• Vianočné prianie

• Vážení rodičia, kolegovia, milí študenti, priatelia,

s vianočným obdobím sa v našej škole spája mnoho tradičných aktivít. Ani v tomto roku nám situácia nedopriala užiť si scénky na Mikuláša, vianočnú výzdobu, vôňu punču, vianočný bazár, vianočný program. Vianočná nálada počas dištančných hodín sa v nás vytvárala oveľa ťažšie.

Preto sme sa rozhodli potešiť Vás Vianočným programom 2021. Zaznejú v ňom skladby a piesne v podaní našich študentov Vladimíra Adriana Ťahúna (PRIMA), Filipa, Jakuba a Matúša Urblíkovcov (PRIMA), Daniela Rusnáka (PRIMA), Dominiky Chlustovej (SEKUNDA),  Laury Dobišovej (SEKUNDA), Emky Ivaničovej (TERCIA), Matúša Fajčíka (I.A), Daniela Štroffeka (SEXTA) a Jána Kyseľa (IV.B). Netradičné číslo spolu so zvieratkami pripravila Viktória Hrmová (III. A) a Hanka Šimková (KVINTA).

Vianočnú koledu Milana Rúfusa recituje Vladimír Adrián Ťahún z PRIMY a program uvádza Laura Ihringová zo IV.B. Vianočné vinše nám nahrali počas online vyučovania žiaci SEKUNDY - Eliška Hamadová, Rebeka Šalová, Alžbetka Bošková, Jakubko Bartók, Janka Pažítková, Emka Balážová, Katka Čierna, Alex Hamadová a Martinka Wagnerová.

Na programe sa ďalej obrazovým materiálom podieľali žiaci PRIMY pod vedením Mgr. Ingrid Panákovej, Emka Ivaničová (SEKUNDA), Lenka Oravcová (KVARTA)  a Ján Kolár (KVARTA).

Veľmi si ceníme ochotu a pomoc súrodencov, rodičov a priateľov, ktorí pomohli pri natáčaní.

Trpezlivo a ochotne video nastrihal, doplnil efektami a hudbou Dávid Sebechlebský z II.B. Za scenár a réžiu vďačíme Mgr. Ivane Lapinovej.

Prajeme Vám pokojné prežitie vianočných sviatkov. Nech Vám sviatočné dni prinesú vzácne chvíle, ktoré strávite so svojimi najbližšími. Do nového roka 2021 Vám prajeme pevné zdravie, šťastie i osobnú pohodu.

Gymnázium Milana Rúfusa

• Vianočné prázdniny

• Vianočné prázdniny sa v školskom roku 2021/2022 uskutočnia vo všetkých školách v termíne od 20. decembra 2021 do 7. januára 2022 na základe rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu podľa § 150 ods. 8 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“). Celé znenie rozhodnutia je dostupné na:  https://www.minedu.sk/rozhodnutie-ministra-s-ucinnostou-od-29-11-2021/

• Mikuláš zavítal aj do miestností v Teams-e

• Dnešné hodiny anglického jazyka nás v niektorých triedach znova vrátili do detských čias hier a súťaženia. Tie najúspešnejšie aktivity sme pre Vás spísali a prinášame ich ako návod pre spestrenie dlhých zimných večerov v kruhu rodiny, a to nielen v cudzom jazyku. Prajeme príjemný mikulášsky večer.

Vaši angličtinári z Kvarty, Kvinty a II.B

1) Christmas List – Vianočný zoznam

Pripravíte si zoznam rôznych vianočných predmetov a zadáte limit 3 minúty – kto prinesie čo najviac vecí zo zoznamu – vyhráva. Náš zoznam bol v angličtine :D (stromček, snehová vločka, ozdoba, Ježiško, luskáčik, Mikulášska čiapka, stuha/mašlička, darčeková taška, horúca čokoláda, balíček).

2) Read my Chritmas Lips – Odčítaj z mojich vianočných pier

Vymyslíte si nejaké Vianočné slovo a vyslovíte ho bez zvuku – len ho vyartikulujete. Kto z prítomných uhádne, má bod.

3) Emoji Carol - Obrázková koleda

Vyberiete si názov známej vianočnej piesne alebo koledy a zapíšete ho pomocou emotikonov, emoji, smajlíkov... Ostatní hádajú, akúže to pieseň ste zakódovali do obrázkov. Spoznáte túto?
             🔚🎄  = Last Christmas

4) Sneaky Elf – Prefíkaný Elf

Každý hráč dostane svoje tajné vianočné slovo, ktoré budú ostatní hádať. Prvý hráč dostane nejakú otázku, na ktorú má súvisle dopovedať tak, aby do svojej odpovede zakomponoval tajné slovko toľkokrát, koľko nenápadne dokáže. Ostatní napäto počúvajú a hádajú, ktoré slovko by v jeho rozprávaní mohlo byť votrelcom. Prvý hráč dostáva bod za každé neodhalené použitie tajného slova v svojej odpovedi.

5) Christmas Picasso – Vianočný Picasso

V časovom limite 3 minút majú hráči nakresliť dohodnutý obrázok. Potom zahlasujú o najvydarenejší, ajoriginálnejší a ten, ktorý dostane najviac hlasov, vyhráva. Naše rýchlo-tvorby si môžete prezrieť na tomto linku:
            SANTA LESSON IN KVINTA (padlet.com)

• Kým sa ešte dalo

• strávili sme jedno krásne novembrové popoludnie v Čajovni za rohom. Príjemnú spoločnosť mi robili šikovní študenti z KVARTY, voňavé čajíky, sladké koláčiky  a obľúbené knihy, ktoré si priniesli. Čítali sme si, rozprávali sa a vychutnávali si neopakovateľnú atmosféru. Veľmi ma teší, že moji študenti radi čítajú, a to nielen v slovenčine, ale aj češtine a angličtine. Aj takéto aktivity sa nevtieravo podieľajú na rozvíjaní čitateľskej gramotnosti, čo je cieľom projektu Keď učenie má zmysel, do ktorého sa zapojila naša škola.

Mgr. Miroslava Debnárová

Do fotogalérie bol pridaný nový album Kým sa ešte dalo.