• Svetielko nádeje a pokoja
     • Svetielko nádeje a pokoja

     • Mesto už pár týždňov dýcha atmosférou Vianoc. Blikajúce svetielka, vôňa punču či medovníčkov aj vyzdobená škola naznačujú, že nás len niekoľko hodín delí od Štedrého večera  v kruhu našich najbližších.

      S čím sa nám spájajú Vianoce a aké by mali byť? Akí by sme mali byť my, aby sme ich mohli sláviť s radosťou a pokojom v duši? V záplave všetkých výziev ku krásnemu prežitiu Vianoc nás najviac oslovil výrok: „Pamätajme na tých, ktorí nie sú za naším stolom, lebo aj oni sú my!“  Táto myšlienka  naznačuje, že by sme mali myslieť na tých, čo potrebujú pomoc. A práve preto sme sa rozhodli  aspoň trochu pomáhať a opäť sa vrátiť k tradíciám, ktoré k nášmu predvianočnému životu v gymnáziu patria – vianočnému bazáru a punču. Ich hlavným organizátorom bol študentský parlament.

      Novembrová akcia - priniesť vlastnoručne či pomocou rodičov a známych vyrobené vianočné ozdoby, drobné darčeky či voňavé pečivo - bola úspešná. Mali sme si z čoho vyberať a nákupom v bazáre sme mohli symbolicky prispieť na dobrú vec. Chodby školy okrem vône vianočného pečiva zaplnila aj vôňa punču. Tento rok bol naozaj výborný!

      Výťažkom z vianočného bazára a punču sme sa rozhodli, tak ako vždy, podporiť občianske združenie Svetielko nádeje a prostredníctvom neho pomôcť rodinám malých bojovníkov, ktorí zvádzajú ten najťažší boj, boj o zdravie. Počas dvoch hodín sa nám podarilo vyzbierať neuveriteľných 573,31 eur a veríme, že tak potešíme srdiečka chorých detí. Dobré skutky by boli zbytočné a pokrytecké, keby ich nesprevádzala láska, súcit, empatia a prejavy solidarity.

      Keďže koláčikov sa napieklo naozaj veľa a všetky sa nepredali, zaniesli sme ich ľuďom, na ktorých sa často zabúda, a to klientom Domova sociálnych služieb Doména. Veľmi sa tešili, zaspievali nám koledu, zatlieskali a poslali všetkým pozdravy a úprimné vianočné prianie.

      Najväčším darom Vianoc je láska, lebo ona prináša do ľudskej duše svetielko pokoja. Ak sa nám včera podarilo zapáliť toto svetielko v srdciach našich študentov, môžu ho oni dnes zažať vo svojich rodinách.

      Prajeme vám Vianoce plné štedrosti, pohody, lásky a pokoja, v novom roku veľa šťastia, zdravia, osobných a pracovných úspechov!

       

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Svetielko nádeje a pokoja.

    • Niečo sa chystá
     • Niečo sa chystá

     • V rámci krúžku Tvorivá biológia a chémia sme sa rozhodli priložiť ruku k dielu a prispieť do nášho charitatívneho vianočného bazárika troškou z nášho chemického kumštu. Pripravili sme si pre Vás voňavé prekvapenia. Veríme, že naše výrobky budú mať úspech, lebo náš cieľ je spoločný - podporiť správnu vec. Chcem sa poďakovať Beky, Adelke, Saške a Hanke z triedy KVINTA za trpezlivosť s mojou maličkosťou a čas, ktorý venovali príprave voňavých výrobkov, Maťkovi z III.B za pomoc pri dekorovaní 🙂Do zmydelkovania priatelia 21.12. 🎅⛄❄️.

      Mgr. Barbora Kinková

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Niečo sa chystá.

