Novinky

        • Z Prešova s druhým miestom
          • Z Prešova s druhým miestom

          • V stredu 20. mája 2026 sa na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove uskutočnilo celoslovenské kolo Logickej olympiády. Bol to už 14. ročník súťaže, ktorá je určená žiakom so všeobecným intelektovým nadaním základných škôl a 8-ročných gymnázií do 15 rokov. Okrem samotnej súťaže mali súťažiaci z celého Slovenska možnosť zúčastniť sa Večera talentov, ktorý organizátori pripravujú pre nadaných žiakov vždy večer pred súťažou. Počas tohto podujatia sa účastníci môžu zoznámiť s ostatnými súťažiacimi a stráviť čas riešením zaujímavých úloh a kvízov.

            Našu školu na súťaži reprezentoval Matúš Mesároš z Tercie. V oboch súťažných testoch sa mu podarilo správne vyriešiť väčšinu úloh a v silnej konkurencii viac ako 100 súťažiacich vo svojej kategórii sa umiestnil na skvelom 2. mieste. Vďaka tomu sa zapísal do Galérie slávnych Logickej olympiády, ktorá je dostupná na stránke https://www.logickaolympiada.sk/galeria-slavnych.html.

            Matúšovi srdečne gratulujeme a želáme mu veľa úspechov v ďalších súťažiach.

            PaedDr. Miroslava Mesárošová

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Z Prešova s druhým miestom.

        • Čo jeme? Kulinárska objavná cesta
          • Čo jeme? Kulinárska objavná cesta

          • Was essen wir? Kulinarische Entdeckungsreise

            Žiaci triedy Prima nášho gymnázia sa zapojili do medzinárodného eTwinning projektu zameraného na vzájomné spoznávanie európskych jedál. Projekt prepája tri školy zo Slovenska, Turecka a Južného Tirolska v Taliansku. Spoločným jazykom projektu je nemčina na úrovni A1, čo žiakom umožňuje aktívne komunikovať už v prvom roku jej štúdia.

            V priebehu 5 týždňov si žiaci vytvoria osobné profily so svojím obľúbeným jedlom a zdieľajú ich na digitálnej nástenke Padlet. V ďalšej fáze každá krajina predstaví niekoľko svojich národných jedál a receptov. Na základe toho si žiaci navzájom preveria svoje vedomosti v interaktívnych kvízoch Kahoot.

            Výsledkom projektu bude spoločná digitálna kuchárka vytvorená v Book Creator, ktorá obsahuje recepty zo všetkých troch krajín a bude zverejnená na platforme európskych škôl TwinSpace.

            Mgr. Laura Raková, PhD.

          • Symbolicky na Deň detí - deti deťom

          • Pokračujeme v tradícii a navaríme školský guláš pre dobrú vec. Namiesto našich šikovných štvrtákov, ktorí v tomto týždni skladajú skúšku dospelosti (skúšku z varenia nielen dobrého guláša už zvládli na výbornú), sa však varešiek chopia chalani zo SEXTY. Aj tentoraz výťažok venujeme malým pacientom z detskej onkológie v Banskej Bystrici. Príznačný je i deň, kedy guláš bude rozvoniavať na školskom dvore - 1. jún - sviatok všetkých detí. Ste srdečne pozvaní!

        • Úspech Elišky v celoslovenkom kole SOČ
          • Úspech Elišky v celoslovenkom kole SOČ

          • Veľký úspech zaznamenala naša študentka Eliška Bartošíková zo septimy, ktorá na celoštátnom kole 48. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti získala výborné 2. miesto v kategórii 14 – Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie.

            Do celoštátneho kola postúpila po víťazstve na krajskom kole v Banskej Bystrici, kde jej práca zaujala odbornú porotu originálnym a mimoriadne aktuálnym spracovaním témy totality a fungovania Štátnej bezpečnosti. Vo svojej práci vytvorila interaktívnu rolovú hru určenú pre študentov stredných škôl, ktorá prostredníctvom zážitkového učenia približuje atmosféru neslobody, manipulácie a strachu v období komunistického režimu. Hru vytvorila na základe bádania v pražskom Archíve bezpečnostních složek, kde čerpala autentické informácie a podklady. Na ich základe následne vytvorila herné karty a celý koncept hry. Súčasťou práce bolo aj experimentálne overenie metodiky v školskej praxi, ktoré realizovala na porovnávacej vzorke žiakov. Výsledky následne analyzovala a vyhodnotila.

