• Školský semafor

     • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu aktualizovalo dňa 25.02.2022 Školský semafor v súvilosti s uvoľňovaním opatrení v školách.

      Ďakujeme, že sa správate zodovedne. Bezpečné prostredie je pre nás prioritou.

    • Stavali sme
     • Stavali sme

     • Na hodine chémie s KVARTOU sme sa pozreli do štruktúry zlúčenín organických látok. So stavebnicou molekúl súťažili proti sebe štyri tímy. Úlohou skupín bolo vytvoriť molekulové modely metánu, etánu, etylénu, acetylénu, benzénu a ľubovoľnej inej organickej látky. Paradoxne najrýchlejšia bola skupina len s dvomi členmi Lukáškom Menšíkom a Duškom Hrmom, ktorí v rekordnom čase postavili všetky modely správne. Odmenou neboli len jednotky z chémie, ale aj sladká maškrta. Tešíme sa na ďalšie súťaženie. Beky Novodomcovej ako vždy ďakujeme za pekné fotky :)  

      Mgr. Barbora Kinková

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Stavali sme.

    • Lyžiarsky očami SEXTY
     • Lyžiarsky očami SEXTY

     • Náš lyžiarsky výcvik sa začal v nedeľu 20. februára a trval do piatka 25. februára v lyžiarskom stredisku Jasná, Chopok - juh. Tohto výcviku sme sa zúčastnili my, študenti Sexty a študenti Kvinty.

      V nedeľu sme sa stretli všetci na školskom dvore o jednej hodine popoludní a autobusom sme sa prepravili do strediska Krupová, dolnej stanice lanovky v stredisku Jasná. Odtiaľ sme sa už kabínkovou lanovkou vyviezli na miesto nášho ubytovania, chatu Kosodrevina v nadmorskej výške 1500 m.n.m., len 500 metrov pod vrcholom Chopku. Po dvojhodinovom cestovaní sme sa konečne v kľude ubytovali, vybalili sme si veci a išli na večeru. Do večierky, ktorá bola o desiatej hodine, sme si ešte vybalili všetko oblečenie, rozprávali sme sa, bavili a hrali karty.

      V pondelok sme hneď po raňajkách išli na svah, na ktorom sme sa pod vedením profesorov najprv rozlyžovali a následne sme mali v skupinách lyžovanie na južných svahoch Chopku. Na svahu sme boli až do obedňajšej pauzy, po ktorej sme sa išli znovu lyžovať. Stredisko bolo otvorené vždy do štvrtej popoludní kvôli tomu, že zjazdovky sa musia upravovať ratrakmi na ďalší deň. Po lyžovačke sme išli vždy na izby, kde sme mali dostatok voľna pre seba a pre kamarátky a kamarátov, potom sme išli na večeru, a po tej sme opäť mali fúru času na zábavu na izbách, na ktorých sme sa mohli voľne stretávať, rozprávať sa a zabávať. Vždy o desiatej bola večierka, pred ktorou nás prišli profesori na izby skontrolovať a uložiť spať. Aj potom sme sa však samozrejme ešte do neskorých nočných hodín rozprávali, veď zážitkov sme mali z celého dňa dosť.

      Takto to išlo každý deň, až sme sa v tom úžasnom stredisku zobudili posledný krát. V piatok po raňajkách sme sa pobalili a išli sme si užiť posledné hodiny lyžovania. Z chaty sme už nezlyžovali ako ostatné dni predtým, ale s lyžami a s batožinou v rukách sme sa kabínkovou lanovkou zviezli do Krupovej, kde už bol pripravený autobus a mohli sme odísť. Odchádzalo sa ťažko, ale všetko sa raz skončí...

