Naša škola sa snaží udržiavať kontakty so svojimi absolventmi. Často sa vracajú, aby sa s učiteľmi podelili so zážitkami, úspechmi v štúdiu i osobnom živote. Mnoho z nich sa snaží svoje skúsenosti odovzdať aj súčasným žiakom a predstaviť im svoju prácu.
Dňa 29. 9. 2017 sa k nám na besedu vrátila aj naša bývalá žiačka – Ivana Trokšiarová, ktorá momentálne študuje právo na Trnavskej univerzite. V prvej časti nám predstavila štúdium a život na Trnavskej univerzite z pohľadu študenta. V druhej časti sme sa dozvedeli mnohé informácie o Európskych inštitúciách. Nechýbali zaujímavosti o Európskom súde pre ľudské práva a súdnych sporoch, ktoré sa dotkli aj Slovenska. Debatovali sme o niekoľkých veľmi zaujímavých a zároveň kurióznych prípadoch.
Prvý prípad - „Kontrová vs. Slovensko“ - nám ozrejmil, prečo dnes už nie je možné sťahovať trestné oznámenia. Príbeh sa dotýkal panej, ktorá podala a následne stiahla trestné oznámenie na svojho muža za týranie. Niekoľko dní po stiahnutí trestného oznámenia na políciu volala suseda, ktorá tvrdila, že muž uniesol deti a vyhrážal sa, že zabije deti a aj seba, čo nakoniec aj urobil. Pani sa obrátila neúspešne na slovenské súdy. Keď vyčerpala všetky možnosti v našej krajine, obrátila sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Spor vyhrala.
Druhý prípad spadal do času, kedy Slovensko bolo ešte veľmi mladé, a to tesne po jeho vzniku. Tí z nás, ktorí sme videli film Únos, už meno Ivan Lexa bolo známe. Na Európsky súd pre ľudské práva sa tak dostala aj kauza Mečiarových amnestií.
V treťom prípade sa študenti predviedli, ako sú pripravení diskutovať a popasovali sa s témou sloboda slova. Práve článok 10 Všeobecnej deklarácie ľudských práv bol skloňovaný v ďalšom prípade - Feldek vs. Slovensko. Pán Feldek poukázal na minulosť istého politika, ktorý ho za to zažaloval. Vec prešetrili v Štrasburgu a dali za pravdu práve pánovi Feldekovi.
Štvrtý prípad bol rovnako zaujímavý - no riešil náročný problém otcovstva.
Vďaka Ivane, ktorá nám predstavila niekoľko zaujímavých prípadov, sa naši študenti dozvedeli, akú úlohu má Európsky súd pre ľudské práva. A tiež nezabudneme, na čo nás upozornila: „ESPĽP nie je inštitúciou Európskej únie, ale Rady Európy.“
Dominik Schmidt, IV.A
Do galérie Beseda o Európskom súde boli pridané fotografie.