            „Chcela som vytvoriť pomôcku, ktorá nebude založená len na memorovaní faktov, ale umožní žiakom lepšie pochopiť, ako totalitný systém fungoval a aké rozhodnutia museli ľudia vtedy robiť,“ približuje svoju motiváciu Eliška. Ako sama dodáva, práve prepojenie poznatkov s emóciou môže študentom pomôcť vnímať históriu oveľa intenzívnejšie než tradičný výklad.

            Za dôležité považovala aj to, aby bola hra offline pomôckou, ktorá podporuje osobnú komunikáciu, spoluprácu a premýšľanie bez neustáleho používania digitálnych technológií. V čase rastúceho vplyvu umelej inteligencie a počítačového vzdelávania chcela vytvoriť aktivitu, ktorá žiakov vtiahne do deja prostredníctvom priameho kontaktu a diskusie. Technológie však vo svojej práci neodmieta – umelú inteligenciu napríklad využila ako „trénera“ pri príprave na obhajobu svojej práce.

            Odborná porota ocenila nielen historickú a pedagogickú hodnotu práce, ale aj jej praktické využitie vo vyučovaní dejepisu, občianskej náuky či etiky. Konkurencia na celoštátnom kole bola mimoriadne silná, keďže do súťaže postúpili len dvaja súťažiaci z každého kraja. O to viac nás teší, že Eliškina práca patrila medzi najlepšie na Slovensku a na pódiu bol lepší len model vodnej elektrárne.

            Súťaž však nebola iba o výsledkoch. „Celé podujatie sprevádzala veľmi príjemná a priateľská atmosféra, na ktorú budem ešte dlho spomínať. Účasť na súťaži bola pre mňa veľkou skúsenosťou a som veľmi rada, že moja práca zaujala odbornú porotu,“ zhodnotila Eliška po návrate z celoštátneho kola.

            Konzultantka práce Mgr. Zuzana Kohútová ocenila najmä to, že Eliška dokázala prepojiť historický výskum, pedagogiku aj praktické využitie metodiky vo vyučovaní. Podľa nej ide o výnimočný príklad práce, ktorá má nielen odbornú hodnotu, ale zároveň prináša reálne využiteľnú pomôcku pre školskú prax.

            Eliške srdečne blahoželáme, ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy a prajeme jej veľa ďalších úspechov v štúdiu aj ďalšej tvorivej práci.

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Úspech Elišky v celoslovenkom kole SOČ.

        • Dobrovoľnícke aktivity - pomoc, ktorá mení svet
          • Dobrovoľnícke aktivity - pomoc, ktorá mení svet

          • Dobrovoľníctvo predstavuje jednu z najkrajších foriem pomoci druhým ľuďom a komunite. Aj žiaci základných a stredných škôl sa čoraz častejšie zapájajú do rôznych dobrovoľníckych aktivít, ktorými dokazujú, že im záleží na svojom okolí. Takéto aktivity prinášajú úžitok nielen spoločnosti, ale aj samotným mladým ľuďom, ktorí získavajú nové skúsenosti, rozvíjajú svoje schopnosti a učia sa zodpovednosti.

            Žiaci sa môžu zapájať do mnohých foriem dobrovoľníctva. Často pomáhajú pri organizovaní školských podujatí, zbierok pre charitatívne organizácie alebo pri čistení verejných priestranstiev. Veľmi obľúbené sú ekologické aktivity, ako je sadenie stromov, zber odpadkov či ochrana prírody. Niektorí študenti navštevujú domovy seniorov, kde trávia čas so staršími ľuďmi, rozprávajú sa s nimi alebo im pripravujú kultúrny program. Iní pomáhajú mladším spolužiakom s učením alebo sa zapájajú do dobročinných projektov.

            V rámci Týždňa dobrovoľníctva sa aj naši žiaci tento rok zapojili do rôznych dobrovoľníckych aktivít, ktorými prispeli k skrášleniu prostredia a pomoci ľuďom i zvieratám.

            Žiaci PRIMY a SEKUNDY sa venovali čisteniu okolia a zberu odpadkov. Spoločne vyzbierali množstvo odpadu a ukázali, že im záleží na životnom prostredí. Svojou prácou prispeli k čistejšiemu a krajšiemu okoliu školy i mesta.

            TERCIA navštívila útulok pre psíkov Žiarsky chlpáč, kde žiaci venčili psíkov. Pre opustené zvieratá bol kontakt s mladými ľuďmi veľkým prínosom a žiaci si zároveň uvedomili, aké dôležité je starať sa o zvieratá a správať sa k nim zodpovedne a s láskou.