    • Vianočná Viedeň
     • Vianočná Viedeň

     • Dňa 15.12.2022 sa žiaci I.A a KVINTY v sprievode svojich pani profesoriek Horálovej, Lapinovej a Kinkovej vybrali nasávať predvianočnú atmosféru na vianočné trhy do Viedne. Návšteve vianočných trhov, trochu netradične, predchádzala krátka zastávka v nákupnom centre, ktoré je najväčšie v Rakúsku. Tam sa žiaci občerstvili a nasali vianočnú atmosféru v interiériJ Potom sme sa presunuli do centra Viedne, kde sme na Námestí Márie Terézie mali možnosť vypočuť si od pána sprievodcu zaujímavosti z histórie, ale aj súčasnosti Viedne, obdivovať viedenskú architektúru a poprechádzať sa pomedzi množstvo stánkov, v ktorých sa predávali nielen dobroty od výmyslu sveta, ale aj množstvo krásnych umeleckých predmetov spojených s Vianocami. Po zastávke na Námestí Márie Terézie sme sa pešo presunuli na ďalšie vianočné trhy pri Radnici, ktoré sú najväčšie vo Viedni. Niektorí žiaci si požičali korčule a strávili hodinu korčuľovaním na klzisku, ktoré je súčasťou vianočných trhov. Vyzimení, ale plní vianočnej atmosféry sme sa nalodili do nášho autobusu, ktorý nás šťastne doviezol až do cieľa.

      žiaci I. A a KVINTY

       

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Vianočná Viedeň.

    • Poďakovanie
     • Poďakovanie

     • Týmto sa chcem poďakovať všetkým študentom a ich triednym pani profesorkám, že sa zapojili do vianočnej zbierky pre psíkov v útulku Žiarsky chlpáč. Taktiež ďakujem aj pánovi profesorovi Fabovi, ktorý zabezpečil odvoz celej zbierky. Vyzbieralo sa 20 eur, hračky, konzervy, granulky, prikrývky, dezinfekčné prípravky a ďalšie drobnosti. Dúfame, že psíkom v útulku aspoň trošku spestríme ich čakanie na novú milujúcu rodinku. A na záver si dovolím zacitovať jedného veľkého milovníka zvierat Axela Muntheho: ,,Pes nie je zviera, pes je priateľ.“ A ja si dovolím doplniť, že priateľom treba pomáhať, preto sa teším aj na opätovné venčenie s našimi študentmi. Do zlabkovenia priatelia a ešte raz jedno veľké ďakujem 🐶🐶🐶.  

      Mgr. Barbora Kinková

    • Psychológia v našom živote IV
     • Psychológia v našom živote IV

     • Dňa 13.12.2022 pokračoval seminár zo Psychológie ďalšou zaujímavou prednáškou na tému „Predsudky, ktoré ovládajú spoločnosť a vytvárajú zaujatosť“. Opäť nás navštívila pani Mgr. Ježíková – psychologička z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Žiari nad Hronom, ktorá formou brainstormingu, prednášky a diskusie predostrela túto aktuálnu a často diskutovanú tému. Žiakom ponúkla aktivity smerované k osobnej reflexii a skupinovej diskusii, kde mali žiaci možnosť vyjadriť svoj názor na túto tému, konkretizovať vlastné skúsenosti. Spolu s pani psychologičkou tiež rozobrali ako môžu predsudky ovplyvňovať každodenný život. Záver prednášky sa niesol v hľadaní a sumarizácii krokov, ako sa zbaviť predsudkov a prekonať strach z nepoznaného.

      PhDr. Veronika Horálová

       

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Psychológia v našom živote IV.

    • Poučme sa z tieňov minulosti
     • Poučme sa z tieňov minulosti

     • Stretnúť sa s človekom, ktorý chytal vojnových zločincov, pôsobil ako vyšetrovateľ v rôznych kútoch sveta od Rwandy po Bosnu je výnimočné. Vyšetrovateľ OSN, Vladimír Dzuro, cestu z New Yorku do Bratislavy nemeria často. Aj preto sme veľmi radi využili pozvanie Kamila Sládka z Centra pre európsku politiku, s ktorým škola už viac rokov spolupracuje, a 12. decembra sme vycestovali do Bratislavy.

      Deň  pred odchodom sme sa dozvedeli milú správu, že s vyšetrovateľom sa stretneme nielen na prednáške pre verejnosť v Goethe inštitúte, ale že si našiel hodinu čas na rozhovor len so študentmi nášho gymnázia. Bolo to niečo mimoriadne.

