• Základné informácie

        • Ombudsmani na žiarskom gymnáziu

           

          V novembri 2008 Kancelária verejného ochrancu práv oslovila viaceré školy na Slovensku s myšlienkou vytvoriť spoluprácu detí a kancelárie v rámci projektu Siete detských ombudsmanov v školách a zariadeniach pre deti. Cieľom tejto spolupráce bolo vytvoriť na školách tímy detských ombudsmanov, akýchsi dôverníkov detí, s ktorými by rovesníci konzultovali svoje problémy v rôznych oblastiach a prostredníctvom odborníkov zainteresovaných na projekte ich aj riešili.

          Boli sme jednou z  oslovených škôl, ktorú táto ponuka zaujala a reagovali sme na ňu.  Po konzultácii so študentským parlamentom sme ponúkli žiakom primy až kvinty, 1. – 3. ročníka možnosť zapojiť sa ako detskí ombudsmani do tejto spolupráce. Sami sme boli prekvapení, ako žiakov ponuka zaujala. V našej škole sa sformoval tím 15 špecializovaných ombudsmanov.

          Čo boli prvé úlohy našich ombudsmanov? Na nástenke prezentovať svoj program a oblasť, v ktorej by chceli spolužiakom pomáhať, formou kampane predstaviť projekt spolupráce s Kanceláriou verejného ochrancu práv, navrhnúť logo detských ombudsmanov, ktoré by vyjadrilo hlavnú myšlienku projektu – pomoc a toleranciu.

          Na stretnutí 10. decembra 2008 práve oni prišli s nápadom, že by im pri práci mimoriadne pomohla spoločná interaktívna stránka, pomocou ktorej by mohli s Kanceláriou verejného ochrancu práv komunikovať. Preto 1. jún 2009 bol pre nich mimoriadne slávnostný. Nielen tým, že sa na pôde Verejného ochrancu práv stretli s ombudsmanmi z iných škôl už druhýkrát, ale aj tým, že im bola predstavená novovytvorená stránka www.detskyombudsman.sk

          Stránka je prejavom uznania pripomienok a názorov detí, vedie k budovaniu ich právneho povedomia, informovanosti o ich právach ale aj povinnostiach, podporuje ich spoločenskú angažovanosť. Experti, zapojení prostredníctvom Kancelárie verejného ochrancu práv do projektu, dávajú záruku, že problémy detí a mládeže nie sú brané na ľahkú váhu.

          V čom vidíme prínos projektu konkrétne pre našu školu? Ak hovoríme o učení sa pre život,  projekt je praktickou realizáciou tejto myšlienky. To, čo sa žiaci učia na hodinách náuky o spoločnosti, etiky, slovenského jazyka a iných predmetoch,  majú možnosť použiť v praxi. Projekt ich orientuje profesijne tým, že sa dostávajú do priameho kontaktu s prácou právnika, psychológa, psychiatra... A nielen to, učí ich byť empatickými, asertívnymi, tolerantnými.

          Ďalším dôležitým aspektom je celoslovenský charakter projektu. Na spoločných stretnutiach majú žiaci možnosť zísť sa s vrstovníkmi, vymieňať si skúsenosti, nadviazať priateľstvá.

          A ako sa vyjadrujú o svojom poslaní naši ombudsmani?

          „Hlavne chcem veľa komunikovať s ľuďmi. Komunikácia je veľmi dôležitá. Komunikácia nás drží pokope a upevňuje naše vzťahy. V dobrom aj zlom. Chcem ľudí oboznamovať s prácou ombudsmana. Venovať sa prevencii násilia a šikanovania. Veľa zlých vecí si ľudia ani neuvedomujú, pretože sú v ich živote časté a spoločnosť ich toleruje. Nevedia, kde je ich hranica. Vlastne to presne neviem ani ja. No verím, že to časom a skúsenosťami zistím.  Aj ako detský ombudsman.“ (Veronika, 11 rokov)