            KVARTA sa zapojila do pomoci v Zariadení pre seniorov LIPA, kde žiaci pomáhali zveľaďovať záhradu. Upravovali okolie, maľovali lavičky a prispeli tak k vytvoreniu príjemného prostredia pre seniorov. Ich pomoc i ochota potešili nielen pracovníkov zariadenia, ale najmä jeho obyvateľov.

            Všetky tieto aktivity ukázali, že mladí ľudia majú chuť pomáhať a meniť svoje okolie k lepšiemu. Dobrovoľníctvo prináša nielen úžitok spoločnosti, ale aj cenné skúsenosti a dobrý pocit z vykonanej práce.

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Dobrovoľnícke aktivity - pomoc, ktorá mení svet.

        • Rozlúčka s maturantami
          • Rozlúčka s maturantami

          • Piatok 15. mája sa na našej škole niesol v slávnostnom duchu. Kroky našich maturantov najskôr viedli na tradičné prijatie u primátora mesta, kde sa zapísali do pamätnej knihy. Následne sa v priestoroch školy oficiálne rozlúčili s celým profesorským zborom. V dojímavých príhovoroch vyjadrili úprimné poďakovanie svojim učiteľom za roky obetavej pedagogickej práce, nekonečnú empatiu a ľudský prístup.

            V závere rozlúčky zaznela študentská hymna Gaudeamus igitur, ktorá symbolicky uzavrela túto slávnostnú chvíľu. Po dňoch osláv však teraz nastal čas intenzívnej prípravy.

            Všetkým maturantom prajeme veľa šťastia a jasnú myseľ pri zelenom stole. Nech po tejto skúške dospelosti rozprestriete krídla a vyletíte do sveta pripravení zvládnuť aj všetky ďalšie skúšky života. Držíme vám palce!

                                                                                     Triedne maturitných ročníkov

        • Maturitný volejbal
          • Maturitný volejbal

          • Máj je obdobím, keď sa tradične lúčime s našimi maturantami. Po absolvovaní externej časti maturity a uzavretí klasifikácie prichádza čas na ich rozlúčku.

            Štvrtok 14. mája prebehol v športovom duchu, kedy maturanti odohrali svoje posledné zápasy vo volejbale. Najprv si zmerali sily medzi sebou, no všetci sa tešili najmä na tradičný duel MATURANTI – PROFESORI, ktorý sa im zapíše do najmilších spomienok na gymnázium.

            Tím zostavený z profesorov, odohral po dva zápasy s každou z našich troch maturitných tried, za čo im patrí obdiv a naša vďaka. No a triedam IV.A, IV.B a OKTÁVA prajeme, aby súhru, spoluprácu a nasadenie, ktoré vo štvrtok predviedli, rovnako uplatnili aj v ich pracovnom či osobnom živote.

            Triedne maturitných ročníkov

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Maturitný volejbal.

        • Dobrovoľníctvo robí svet lepším
          • Dobrovoľníctvo robí svet lepším

          • 18. ročník celoslovenskej kampane Týždeň dobrovoľníctva sa koná v dňoch 18. až 24. mája 2026. Tento rok je výnimočný tým, že sa koná v rámci Medzinárodného roka dobrovoľníctva. Počas týchto 7 dní sa konajú stovky aktivít, do ktorých sa môžu zapojiť jednotlivci, skupiny, školy aj firemné kolektívy. My, na našej škole, sme sa tiež zapojili.

            Začali sme v utorok 19.5.2026, kedy sa žiaci 1. ročníka a KVARTY zúčastnili na prednáške občianskeho združenia Svetielko nádeje, ktoré od svojho vzniku, v roku 2002, poskytlo pomoc stovkám detí s onkologickým ochorením, deťom v hospicovej starostlivosti a ich rodinám. Najskôr nám o histórii a činnosti Svetielka nádeje porozprával pán Kolár a po ňom sa slova chopila pani Prandorfyová, ktorá žiakom priblížila dobrovoľnícku činnosť vo Svetielku nádeje.

            Hovorila o tom, že neustále potrebujú nové dobrovoľnícke posily, pretože bez nich by len ťažko dokázali zrealizovať veľa užitočných a zmysluplných aktivít, ktorými spoločne pomáhajú chorým deťom a ich rodinám už viac ako 23 rokov. Hovorila tiež o rôznych formách dobrovoľníctva, od administratívnych činností, účasti na rôznych podujatiach až po návštevu onkologického oddelenia a priame stretnutie s chorými detičkami. Potvrdila, že pre organizáciu Svetielko nádeje je skvelé vedieť, že majú tím ľudí, ktorí sa dokážu nadchnúť pre nezištnú pomoc druhým.