      Na stretnutie sme sa poctivo pripravili - na hodinách dejepisu sme si vysvetlili okolnosti rozpadu Juhoslávie, priebeh vojny, hovorili sme o Vukovare, Srebrenici, koncentračných táboroch na území Chorvátska, Bosny na konci v 90-tych rokov, o nevinných civilných obetiach. Pýtať sa totiž vie len ten, kto má už nejaké informácie. Listovali sme si v knihách Vladimíra Dzura Vyšetrovatel, prečítali komiks Démoni balkánské války.

      Stretnutie nikoho nesklamalo. V každom z dvadsiatky zúčastnených zanechalo hlbokú stopu. Študentom sa páčil spôsob, akým sa s nimi pán Dzuro rozprával, trpezlivosť, s akou odpovedal, ako sa snažil dať odpoveď aj na problémy, o ktorých ešte kvôli mlčanlivosti nesmie rozprávať - napríklad o tom, či bude vyšetrovať aj zločiny na Ukrajine.

      Veľmi v nás všetkých zarezonovala otázka hoaxov a mediálnych manipulácií, ktorých dôsledkom bola nenávisť a vraždenie civilistov, aj myšlienka, že dôkazová nedostatočnosť v procese sa napraviť dá, ale klamstvá „v prospech spravodlivosti“ nie.

      Po stretnutí, na nasledujúci deň, poslal vyšetrovateľ Vladimír Dzuro osobný pozdrav našim študentom: „Moc si vážím toho, že do Bratislavy přijeli a že si se mnou povídali. Přijet, sedět  a mlčet přeci nemá cenu. A pokud bych mohl zopakovat jednu radu, co jsem jim již dal: pro úspěch v dnešní době je nutna perfektní angličtina a určitý stupeň tvrdohlavosti v tom jít si za svím pozitivním cílem. Všem Vám moc držím palce.“

      Študenti  zase napísali krátke reflexie zo stretnutia. Poslali sme ich do Centra pre európsku politiku, aj Vladimírovi Dzurovi osobne. Aj v nich dosvedčili, že vycestovať kvôli stretnutiu sa oplatilo. Tu je niekoľko postrehov  žiakov:

      „Mne osobne táto prednáška dala iný pohľad na vojnové udalosti. Bolo to veľmi zaujímavé - pán Dzuro sa dobre počúva. Obdivujem ho, že dokáže robiť túto prácu.“

      ...

      „Podľa mňa je dobré hovoriť o vojnových zločinoch. Dovčera som nevedel, čo vlastne vojnový zločin je. Dôležité je, aby sa nielen prišlo na definíciu, čo tento pojem znamená, ale hlavne na to, prečo prichádza k páchaniu týchto zločinov. Uvedomil som si, akú silu majú dezinformácie a čo môžu spôsobiť.“

      ...

      „Prednáška bola pre mňa veľmi dobrá skúsenosť. Ukázala mi tvár vojny, akú sme nepoznali.  Prinútila ma zamyslieť sa nad vecami a perspektívami, o ktorých som dovtedy neuvažovala. Debatu s pánom Dzurom pred prednáškou som si veľmi užila, páčil sa mi spôsob, akým nám odpovedal.“

      ...

      „Prednáška vo mne vzbudila veľa rôznych pocitov. Počúvať ju nebolo ľahké. Uvedomila som si, aká by som mala byť vďačná za život, ktorý žijem a ako ľahko prichádza zlo. Určite by som ju odporučila mojim rovesníkom.“

      ...

      „Slová pána Dzura zanechali vo mne hlbokú stopu. Je veľmi dôležité, aby sme o podobných udalostiach hovorili. Zarazilo ma, koľko nevinných bolo zabitých, koľko vojnových zločincov bolo nedostatočne potrestaných, dokonca žijú na slobode.. Ďakujem za túto možnosť. Bolo úžasné sa s pánom Dzurom stretnúť, ak by ešte bola taká možnosť, isto ju využijem.“

      ...