      Celý výcvik na nás dávali pozor naši úžasní profesori, Mgr. Zdenka Štefancová, Mgr. Norbert Nagy a Mgr. Vladimír Fabo, ktorí nám vždy s veľkou ochotou vo všetkom pomáhali. Chceli by sme sa im za všetko, čo pre nás na výcviku urobili a že pre nás tento lyžiarsky kurz po dlhom čase vôbec v tejto ťažkej dobe zorganizovali, veľmi pekne všetci poďakovať. Celú cestu sme si rozprávali zážitky a top momenty tohto lyžiarskeho, na ktorý nikto z nás tak skoro určite nezabudne. Do školy sme prišli niečo pred pätnástou a svoju púť sme ukončili tam, kde sme ju začali. Našťastie bez zranení a chorôb, ale s plnými hlavami zážitkov a super spomienok.       

      študenti Sexty

       

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Lyžiarsky očami SEXTY.

    • Postup na celoslovenské kolo aj v nemčine
     • Postup na celoslovenské kolo aj v nemčine

     • Dňa 16.2.2022 sa uskutočnilo online krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku. Úspešne nás v ňom reprezentovali 3 žiaci v dvoch rôznych kategóriách. Súťažiacim žiakom sa darilo veľmi dobre, keďže si nielen vyskúšali jazykové zápolenie vo svojej kategórii, ale zároveň sa stali úspešnými riešiteľmi. Víťazom krajského kola v kategórii 2C sa stala už tradične Zlatka Forgáčová, ktorá opäť nesklamala a postúpila do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční v dňoch 21. - 22.3.2022 opäť online formou. Teší nás, že tento formát súťaže nezaskočil našich súťažiacich ani tento rok.

      Víťazke samozrejme gratulujeme a všetkým zúčastneným srdečne ďakujeme za reprezentáciu našej školy. 

      Mgr. Zuzana Šályová 

    • Genetika inovatívne
     • Genetika inovatívne

     • My, tretiaci, sme sa v tomto školskom roku zúčastnili projektu EduScrum so zameraním na inovatívne vyučovanie genetiky, a to v spolupráci so spoločnosťou  Harpúna 2018/2019 s.r.o. a  Technickou univerzitou vo Zvolene. Projekt sa realizoval vďaka podpore ROZVOJOVEJ AGENTÚRY Banskobystrického samosprávneho kraja, n.o.

      V rámci teoretických hodín sme sa aktivizačnými metódami venovali zaujímavým témam z oblasti genetického výskumu. Dozvedeli sme sa nové informácie o DNA, klonovaní, geneticky modifikovaných organizmoch a o genetickom výskume na Slovensku. Zadané úlohy sme riešili vždy v tímoch a riešenia prezentovali pred ostatnými spolužiakmi.

      Naše snaženie sme zavŕšili 17. 2. 2022 zaujímavými praktickými cvičeniami. Tie nám pripravila naša školiteľka, doc. Ing. Helena Hybská PhD. a doktoranti z košickej univerzity. Sami sme si vyskúšali izolovať DNA banánu a kiwi, naučili sme sa používať automatickú pipetu, oboznámili sme sa s elektroforézou a preočkovávali sme rastliny do nových médií. Všetky tieto praktické zručnosti boli pre nás nové a fascinujúce. Veľmi nás bavili a myslím, že sme ich zvládli.

      V tento deň sme pocítili nadšenie z vedeckého bádania a praktickou formou sme si upevnili poznatky z genetiky. Ďakujeme za príležitosť zúčastniť sa tejto jedinečnej vzdelávacej aktivity.

      Študenti III.A

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Genetika inovatívne alebo ako izolovať DNA.

     • Skrátené vyučovanie dňa 25.2.2022

     • Vážení rodičia, milí študenti,
      z dôvodu prerušenia distribúcie elektrickej energie bude dňa 25. 02. 2022 (piatok) skrátené vyučovanie (vyučovacie hodiny budú skrátené z pôvodných 45 minút na 30 minút).

      Časový rozpis jednotlivých vyučovacích hodín a prestávok na uvedený deň Vám sprostredkuje Váš triedny profesor//Vaša triedna profesorka.