            Aj preto žiaci našej školy, Barbora Borošová z III.A a Alex Krivý z KVINTY, odprezentovali činnosť krúžku Svetielko nádeje, ktorý pracuje na škole v tomto školskom roku a počas neho sme dokázali pomáhať a okrem iného vyzbierať účasťou na rôznych podujatiach viac ako 6 000 eur pre detičky s onkologickým ochorením.

            Veríme, že aj našich žiakov prednáška oslovila a budú uvažovať o možnosti darovať svoj čas a vyskúšať si dobrovoľníctvo, pretože dobrovoľníctvo robí svet lepším.

            PhDr. Veronika Horálová

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Dobrovoľníctvo robí svet lepším.

        • Zbierali sme skúsenosti na ďalšej robotickej súťaži
          • Zbierali sme skúsenosti na ďalšej robotickej súťaži

          • Po prvýkrát sa tím nášho gymnázia zúčastnil robotickej súťaže WRO RoboMission. V tíme G.M.R v kategórii Junior nás reprezentovali Matúš Mesároš a Lukáš Marko z TERCIE a Matúš Görög z KVARTY. Regionálneho kola v Banskej Bystrici sa zúčastnilo celkom 14 tímov.

            Naším hlavným cieľom bolo oboznámiť sa s pravidlami súťaže, ktoré sa v mnohom odlišujú od súťaže FIRST Lego League, do ktorej sa pravidelne zapájame. Študenti sa venovali riešeniu úloh na tému HRDINOVIA KULTÚRNEHO DEDIČSTVA len krátky čas, no napriek tomu si so súťažnými úlohami poradili veľmi dobre.

            Najväčším prínosom bolo pre nás nazbieranie nových skúseností – pochopenie významu senzorov pri úlohách s „randomizáciou“, získanie inšpirácie pre konštrukciu robotov, ale aj uvedomenie si dôležitosti tímovej spolupráce. Súťaž zároveň preverila schopnosť pracovať pod časovým tlakom, keďže každý tím mal presne vymedzený čas na úpravu svojho robota a musel preukázať svoje zručnosti a skúsenosti bez prítomnosti mentora.

            Na regionálnom kole sa chlapci umiestnili na výbornom 8. mieste a v rámci celoslovenského poradia obsadili 17. miesto (z 34 tímov). Sú odhodlaní súťažiť aj o rok, a tak ako v súťaži FLL sa zlepšovať. Žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy, nasadenie a chuť získavať nové skúsenosti v oblasti robotiky a programovania.

            Do súťaže sme sa zapojili v rámci projektu „S robotikou do sveta“, ktorý realizujeme s podporou Nadácie Tatra banky.

            Mgr. Mária Wagnerová

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Zbierali sme skúsenosti na ďalšej robotickej súťaži.

        • Priebežné poradie
          • Priebežné poradie

          • Riaditeľka školy zverejnila priebežné poradie uchádzačov v Prijímacom konaní na osemročné štúdium pre školský rok 2026/2027. Sú dostupné tu.

        • Od plesania k pomoci
          • Od plesania k pomoci

          • Školský ples nie je len o krásnych šatách, tanci a zábave do skorého rána. Tohtoročná plesová noc na našej škole zanechala okrem krásnych spomienok aj niečo oveľa cennejšie – stopu ľudskosti a pomoci.
            Rozhodli sme sa, že radosť, ktorú sme prežívali, posunieme ďalej a malou troškou prispejeme  k zmysluplnej veci. Symbolickú sumu, ktorú sme získali organizovaním podujatia, sme venovali občianskemu združeniu Svetielko nádeje.
            Tento príspevok smeruje k detským pacientom na onkológii a ich rodinám, ktoré prechádzajú tými najťažšími životnými skúškami. Hoci ide o symbolickú sumu, veríme, že každé euro premenené na pomoc dokáže rozsvietiť aspoň malé svetielko v tme.
            Ďakujeme všetkým účastníkom plesu – vďaka vašej energii a prítomnosti sme mohli nielen vytvoriť nezabudnuteľné spomienky, ale aj ukázať, že nám na druhých záleží. Naša škola opäť potvrdila, že má nielen šikovných študentov, ale predovšetkým ľudí s veľkým srdcom.
            Spolu sme dokázali, že aj zábava môže mať hlbší zmysel.

      • Prihlásenie