• Aktivity v šk. roku 2009/2010

• V roku 2009/2010 pokračoval projekt Detskí ombudsmani, ktorí prebieha v spolupráci s Kanceláriou verejného ochrancu práv. V škole pracovalo 14 detských ombudsmanov.

V súvislosti s projektom sa uskutočnili 2 stretnutia (v decembri a júni) v Bratislave, na ktorých detskí ombudsmani absolvovali prednášky o tolerancii, asertivite, bezpečnom používaní internetu, zúčastnili sa psychosociálneho tréningu, ktorí pre deti pripravili v spolupráci s kooperujúcimi psychológmi.

K úspechom našej školy patrí aj to, že v súťaži o logo detských ombudsmanov uspela žiačka našej školy, Silvia Snopková. Jej návrh sa stal oficiálnym logom pre projekt Detskí ombudsmani.

Najväčším prínosom bolo zorganizovanie celoslovenskej konferencie detských ombudsmanov, na ktorej svoje príspevky predniesli aj ombudsmani z našej školy (Ivana Ivanová, Nikola Skladanová, Martina Pallerová, Matej Papšo, Barbora Marcineková). Ich príspevky vyšli v zborníku z konferencie, ktorí pripravila Kancelária verejného ochrancu práv. Poďakovanie za spoluprácu nájdte Priloha6_Podakovanie.pdf.

Naša škola sa zapojila aj do elektronického fóra pre mladých spolupracovníkov ombudsmanských inštitúcií (do tohto fóra sa zapojilo 22 členov Európskej siete detských ombudsmanov). Žiaci prispievali do diskusných skupín (komunikačným jazykom je angličtina, čo rozširuje ich jazykové zručnosti). V rámci tejto aktivity sa dvaja naši žiaci (Andrej Matuška a Nikola Skladanová) zúčastnia v októbri medzinárodnej konferencie mladých ombudsmanov v Bruseli.

V školskom roku 2010/2011 budeme v spolupráci s Kanceláriou verejného ochrancu práv pokračovať. K zmenám príde na postoch jednotlivých detských ombudsmanov, kde starších spolužiakov nahradia mladšie ročníky. Snažiť sa budeme, aby každý ročník 8 aj 4-ročného štúdia mal svojho zástupcu. Pokračovať budeme v stretávaní sa na pôde Kancelárie verejného ochrancu práv, v prispievaní do fóra ENYA. Žiaci budú naďalej monitorovať klímu školy a snažiť sa pomáhať pri riešení možných konfliktných situácií alebo poskytovať pomoc spolužiakom v kritickej situácii. V tejto preventívnej činnosti budú aj naďalej využívať svoje kontá ombudsmanov na stránke www.detskyombudsman.sk.Tieto im v krízových momentoch umožňujú kontaktovať profesionálov z Kancelárie verejného ochrancu práv a konzultovať s nimi problémy.