      Za pochopenie Vám vopred ďakujeme.

     • Jeden lyžiarsky strieda druhý

     • Naši druháci, spolu 50 študentov II.A a II.B pod vedením 4 pedagógov, si užili parádny lyžiarsky kurz v stredisku Jasná Chopok - juh. Počasie aj snehu mali ako v rozprávke, bývali priamo na svahu pri lanovke v nadmorskej výške 1500 m.n.m. na Chate Kosodrevina.

      V piatok si vychutnali svoj posledný deň na Chopku. Všetci sa plní zážitkov vrátili domov. Veľké poďakovanie patrí kolegom pedagógom Zdenke Štefancovej. Slávke Snopkovej a Vladimírovi Fabovi za prácu so študentmi a dozor 24 hodín denne. Rovnako veľké poďakovanie patrí študentom za disciplinovanosť a dobré správanie počas celého kurzu, na chate aj na zjazdovke. 

      Dnes už na svoj lyžiarsky kurz nastúpili študenti Sexty a Kvinty, ktorý sa opäť koná v rovnakom stredisku. Želáme im rovnako pekné počasie a skvelú lyžovačku.

      Mgr. Norbert Nagy, vedúci kurzu

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Jeden lyžiarsky strieda druhý.

    • Integrovaná prírodoveda - Voda
     • Integrovaná prírodoveda - Voda

     • Voda – obyčajná, no zároveň vzácna kvapalina - fenomén, ktorý svojimi vlastnosťami a významom fascinuje vedcov, bežných ľudí aj deti. My sme sa mu so študentami Sekundy venovali na hodinách Integrovanej prírodovedy. Získavali sme informácie o fyzikálnych a chemických vlastnostiach vody, o jej kolobehu v prírode, o jej význame, ale aj o tom, čím je ohrozovaná a ako ju chrániť.

      Prakticky sme si overovali jej vlastnosti pokusmi, kroré sme nazvali „sladké“. Schopnosť vody rozpúšťať určité pevné látky, sme skúmali v skupinách pomocou cukríkov. Fotky a videá, ktoré vznikli pri práci dokazujú, že pokusy v škole sú nielen zaujímavé, ale aj chutné.  Nielen, že sme si prakticky overili tvrdenie o vode, ako univerzálnom rozpúšťadle, ale v zmysle hesla „ani cukrík nazmar“, sme si aj zamaškrtili a samozrejme sme sa niečo nové naučili.

      Takéto hodiny nás bavia a určite zase niečo zaujímavé vymyslíme a vyskúšame.

      Predmet Integrovaná prírodoveda sa vyučuje vďaka projektu Keď učenie má zmysel s podporou Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

       

                                                                                                                                    Mgr. Monika Findriková

      Do fotogalérie bol pridaný nový album Integrovaná prírodoveda - Voda.

    • Krajské kolo Olympiády v španielskom jazyku
     • Krajské kolo Olympiády v španielskom jazyku

     • Dňa 7.2.2022 sa šesť žiačok našej školy zúčastnilo krajského kola 31. ročníka Olympiády v španielskom jazyku, ktoré sa konalo už po tretíkrát online formou. V konkurencii ďalších štyroch škôl si naše žiačky počínali výborne a naše gymnázium obohatili o dva diplomy. V kategórii A sme získali 3. miesto – Z. Balková (II.A) a v kategórii C sme zaútočili na 1. miesto, na ktorom sa umiestnila K. Čierťažská (IV.C). Tá nás bude reprezentovať na celoslovenskom kole, ktoré sa uskutoční 29.-30.3.2022. Všetkým srdečne blahoželáme a postupujúcej budeme držať palce.

      PhDr. Veronika Horálová

    • Prípravné kurzy pre deviatakov
     • Prípravné kurzy pre deviatakov

     • Milí deviataci!

