- Slávnostné otvorenie školského roka
- Malé projekty gymnazistov - KomPrax
- Letná univerzita na STU
- Reportáž z Barcelony
- Dni dobrovoľníctva
- Prineste úsmev deťom a rozsvieťte „svetielko nádeje“
- Biela pastelka
- Pozdrav od KVARTY
- Pozdrav zo školy v prírode - PRIMA a SEKUNDA
- V Oswienčime
- Oslava jesene na onkológii
- Nebuď tuniak a daruj krv!
- Rozsvietili sme cintorín
- Ako volili gymnazisti?
- A sme gymnazisti...
- Cesta k faraónom
- Tri šťastné dni v Prahe
- Nestoj si na kábli!
- Prednášky o AIDS
- Stredoškolák 2014
- Silná ruka stredoškolákov
- Mládež SČK v akcii
- Participácia našich študentov na ŠUS
- Olympiáda v španielskom jazyku
- Deň otvorených dverí (4G)
- Olympiáda v anglickom jazyku
- YOUNG AUTHOR 2014
- Deň ľudských práv pre ZŠ a MŠ
- Ako sa stať osobnosťou s LEAFom?
- Žiarsky talent roka 2014
- Reportáž z Jeruzalema
- Medzi majstrami Slovenska v kumite i gymnazisti
- Debatovali sme o Nežnej revolúcii
- Pozvánka na 44. GYMNAZIÁLNY PLES
- Deň pre II.C s KOMPRAXom
- Vyrobili sme si bunku
- Vianočné projekty Komprax
- Fiktívna krajina
- Ako rastie projekt a my spolu s ním
- Na prvé úspechy v roku 2015 sme nečakali dlho
- Aj malí nemčinári boli úspešní
- Junior Internet - súťaž nielen pre informatikov
- Pomôž aj ty!
- Študenti po stopách totality
- Víťazstvá aj v španielčine
- Gymnazisti skúmajú históriu
- Tradícia Gymnaziálneho plesu sa udržiava už 44 rokov
- Diskusia - Konflikt EÚ a Ruska
- Deň otvorených dverí (8G)
- Ako sa vyrábajú autá a čokoláda?
- Hviezdoslavov Kubín - školské kolo
- Úspešní stolní tenisti
- Balíček zábavy
- Celoslovenské kolo Olympiády v španielskom jazyku
- Krajské kolo olympiády vo francúzskom jazyku
- Prima v Banskej Bystrici
- "Malí baníci" v Kremnici
- Aj tento rok sme lyžovali v Tatrách
- Pozorovali sme zatmenie Slnka
- Tretiaci prežili týždeň na VŠ
- Víťazstvo na Olympiáde v ruskom jazyku
- Na SOČ opäť obrovský úspech
- Úspechy v prednese poézie a prózy
- Hugo a Jakub tretí na majstrovstvách SR v stolnom tenise
- Branný kurz 2015
- Úspechy v prednese
- Návšteva z Cardiffskej univerzity z Walesu
- Víťazka svetového pohára v karate je z tercie
- Gymnazisti v Behu oslobodenia Hornej Ždane
- Futbal profesori - maturanti
- Rozlúčka s maturantmi
- Hugo získal bronz na Majstrovstvách SR
- Ako pestovať rastliny?
- Alexandra z kvinty pohla mozgom a zažije leto, na ktoré nezabudne!
- Pokračujeme vo víťaznom ťažení na EUSTORY
- Gymnazisti na Dni žiarskych škôl
- Robotický Battle
- Z gymnazistov aj archeológovia
- Dobrodruhovia
- Chémia nás baví
- Druháci v Paríži
Tretiaci prežili týždeň na VŠ
26.3.2015
Tretiaci prežili týždeň na VŠ
V marci sa naši študenti zapojili do projektu Mini-Erazmus. Ide o aktivitu OZ Future Generation Europe, ktorá umožňuje študentom strednej školy na jeden týždeň navštíviť svoju vysnívanú univerzitu – budúcu alma mater. Vďaka tomuto projektu vybraní študenti mohli získať predstavu o fungovaní vzdelávania na VŠ, vybavení a možnostiach vybranej vysokej školy. Na vlastnej koži zažili realitu vysokoškolského života.
Cieľom programu projektu Mini-Erasmus je zároveň ukázať stredoškolákom rôzne možnosti, ktoré mladám ľudom ponúka Európska únia. Pripravené aktivity ako napr. diskusie, workshopy a iné časti celodenného programu boli zamerané na mobilitu študentov a rozvoj schopností potrebných pre budúcu prax. Mini-Erasmus je výnimočným projektom, pretože len Slovensko v rámci EÚ ponúka stredoškolákom takúto príležitosť.
Študenti 3. ročníka, ktorí úspešne prešli konkurzom, sa projektu Mini-Erazmus zúčastnili v dňoch 22. – 26. marca 2015. Študenti si mohli vybrať zo 7 zapojených univerzít. (Mini-Erasmus sa konal na 7 slovenských univerzitách za účasti 230 žiakov z 25 stredných škôl).
Každý stredoškolák mal možnosť precítiť atmosféru vzdelávania na hodinách prednášok. Vďaka tútorom (vysokoškolských študentom) mal možnosť klásť rôzne otázky a získať podrobné informácie o štúdiu a živote na vysokej škole.
Do projektu Mini-erazmus sa Gymnázium Milana Rúfusa mohlo zapojiť aj vďaka Ivane Trokšiarovej (IV.A), ktorá je regionálnou koordinátorkou pre Stredné Slovensko v občianskom združení Stredoslovenská študentská únia Slovenska.