      „Prednáška bola zaujímavá, ale v mnohom znepokojujúca. O mnohom budem premýšľať.“

      ...

      „Mňa najviac oslovil príbeh chlapca s baterkami. Pre mnohých je dívať sa vo filme alebo správach na mŕtvych „obyčajné“. Možno ich poľutujeme. Ale ak sa jedná o človeka, ktorého poznáme, uvedomíme si, aké hrozné zlo je.  Naša generácia by sa mala naučiť, poznať zlo, snažiť sa, aby sa neopakovalo. Oslovila ma myšlienka, že „doba sa nerobí sama...robia ju ľudia.“

      ...

      „Prvý z dôvodov, prečo bola prednáška dôležitá, je povedomie. Väčšina ľudí nepočula o vojne na Balkáne.  Osobne som ju vnímala, ako diery v stenách domov, ktoré mi ocino ukazoval prstom. Potom som o vojne počula na geografii, dozvedela som sa o genocíde v Srebrenici. Mala som veľa otázok. Väčšinu odpovedí som získala na prednáške. Dívala som sa na fotky, ako zábery z filmu, ale bola to realita, že toto sa dnes deje v Ukrajine. Bolo to silné. Občas mi zovrelo žalúdok. Ale možno toto ľudia potrebujú, aby im otvorilo oči, aby si určili priority, aby zistili, že ich malé rozhodnutia môžu mať veľkú váhu. Myslím tým napríklad aj to, komu „hádžeme hlas“ vo voľbách. Lebo aj jeden má váhu. Alebo zdieľanie dezinformácií na internete. Možno ich nahlasovanie môže byť naším malým hrdinským činom. Lebo sme sa od pána Dzura dozvedeli, ako jedna fake news môže spôsobiť smrť stoviek ľudí. Nechcem strašiť, len povzbudiť k aktivite tých, ktorým záleží na tom, ako sa budeme mať o pár rokov.“

      ...

      „Bolo dôležité počúvať o vojne v Juhoslávii dnes, keď beží konflikt na Ukrajine. Lebo mnohí stále „neveria“, udalosti zľahčujú, spochybňujú. A pritom je to reálne, nejde o dobrodružný film. Uvedomila som si, akých strašných vecí sú ľudia schopní. Bolo to veľmi zaujímavé rozprávanie, myslím, že nad ním budem ešte dlho premýšľať.“

      ...

      „Je dôležité, pozrieť sa na veci v súvislostiach a formou, ktorá je nám zrozumiteľná. Zážitky a skúsenosti z prvej ruky sú najdôležitejšie, sú autentické. Uvedomila som si dopad traumatických situácií na človeka, potrebu vysporiadať sa  s prežitým. Že nie každému sa to podarí.
      Takúto prednášku by mali absolvovať ľudia na dôležitých postoch, politici a mladí ľudia- aby premýšľali. Pre mňa bol najsilnejší moment vystúpenie Ukrajinky Kati- reakcia na počuté od človeka, ktorý je dnes zasiahnutý vojnou. Na to, ako sa stále nepoučíme, že vojna nie je pasé.“

      ...

      „Účasť na prednáškach o novodobej histórii, o kontroverzných témach, pokladám za veľmi dôležitú preto, aby sme  ako jednotlivci boli schopní pochopiť a vnímať problematiku zblízka, „osobne“, aby sme sa dokázali poučiť z tieňov minulosti.

      ...

      Prednášky akou je tá, ktorej sme sa zúčastnili dňa 12.12. 2022 venovaná konfliktu na Juhoslávii a vojnovým zločinom, sú dôležité. Ponúka pohľad vojnu, ktorá zasiahla životy súčasných ľudí a jej odkaz dodnes prenasleduje zainteresované štáty. Ak má predom človek primerané poznatky k danej tematike, tak prednáška k nim dokáže pridať reálne príbehy a emócie ľudí zatiahnutých do konfliktu a zmeniť pohľad danej osoby na celú tému. Už sa nejedná len o dejepisné udalosti, ale o príbehy a životy skutočných ľudí. Pohľad na masové hroby a bezohľadnosť niektorých jedincov motivuje človeka čo najmenej, čo i len slovami, prispievať k nálade, ktorá vedie k takémuto konaniu. Zároveň ukazuje, že aj vojna má svoje pravidlá a ich porušenie by malo byť, v medziach zákona, potrestané. Na konci sa zakotví v človeku presvedčenie, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby k ďalším udalostiam, ako boli tie na Ovčare vôbec nedošlo.

