Tamara Štangová, Martin Hronský a Dominik Olajec z Gymnázia Milana Rúfusa sa vďaka víťazstvu v celoslovenskej súťaži FIRST Global Slovakia 2022 stali členmi národného tímu, ktorý reprezentoval Slovensko na robotických majstrovstvách sveta FIRST Global 2022.
V Ženeve dosiahli spolu s Karin a Tomášom, študentami SPŠ Myjava, výnimočný úspech -stali sa najúspešnejšou slovenskou reprezentáciou v 5. ročnej histórii súťaže. Slovenský tím sa stal jedným z najoceňovanejších tímov celej súťaže. Tím vytrvalo hral v play-off až do finále. Získal 4 ocenenia Cenu za dodržiavanie bezpečnostných pravidiel (SAFETY AWARD), Strieborné ocenenie porotcov za technológiu robota (SILVER JUDGES AWARD TECHNICAL), Cenu za komunikáciu na sociálnych sieťach (SOCIAL MEDIA CHALLENGE AWARD) a dostal sa do finále súťaže XPRIZE New Technology Experience, kde skončil medzi TOP10 najlepšími tímami sveta vďaka inovatívnemu projektu 4C – Compact Carbon Capture Capsule.
Medzinárodná robotická súťaž stredoškolákov pravidelne spája kreatívnych študentov s vášňou pre technológie a inovácie. Po dvojročnej online súťaži sa v Ženeve opäť prezenčne stretlo 162 tímov z rôznych krajín sveta. Ročník 2022 sa niesol v znamení tematickej výzvy - Carbon Capture. Hlavným cieľom bolo zostrojenie robota a vymyslenie technológie pre hru s témou aktívneho zachytávania oxidu uhličitého z atmosféry. Pred samotnou súťažou študenti okrem robota pripravili a prezentovali prostredníctvom videa aj inovatívne riešenie – vlastný návrh, ako prispieť k zníženiu emisií CO2. Navrhli model kapsule na zachytávania CO2, vďaka čomu postúpili spolu s deviatimi inými krajinami pred ďalšiu porotu a projekt obhajovali aj priamo v Ženeve.
I keď to nebolo jednoduché, po úspechu oboch škôl v národnom kole, študenti vytvorili aktívny a odvážny tím, ktorý sa prezentoval aj na domácich podujatiach ITAPA-EXPO, SlovakiaTech a na Noci Výskumníkov a získal si doma aj vo svete veľa fanúšikov. V národnom tíme sa na súťaž pripravovali aj Patrik Dekýš, Dávid Sebechleský a ďalší študenti z Myjavy, do Ženevy však nemohli vycestovať všetci.
Snahu a úspech slovenskej reprezentácie pozitívne ocenil aj veľvyslanec Dušan Matulay z Permanentnej misie Slovenska pri OSN, ktorý osobne podporil slovenský tím a zabezpečil aj výbornú propagáciu krajiny na podujatí. Slovenský tím bol skutočnou hviezdou súťaže a reprezentanti zo všetkých krajín sveta boli častými a pravidelnými návštevníkmi slovenského „pitu“ na podujatí.
Študenti intenzívne na sebe pracovali. Majú za sebou tisícky hodín skladania, skúšania, programovania, natáčania, fotenia, strihania videí, komunikovania a prezentovania. Zo súťaže sa vrátili ako ľudia schopní lepšie spolupracovať v tíme pod časovým tlakom a s obrovským zanietením pre vedu, techniku, strojárstvo a matematiku (STEM). Darilo sa im uspieť aj vďaka výbornej jazykovej vybavenosti a pohotovosti. Spoznali prácu tímov v rôznych krajinách sveta a ich odlišnosti, zabavili sa, našli si priateľov i obdivovateľov. Veríme, že sa im vďaka tomuto úspechu otvoria mnohé dvere, budú úspešní v ďalšom štúdiu i v živote.
Link na inovatívny projekt tímu v anglickom jazyku:
https://fb.watch/gJVzNZG5CO/
https://youtu.be/H46l1dKRWrA
Robotickú olympiádu na Slovensku i účasť študentov na medzinárodnej súťaži zabezpečovala FIRST Global Slovakia, o.z. Viac informácií o súťaži sa dozviete na https://firstglobal.sk/.
Fotografie boli zhotovené aj vďaka FIRST Global Slovakia, o.z.