Učíme sa ju využívať múdro a zodpovedne
Naša škola sa snaží pripravovať žiakov na svet, v ktorom sa moderné technológie stávajú prirodzenou súčasťou každodenného života. Medzi ne patrí aj umelá inteligencia (AI), ktorá dnes nachádza využitie v mnohých oblastiach vzdelávania, vedy či pracovného života. Preto sa snažíme viesť našich žiakov k tomu, aby tieto nástroje využívali efektívne, kriticky a v súlade s etickými princípmi.
Dôležitou súčasťou práce s umelou inteligenciou je uvedomiť si, že AI síce dokáže rýchlo vyhľadávať a spracovávať informácie, no nie všetky jej odpovede musia byť vždy presné alebo úplné. Práve preto učíme žiakov overovať si získané informácie, porovnávať ich s ďalšími zdrojmi a premýšľať nad ich obsahom. Naším cieľom nie je, aby umelá inteligencia nahrádzala myslenie žiakov, ale aby sa stala užitočným pomocníkom pri ich učení.
Praktickú skúsenosť s využívaním umelej inteligencie získali žiaci triedy tercia na hodinách biológie. Počas vyučovania pracovali s AI nástrojom SCIO Curio, ktorý im pomáhal pri objavovaní nových poznatkov a hľadaní odpovedí na otázky súvisiace s preberaným učivom. Žiaci sa učili správne formulovať otázky, analyzovať získané informácie a využívať ich pri riešení úloh.
Veľkou výhodou nástroja SCIO Curio je, že bol vytvorený priamo pre potreby škôl a je prispôsobený práci žiakov aj učiteľov. Prostredie aplikácie je prehľadné, jednoduché a intuitívne, vďaka čomu sa v ňom žiaci dokázali rýchlo zorientovať. Práca s aplikáciou ich bavila, aktívne sa zapájali do vyučovania a s nadšením objavovali nové možnosti, ktoré im technológia ponúka. Moderná forma učenia zvýšila ich záujem o preberané témy a podporila samostatnosť pri získavaní poznatkov.
Celá práca prebiehala pod vedením a dohľadom vyučujúceho, ktorý žiakov usmerňoval pri používaní aplikácie a upozorňoval ich na potrebu kritického hodnotenia informácií. Žiaci tak mali možnosť vyskúšať si moderný spôsob učenia a zároveň pochopiť, že technológie sú najväčším prínosom vtedy, keď ich používame zodpovedne a premyslene.
Veríme, že rozvoj digitálnych kompetencií a schopnosť pracovať s nástrojmi umelej inteligencie bude pre našich žiakov v budúcnosti veľkou výhodou. Preto sa snažíme vytvárať príležitosti, v ktorých môžu tieto technológie spoznávať, učiť sa ich bezpečne využívať a rozvíjať svoje kritické myslenie. Moderné vzdelávanie totiž nespočíva len v získavaní vedomostí, ale aj v schopnosti správne sa orientovať v množstve informácií, ktoré nám dnešný svet ponúka.
Mgr. Monika Findriková
Využívanie nástrojov AI vo vyučovaní sa realizovalo v rámci projektu OP JAK spoločnosti SCIO RESEARCH s podporou Európskej únie.
Aplikácia bola vytvorená v rámci projektu Nové technológie a premeny vzdelávania, výskumu a trhu práce, reg. č. CZ.02.01.01/00/23_025/0008693 spolufinancovaného EÚ.