      Aj v tomto školskom roku sme pre vás v spolupráci so Žiarskym gymnaziálnym neinvestičným fondom pripravili Intenzívny prípravný kurz z matematiky a slovenského jazyka zameraný na prípravu žiakov 9. ročníka ZŠ na prijímacie skúšky, ktoré sa konajú v školskom roku 2021/2022.

      Stretnutia zo slovenského jazyka a literatúry budú prebiehať vždy v pondelok (3 vyučovacie hodiny) a stretnutia z matematiky vždy utorok v dĺžke 3 vyučovacích hodín.  

      Prvé stretnutia sa uskutočnia nasledovne:

      • slovenský jazyk a literatúra - 28. 2. 2022 (pondelok) o 14.30 hod.
      • matematika - 1. 3. 2022 (utorok) o 14.30 hod.

      Viac podrobností k prípravným kurzom, platby aj link na prihlásenie nájdete tu.

    • Informácia k prijímaciemu konaniu - osemročné štúdium
     • Informácia k prijímaciemu konaniu - osemročné štúdium

     • Prijímacie konanie do prvého ročníka osemročného štúdia sa v školskom roku 2021/2022 riadi najmä novelou školského zákona č. 415/2021 Z. z., ktorá upravuje priebeh a organizáciu prijímacieho konania, a prebieha v súlade s aktuálnymi usmerneniami MŠVVaŠ SR.

      Prijímacie skúšky na osemročné štúdium sa uskutočnia 2. mája 2022 a podľa potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj 3. mája 2022.

      Na štúdium od školského roka 2022/2023 plánujeme prijať 20 žiakov.

      Organizáciu prijímacieho konania, spôsob i obsah konania prijímacích skúšok, pravidlá pre zostavenie celkového poradia uchádzačov i zasielanie potvrdení o nastúpení na štúdium upravujú kritériá prijímacieho konania, ktoré sú zverejnené tu.

      Prihlášky na štúdium je možné podávať elektronicky cez školský informačný systém alebo v listinnej podobe prostredníctvom pošty či osobne. Pri elektronickom podaní je potrebné odoslať prihlášku na kontrolu riaditeľovi základnej školy najneskôr do 14. marca 2022. Spôsob odosielania prihlášok upravuje usmernenie MŠVVŠ SR. Pri podávaní prihlášok postupujte podľa usmernenia Vašej základnej školy.

      Elektronickú prihlášku alebo prihlášku v listinnej podobe je potrebné doručiť strednej škole do 20. marca 2022 (rozhoduje termín odoslania).

      Pre uchádzačov ponúkame prípravné kurzy zamerané na úspešné zvládnutie prijímacích skúšok z matematiky a slovenského jazyka. Podrobnosti zverejníme koncom februára.

      Deň otvorených dverí prezenčnou formou sa vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu zatiaľ neuskutočnil, na Vaše otázky sme pripravení odpovedať dňa 11. februára 2022 počas online burzy stredných škôl. Zástupcovia školy Vám budú k dispozícii od 15:30 do 18:00 prostredníctvom online stretnutia cez aplikáciu TEAMS.

      V prípade otázok ohľadne štúdia na našej škole nás môžete kontaktovať aj prostredníctvom emailu na zastupca@gymzh.sk alebo riaditelka@gymzh.sk  alebo na tel. čísle 045/6725630.

      Podrobné informácie k prijímaciemu konaniu nájdete na podstránke Pre uchádzačov. Informácie budeme priebežne aktualizovať vzhľadom na priebeh epidemiologickej situácie a podľa ďalších usmernení vydávaných MŠVVŠ SR.

    • Informácie k prijímaciemu konaniu - štvorročné štúdium
     • Informácie k prijímaciemu konaniu - štvorročné štúdium

     • Prijímacie konanie do prvého ročníka štvorročného štúdia sa v školskom roku 2021/2022 riadi najmä novelou školského zákona č. 415/2021 Z. z., ktorá upravuje priebeh a organizáciu prijímacieho konania, a prebieha v súlade s aktuálnymi usmerneniami MŠVVaŠ SR.