      Mgr. Zuzana Kohútová

       

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Poučme sa z minulosti.

    • Predvianočná Budapešť
     • Predvianočná Budapešť

     • Vo štvrtok 8. decembra 2022 sa triedy II. A a Sexta pod dozorom p. p. Šályovej a Pajerskej vybrali na vlastné oči presvedčiť, či je pravdou, že v Budapešti je v tomto predvianočnom čase krásne.

      V autobuse sme sa rozprávali o tom, čo všetko by sme chceli vidieť a zažiť. Najviac sme sa tešili na jedlo a atrakcie. Najskôr sme sa však so sprievodcom prešli po jednom z najvýznamnejších budapeštianskych námestí Hősök tere - Námestie hrdinov, kde sme sa dozvedeli mnohé zaujímavosti z histórie Maďarska, pikantnosti zo života maďarských panovníkov i ďalšie zaujímavé fakty. Naša prehliadka lokalít kultúrneho dedičstva UNESCO pokračovala parlamentnými budovami, katedrálou Sv. Štefana, ktorá je najväčšou stavbou svojho druhu v Európe. V záverečnej časti prehliadky mesta sme sa ocitli na nábreží Dunaja, kde nás očarila panoráma Dunaja v pozadí s kráľovským palácom, pričom do reality nás vrátil Pamätník holocaustu – „Topánky na brehu Dunaja“, ktorý v nás vyvolal zmiešané pocity.

      Potom sme sa presunuli na námestie Vörösmarty, kde sme si dosýta užili predvianočnej atmosféry, ochutnali sme miestne klobásy, lokše, langoše, ale najviac sme sa potešili trdelníku a vianočnému punču.

      Ako pamiatku sme si priniesli tradičné perníky, magnetky, ale aj voňavé mydielka alebo ponožky či náušnice.

      Aj keď sme pri odchode trochu zmokli, sme radi, že sme mohli navštíviť toto zaujímavé mesto. Vianočná výzdoba bola skutočne pôsobivá, obdivovali sme najmä stromčeky, ktoré boli krásne vysvietené. Ďakujeme našim triednym profesorkám, že nám túto cestu pomohli zrealizovať.

      žiaci II. A

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Predvianočná Budapešť.

    • Úspech na celoštátnom kole EDUSOC
     • Úspech na celoštátnom kole EDUSOC

     • Saška Hajdúchová, Rebeka Novodomcová, Adelka Račková z Kvinty sa už tretí rok venujú projektom z rôznych oblastí histórie.  Minulý školský rok sa k nim pridala aj Hanka Dražová. Spoločne sa zapojili do súťaže EDUSOC, Odkiaľ som (spoznajme sa navzájom). Súťaž má za cieľ priblížiť etnickú rozmanitosť Slovenska.

      Dievčatá sa venovali životu Karpatských Nemcov v obci Veľké Pole. Pri príprave práce im pomohla bývala študentka, Bc. Dominika Ježová, ktorá žiačky sprevádzala po svojom rodisku, vypomohla so zbieraním fotografií aj spomienok obyvateľov. Zozbieraný materiál bol taký bohatý, že splniť podmienku vyhlasovateľov, aby audiovizuálne dielo nepresiahlo 15 minút, bolo ozaj ťažké.

      Výsledkom práce bol nakoniec animovaný film o živote na Veľkom Poli do roku 1945. Dielko sa vydarilo. Dievčatá zaň získali v kategórii audiovizuálna tvorba EDUSOC prvé miesto a ešte aj mimoriadnu cenu splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny. 7. decembra 2022 si ceny prevzali v Pálffyho paláci v Bratislave. 

