Aj u nás v škole sme pripravili niekoľko aktivít, ktoré študentom pripomenuli udalosti z novembra 1989. Ako prvé sa tretiaci dozvedeli základné informácie o novembri 1989 na prednáške ÚPN. Zaujal hlavne film natočený dokumentaristami ústavu k 20. výročiu Nežnej revolúcie.
Štafetu prevzali seminaristi. Vzdelávať sa mali cez praktické aktivity, z ktorých si mohli vybrať, a vytvoriť skupiny: 1. pripraviť nástenku vo vestibule k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Podklady si mali nájsť sami. Revolúciu mali stvárniť kreatívne a reagovať aj na to, ako revolúcia prebehla, čo nám budovanie demokracie dalo/ vzalo, prípadne nájsť odkaz dnešku. 2. Druhá téma mala reflektovať, ako vnímame Nežnú revolúciu dnes. Šlo o sondáž do názorov obyvateľov ZH, táto časť semináru šla do ulíc, nahrávala, zbierala výroky, z materiálu mali pripraviť ľubovoľný výstup 3. Nežná u nás doma...spomienky rodičov/ starých rodičov- krátke nahrávky + foto,alebo inak doplnené rozprávanie spracovať do slideshow filmu, prezi... 4. Kreativita v období revolúcie- ako ľudia zachytávali obdobie vo vtipoch, kresbách, na transparentoch, piesňach.(nástenka, ppt, prezi, slideshow...). 5. Návrh workshopu pre spolužiakov k téme. Výsledky práce tretiakov môžete vidieť na fotografiách.
Najťažšiu cestu si vybral Denis Laco z III.A: nachystal workshop pre mladších spolužiakov z kvarty. Ako hovorí: "Poňal som to teda tak, že na začiatku si skupiny vyžrebujú svoju úlohu a cez dialóg založený na nejakej otázke (ku ktorej poviem nejaké dve, tri vety) a na odpovediach kvarťanov, si budú pomáhať pri vypracovávaní úloh (bude to pre nich akási pomôcka). Napr. zvýraznené dátumy vždy vyslovím a teda budú takou pomôckou pre skupinu, čo dostane za úlohu zoradiť udalosti. Videá budú pomôckou pre tvorcov plagátu. Slogany a pieseň Karla Kryla pre tvorcov piesne a "organizátorov" protestu. K dôsledkom revolúcie poviem najmenej, nechám tú skupinu ktorá bude hodnotiť rozdiely, nech sa snaží vytvoriť vlastné tvrdenia." Potom využil "pomocníčkov" zo seminára a kvarta začala robiť na úlohách. Sára riadila tvorbu plagátu. Linda a Betka rozmýšľali s kvartou, čo všetko treba urobiť, keď chcú zorganizovať protest...čo musí organizátor zvládnuť, na čo myslieť... Luki riadil písanie slobodnej poézie, odrážajúcej revolúciu- a popri tom sa naučili, čo je dadaizmus a náhodná voľba slov, báseň z útržkov. Spomienku na november 1989 sme uzavreli pochodom Ahoj Európa 5.12.2019.
Do galérie Na november 1989 nezabúdame boli pridané fotografie.