V sobotu 15.10. 2022 sme sa zúčastnili na diskusnom fóre Európa hodnôt v Košiciach. Šlo o jubilejný XX. ročník podujatia, ktoré usporadúva Centrum pre európsku politiku (CEP). Téma diskusií bola nesmierne ťažká.
Po tridsiatich rokoch je v Európe opäť vojna. Napriek zložitosti, strachu, zneisteniu je dôležité, aby sme sa my, mladí, o tému zaujímali.
Našu školu na fóre zastupovali štyria študenti z triedy III.B. “Do Košíc sme pricestovali už v piatok kvôli komplikovanému dopravnému spojeniu. Sme vďační, že CEP nám umožnil ubytovať sa o deň skôr. Tento deň sme plne využili na prehliadku a objavovanie nádhernej atmosféry historických, architektonických aj umeleckých krás Košíc. Navštívili sme ikonické turistické miesta, ale aj úžasnú Východoslovenskú galériu.”
V sobotu ráno začalo diskusné fórum. Skladalo sa z viacerých panelov. Ako už v pozvánke uvádza usporiadateľ: “Kým vojna v bývalej Juhoslávii sa nás až toľko nedotýkala, prepadnutie Ukrajiny Ruskom ovplyvňuje náš každodenný život zásadným spôsobom. Do našich rozhovorov sa dostala téma tepla v zime, zvyšujúce sa ceny, neistota. Avšak tí ľudia, ktorí majú skutočnú neistotu, nevedia, čo ich čaká a netušia, ako prežijú, žijú na Ukrajine. Aká je ich každodennosť? Každodennosť vo vojne...“ Odpovede na tieto otázky dával prvý blok diskusného fóra.
Program otvoril Kamil Sládek, predseda CEP-u. V jeho prednáške sme sa zoznámili s historickými faktami, dotýkajúcimi sa vojny na Balkáne a s ich paralelou s aktuálnou ukrajinsko-ruskou vojnou.
O vojne sme z prvej ruky počuli od žien - pedagogičiek z rôznych častí Ukrajiny. Každá z nich má s vojnou vlastnú skúsenosť. Rozprávanie bolo veľmi emotívne, náročné na spracovanie, často plné sĺz.
V druhom bloku sa nám téma ešte viac generačne priblížila. Dozvedeli sme sa, aký dopad má vojna na deti a mladých ľudí, ktorí chodia na Ukrajine do školy, ako vplýva na ich učiteľov. Ako sa im zmenili priority? Čo sa od Ukrajincov a Ukrajiniek môžeme učiť? Ako ich môžeme podporovať, aby to pre nich bola skutočná pomoc?
V diskusii s názvom “Školstvo vo vojne” sme sa dozvedeli rozdiely medzi tým, ako sa učí na Slovensku a momentálne počas vojny na Ukrajine. Už vieme, aké sú opatrenia, s ktorými sa žiaci a zamestnanci škôl na dennej báze musia stretávať.
Diskusia na obe témy bola voľná, každý sa mohol zapojiť, opýtať sa, vysloviť názor. Jazykovú bariéru sme prekonávali vďaka tlmočeniu.
Čo dodať na záver? V ten deň sme pocítili situáciu z prvej ruky. To nám pomohlo ešte viac si uvedomiť, že nejde o žiadnu “špeciálnu operáciu”. Rozprávanie vyvrátilo pohľad dezinfoscény, že vojna je umelo zinscenovaná pre senzáciu televíznych štábov a pošpinenie Ruska. Započúvali sme sa do skutočných príbehov, ktoré poznačia celé ďalšie generácie Ukrajincov. Počuli sme o tragédiách, ktoré neobchádzajú ani deti a mladých.
Vážime si príležitosť, ktorú nám CEP poskytol. Nenecháme vyjsť na zmar nič z počutého a pocíteného. Na počesť úžasných ľudí, ktorých sme spoznali, budeme konať a ich posolstvo šíriť v našej škole. Práve my tvoríme históriu, nenechajme si ju pretiecť pomedzi prsty.
Daniela Hlavčová, Nikola Tužinská, Barbora Grigláková, Viktória Tatárová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Históriu tvoríme MY.