      Potešilo nás aj čestné uznanie v kategórii výtvarné práce stredoškolákov. Získala ho Petronela Glezgová z II.A za návrh pamätníka tolerancii, ktorý bol venovaný Máriovi Goralovi. Mário bol teenager, ktorého v našom meste upálili pre jeho rómsky pôvod. Myslíme si, že pamätné miesto, pripomínajúce nevyhnutnosť tolerantného spolunažívania, je naozaj potrebné a že Petronelin nápad by nemal upadnúť do zabudnutia.

      Mgr. Zuzana Kohútová

       

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Úspech na celoštátnom kole EDUSOC.

    • Športové súťaže
     • Športové súťaže

     • Konečne sa nám rozbehli aj športové súťaže. 22.11.2022 sme sa zúčastnili okresného kola v bedmintone žiakov a žiačok SŠ. Študentky II.B Simona Gajdošová a Nikola Nieburová a Barbora  Prcúchová zo IV.A obsadili 1. miesto a postúpili na krajské kolo, ktoré sa uskutoční vo Zvolene. Študenti III.B Matej Dovčík a Ivan Polačko, Patrik Hrabaj z II.B obsadili po vyrovnanom boji 2. miesto.

      23.11.2022 sa žiačky Primy a Sekundy – Alexandra Bruderová, Alžbeta Čierna, Daniela Droppová, Marion Fabová, Veronika Feketová, Karolína Kortišová, Nina Mlynarčíková, Nela Pavlendová, Eliška Rusnáková, Sara Sabová, Sophia Schveigert a Laura Zacharová zúčastnili okresného kola vo vybíjanej žiačok ZŠ a obsadili 3. miesto v skupine, takže postup do finálovej skupiny im ušiel len o krôčik. 

      O deň neskôr, 24.11.2022, prebehlo okresné kolo vo volejbale mix žiakov a žiačok SŠ, ktoré sme s prehľadom vyhrali a postúpili do krajského kola. Našu školu reprezentovali žiačky a žiaci z nasledovných tried: Matej Bobok, Samuel Zorkóczy, Angelika Čamajová, Timea Forgáčová, Klaudia Kašová zo IV.C, Timotej Boháč, Krištof Debnár, Filip Matuška zo IV.B, Sabína Debnárová, Erika Hlaváčová z III.A a Patrícia Pittnerová, Dominika Šikeťová z III.B.

      V piatok 25.11.2022 sa naši chlapci z Kvarty – Dang Tien Hung, Hugo Pittner, Andrej Slašťan a Filip Vizváry zúčastnili okresného kola v stolnom tenise žiakov ZŠ, kde obsadili 3. miesto. 

       

      Všetkým športovcom gratulujeme k dosiahnutým výsledkom a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy. 

      Mgr. Zdena Štefancová

       

      Foto: CVČ Žiar nad Hronom (https://www.facebook.com/people/Centrum-voľného-času-ZH/100057144744205/ 

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Športové súťaže.

    • IV. C a Septima v Budapešti
     • IV. C a Septima v Budapešti

     • V piatok 2. decembra 2022 navštívili študenti IV.C a Septimy vianočné trhy v Budapešti, ktoré sa konajú v historickom centre mesta na jednom z najkrajších budapeštianskych námestí Vörösmarty.

      Vianočné trhy by neboli vianočné bez obrovského zdobeného stromčeka a blikajúcich ozdôbok, ktoré nechýbajú ani tu. Návštevníkov očarí aj svetelná maľba s vianočnou tematikou na fasáde budapeštianskej baziliky na Námestí sv. Štefana. K špecifikám týchto trhov patrí pestrá ponuka ľudovoumeleckých výrobkov z prírodných materiálov: pestrofarebná keramika, výrobky z kože a dreva, pletené odevy, levanduľové mydlá a podobne. Atmosféru trhov dotvára aj vôňa škorice a klinčekov, ktorá sa mieša s vôňou pečených klobások, jaterníc a langošov…

      Zablúdili sme aj do okolitých uličiek a nazreli sme do obchodíkov, v ktorých mnohí z nás našli vianočné darčeky pre svojich najbližších. Keď sme opúšťali Budapešť, boli sme trochu unavení a premrznutí, ale hrial nás pocit príjemne prežitého dňa v predvianočnej atmosfére. Niektorí z nás sa sem o rok určite opäť vrátia.

