 15. novembra, sa na pôde Vysokej školy múzických umení, kde kedysi Milan Šimečka prednášal, predstavili stredoškoláci zo Sobraniec, Košíc, Detvy, Levíc, Dolného Kubína, Púchova a, samozrejme, aj my. Za pomoci Laca Oravca a Petra Leponiho sme ešte raz predstavili svoje projekty. Odpovedali sme na otázky publika. Po bloku školských projektov nasledovala vždy panelová diskusia s odborníkmi. Na tému normalizácie diskutovala redaktorka SRO, Soňa Gyarfášová s historičkou Marínou Zavackou a filozofom Fedorom Blaščákom.
Po diskusii sme sa mohli prostredníctvom krátkej scénickej kompozície v podaní Mariána Prevendarčíka a Katarzie oboznámiť s obdobím, ktoré Milan Šimečka strávil za mrežami Ruzynskej väznice za rozvracanie republiky.
V pondelok, 16. novembra, sme si v KC Dunaj pripomenuli tohtoročné 85. výročie narodenia a 25. výročie úmrtia Milana Šimečku rozhovorom Štefana Hríba s Jiřinou Šiklovou, Miroslavom Kusým, Martinom Bútorom a Petrom Zajacom. Počas debaty boli vstupné priestory vyzdobené postermi zo jednotlivých projektov Študenti po stopách totality.
Nakoniec sme rekapitulovali, aké pozitíva nám účasť na projekte priniesla. Cieľom projektu bolo najmä si uvedomiť dôležitosť demokracie, pripomenúť si pamiatku Milana Šimečku a spracovať informácie z nášho výskumu k danej problematike do jednotlivých výstupov, ktoré sme zároveň na tomto podujatí prezentovali. Informácie sme k tomuto obdobiu získavali z kroník našej školy, odbornej literatúry a dostupných informačných zdrojov. Myslíme, že výstupy sa nám podarili a stanú sa, čo bolo naším cieľom, zaujímavou učebnou pomôckou ku vzdelávaniu na hodinách dejepisu a NaS. Za prínos pokladáme hlavne ich spätosť s naším regiónom a školským prostredím.
Dosiahnuť vydarenú výslednú podobu pomôcok sa nám podarilo v spolupráci s našou p.p. Kohútovou, ktorá nás od samotného začiatku projektu koordinovala a samozrejme vďaka žiačkam sexty, Broni Kollárovej a Nikole Kukanovej, ktoré sa postarali o prevedenie príbehov orálnej histórie do kresleného komiksu za fotokomiks zase ďakujeme Caroline Turazovej, Kike Gallovej, Vike Piatrikovej, takisto zo sexty a Denisovi Poledníkovi zo IV.C . Bez ich pomoci by sme nezvládli výtvarnú podobu. Pokiaľ niekoho naše produkty zaujali, ukážky z kalendára a kreslený komiks nájdete aj na webstránke časopisu Dobrá škola.
Miriam Marková a Ivana Mokrá, IV.B
Fotografie v galérii - Remember November