Z nášho gymnázia sa do projektu zapojili:
- Slovenská technická univerzita, Bratislava - Ivana Kúsková, III.A a Denis Poledník, III.C
- Univerzita Komenského, Bratislava - Monika Strelková, III.B
- Paneurópska vysoká škola - Juraj Jančo a Michal Kormaňák z III.B
- Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica - Daniela Kršiaková a Monika Šurková z III.B
- Fakulta sociálnych vied Univerzity Cyrila a Metoda, Trnava - Timea Fusatá, III.A
- Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra - Miriam Kupčiová a Magdaléna Danková z III.A
Prinášame zážitky troch z nich:
Denis Poledník, III.C
Ja som mal to šťastie a prežil som niekoľko dní na Slovenskej technickej univerzite, Fakulte elektrotechniky a informatiky v Bratislave. Program bol naozaj bohatý, 4 dni boli naozaj úplne nabité aktivitami, od rána až do neskorých večerných hodín. Zahŕňal prednášky, exkurzie, diskusie, ale aj prechádzku po meste. V popoludňajších hodinách sme sa dozvedeli viac o organizáciách, ktoré pomáhajú mladým ľudom na Slovensku, aby sa im lepšie žilo v budúcnosti. Sú to napr. ESN Slovakia, AZU, LeadUp, AIESEC. Formou workshopov alebo prezentácií nám ukázali ako fungujú, čo robia, čo ponúkajú. Diskutovali sme naozaj s úspešnými ľuďmi, ktorým sa podarilo získať výborné uplatnenie vo svojom živote. Majú výbornú prax a bohaté skúsenosti, ktoré získali vo viacerých krajinách sveta. Bolo to pre mňa veľmi motivujúce, veď každý mladý človek túži po úspechu.
Počas týchto dní sme zároveň získali nových priateľov z celého Slovenska. Spoločne sme sa zúčastňovali prednášok, prvá sa venovala Robotike. Tri hodiny sme počúvali o kolesách, ich druhoch, rozoberali typy pohybov. Bolo to naozaj náročné, ale zvládli sme to. Ďalšie prednášky boli z predmetov napr. Fyzika, Matematika, Architektúra počítačov, Tvorba internetových aplikácií. Okrem nich sme sa zúčastnili aj na exkurzii. Najkrajší zážitok bola výroba bleskov v Laboratóriu vysokého napätia.
Nezabudli sme sa pravdaže fotografovať. Spolu s „parťákmi“ sme urobili selfie fotku a vyhrali s ňou súťaž o najoriginálnejšiu fotku z Mini-Erazmu.
Skvelí ľudia, ktorí toto všetko pripravovali naozaj odviedli výbornú prácu. Každý študent si odniesol veľa krásnych spomienok, zážitkov. Tento projekt mi pomohol zorientovať sa a verím, že budúci rok mi pomôže vybrať si tú správnu alma mater. Ďakujem organizačnému tímu, ktorí to pre nás stredoškolákov tak perfektne pripravili. Verím, že tento projekt bude naďalej pokračovať a ponúkať túto skvelú príležitosť.
Monika Strelková, III. B
Mini-Erasmus (ME) bola pre mňa obrovská skúsenosť. Bola som na Univerzite Komenského v Bratislave, odbor sociálnych a ekonomických vied. Z tohto projektu som si odniesla veľa zážitkov s novými priateľmi, ale takisto aj veľa vedomostí. Získala som lepšiu predstavu ako to chodí na vysokej škole a kam by som asi išla. Určite by som tento projekt odporučila každému tretiakovi alebo štvrtákovi, ktorý chce zažiť niečo nové a nevídané. Každý deň sme mali prednášky. Či už z makroekonómie alebo politického života. Úžasné na tom bolo to, že sme nemali prednášky len z odboru, ktorý sme si vybrali, ale aj z iných odborov vyučovaných na UK. Organizátori sú úžasní ľudia s obrovskými zážitkami. Precestovali asi celý svet a ani na to nepotrebovali veľa financií. To je podľa mňa skvelé. V poobedných hodinách sme mali workshopy a diskusie s úspešnými. Stretli sme spoluzakladateľa politickej strany SaS Martina Poláčka a vypočuli si jeho príbeh. Takisto nemôžem zabudnúť na Jana Šaláta, ktorý vo svojom veku vlastní už tri firmy. Boli to obrovské príbehy ľudí. Určite som si z ME niečo odniesla. Ak bude príležitosť, tak sa tam chcem znovu vrátiť. Moje predošlé myšlienky a plány sa po tomto zážitku zmenili.
Magda Danková, III. C
Zatiaľ najúžasnejší projekt akého som sa zúčastnila. Umožnil mi vidieť ako funguje vysokoškolský život, čo je pre mňa ako stredoškoláka, nesmierne zaujímavá skúsenosť. Ako sa hovorí: „Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť...“ Projekt Mini-Erasmus mi v mojom ťažkom rozhodovaní o výbere vysokej školy podal obrovskú pomocnú ruku. Mala som možnosť vidieť ako funguje vysoká škola, vysokoškolský život, laboratóriá, prednášky, na jednej hodine dokonca študenti písali zápočtovú písomku... Boli sme na návšteve v jazdiarni za koníkmi, vo viváriu obdivovať menej príťažlivé živočíšne druhy našej planéty (hady, pavúky, krokodíly,...). Súčasťou školského komplexu bola aj pitevňa, bohužiaľ tam sme sa nedostali. Okrem iného som bola milo prekvapená prístupom organizátorov, ktorý sa snažili nám vyplniť každú jednu minutú nášho pobytu a povodili nás zákutiami tohto čarovného študentského mesta. Uvidíme, či sa nakoniec SPU stane mojou alma mater a Nitra druhým domovom. Ďakujem za možnosť zúčastniť sa.
Do galérie Mini-erazmus boli pridané fotografie.