      Sabína Petrincová, IV. C

       

      Do fotogalérie bol pridaný nový album IV. C a Septima v Budapešti.

     • Už je zima, už je čas! Mikuláši majú zraz!

     • Týmto článkom by sme chceli priblížiť, ako sme sa snažili 6. 12. 2022 spestriť mikulášsku atmosféru v našej škole.

      Na hodine slovenského jazyka a literatúry sme sa rozdelili do skupín. Vymysleli sme si scenáre, rozdelili úlohy... a nacvičovali sme.

      A ľahké to nebolo!

      Ráno, 6. 12. 2022 o 7:50 hod sme sa oblečení v kostýmoch „vybrali“ ukázať vyučujúcim a spolužiakom, čo sme my, „amatérski herci“, zvládli.

      Odmenou nám boli sladkosti, úsmevy na tvárach divákov a potlesk. Ďakujeme.

      Veríme, že táto tradícia bude v našej škole pokračovať aj ďalšie roky.

      Vaši – Prima a Sekunda

       

      Scénky boli pripravované počas vzdelávacieho krúžku "Čitateľské dielne" pod vedením PaedDr. Kamily Kubišovej. Krúžok sa realizoval v rámci projektu "Keď učenie má zmysel" s finančnou podporou ESF, EFRR a ŠR.

       

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Už je zima, už je čas! Mikuláši majú zraz!.

    • Brány školy sme otvorili pre deviatakov
     • Brány školy sme otvorili pre deviatakov

     • Dňa 30. 11. 2022 sme otvorili triedy nášho gymnázia pre deviatakov z okolitých základných škôl, pre ich rodičov i učiteľov. Návštevníkov srdečne privítala riaditeľka školy Ing. Dana Paálová. Po základných informáciách o štúdiu, vzdelávacom programe a prijímacom konaní  sme deviatakov rozdelili do skupín, v ktorých sme ich postupne sprevádzali priestormi našej školy. V učebniach a laboratóriách už boli pripravené prezentácie o výučbe jednotlivých vyučovacích predmetov i predstavenie školského života prostredníctvom rôznych aktivít. V učebni „S jazykmi do sveta“ sa deviataci dozvedeli podrobnosti o vyučovaní angličtiny i o možnostiach výberu druhého cudzieho jazyka. Žiaci si môžu zvoliť z bohatej ponuky jazykov, konkrétne si môžu vybrať nemecký, španielsky, francúzsky alebo ruský jazyk. Prírodovedné predmety prezentovali vyučujúci a študenti formou praktických aktivít – biológiu cez praktické pozorovania, chémiu cez zázračné experimenty a fyziku prostredníctvom ochutnávky pokusov z bežného života. O súťažiach a projektoch zameraných na spoznávanie histórie, výchovu k tolerancii sa dozvedeli žiaci v rámci prezentácie predmetov dejepis a občianska náuka. V informatike sme ukázali naše najväčšie úspechy najmä v programovaní a robotike, v spoznávaní SMART technológií riadených micro:bitmi a 3D tlače. O aktivitách a živote školy porozprávali aj členovia školského parlamentu. Nechýbali informácie o tom, ako deviataci úspešne dokážu zvládnuť prijímacie skúšky zo slovenského jazyka a matematiky. Tak ako každý rok, aj tentokrát pre nich pripravíme prípravné kurzy a nácvičné testy z oboch predmetov. Po ukončení oficiálneho programu sa deviataci mohli poprechádzať po škole, vrátiť sa do učební, prejsť sa k novému športovému areálu.

      Pre tých, čo sa nemohli prísť pozrieť osobne, sme pripravili podrobné informácie o škole na stránke pre uchádzačov a stránke s informáciami pre prijímacie konanie.

      Ďakujeme za návštevu a tešíme sa na ďalšie stretnutie!

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Brány školy sme otvorili pre deviatakov.