      Prijímacie skúšky na štvorročné štúdium sa uskutočnia v dvoch termínoch:

      • v prvom termíne 2. mája 2022 a podľa potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj 3. mája 2022,
      • v druhom termíne 9. mája 2022 a podľa potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj 10. mája 2022.

      Na štúdium od školského roka 2022/2023 plánujeme prijať 60 žiakov.

      Organizáciu prijímacieho konania, spôsob i obsah konania prijímacích skúšok, pravidlá pre zostavenie celkového poradia uchádzačov i zasielanie potvrdení o nastúpení na štúdium upravujú kritériá prijímacieho konania, ktoré sú zverejnené tu.

      Prihlášky na štúdium je možné podávať elektronicky cez školský informačný systém alebo v listinnej podobe prostredníctvom pošty či osobne. Pri elektronickom podaní je potrebné odoslať prihlášku na kontrolu riaditeľovi základnej školy najneskôr do 14. marca 2022. Spôsob odosielania prihlášok upravuje usmernenie MŠVVŠ SRPri podávaní prihlášok postupujte v súlade s usmernením Vašej základnej školy.

      Elektronickú prihlášku alebo prihlášku v listinnej podobe je potrebné doručiť strednej škole do 20. marca 2022 (rozhoduje termín odoslania).

      Pre uchádzačov ponúkame prípravné kurzy zamerané na úspešné zvládnutie prijímacích skúšok z matematiky a slovenského jazyka. Podrobnosti sa nachádzajú v samostatnom článku i v sekcii Pre uchádzačov v časti Prípravné kurzy.

      Deň otvorených dverí prezenčnou formou sa vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu zatiaľ neuskutočnil, na Vaše otázky sme pripravení odpovedať dňa 11.2.2022 počas online burzy stredných škôl. Zástupcovia školy Vám budú k dispozícii od 15:30 do 18:00 prostredníctvom online stretnutia cez aplikáciu TEAMS. Link na pripojenie je zverejnený v novinkách na stránke školy.

      V prípade otázok ohľadne štúdia na našej škole nás môžete kontaktovať prostredníctvom emailu na zastupca@gymzh.sk alebo riaditelka@gymzh.sk  alebo na tel. čísle 045/6725630.

      Podrobné informácie k prijímaciemu konaniu nájdete na podstránke Pre uchádzačov. Informácie budeme priebežne aktualizovať vzhľadom na priebeh epidemiologickej situácie a podľa ďalších usmernení vydávaných MŠVVŠ SR.

    • Burza_strednych_skol
     • Online burza stredných škôl

     • Vážení rodičia, milí deviataci a piataci zo základných škôl!

      Pozývame Vás na vôbec prvú online Burzu stredných škôl Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorá  bude od stredy 9. februára realizovať počas dvoch týždňov kde sa postupne predstaví viac ako 80 škôl formou video-vizitky i živého video-rozhovoru so záujemcami o štúdium.

      Burza sa bude konať v online priestore, na YouTube kanáli Idem na strednú.

      https://www.youtube.com/channel/UC0ZysZdPI3s-902O8E1z8wA

      Predstavenie Gymnázia Milana Rúfusa môžete sledovať predbežne dňa 11. februára 2022 od 15:45 do 16:00.

      Zároveň sa budete môcť v tento deň naživo spojiť so zástupcami školy od 15.30 do 18.00 cez aplikáciu TEAMS na tomto linku. Na pripojenie nie je potrebné stiahnuť aplikáciu, stačí sa pripojiť cez prehliadač. Pri použití mikrofónu si prosím skontrolujte povolenie zariadenia v prehliadači.

      Informácie o našej škole nájdete aj na blogu idemnastrednu.sk na tomto linku.

       

      Tešíme sa na online stretnutie s Vami.

       

      Spracované podľa Tlačovej správy BBSK

      Blog | Idem na strednu