- Veľa úspechov v novom školskom roku 2013/2014
- English Week is back
- Biela pastelka 2013
- Reportáž z Londýna
- Medzinárodná konferencia v Kutnej Hore
- Škola v prírode - Tatry
- Exkurzia do Osvienčimu
- Pozdrav zo školy v prírode
- Športové súťaže začínajú...
- Naše gymnázium opäť medzi najlepšími v kraji
- Exkurzia do Prírodovedeckého múzea vo Viedni
- „Nemusíš robiť nič...“
- Príbehy 20. storočia - vyberte najlepší!
- Spoznávame divadlo
- Úspech aj vo výskumnej činnosti
- Imatrikulácie 2013
- Čas ako dar
- Byť aktívnym sa oplatí...
- Deň otvorených dverí
- Informatika, programovanie, jednoducho – ide nám to!
- Pripomíname si 85. výročie od narodenia Milana Rúfusa
- Každý iný, všetci rovní
- Vianočná Viedeň
- Víťazné umiestnenie v Študentskej eseji 2013
- Nové číslo časopisu CrazyGym
- Obvodné kolo olympiády v anglickom jazyku
- Bude sa našim športovcom dariť aj v roku 2014?
- Olympiáda v nemeckom jazyku
- Nádherné róby, trblietavé svetlá, výborná nálada...
- Volejbal nás baví
- Olympiády pokračujú
- Aj my prispievame do Wikipédie
- Aj Milan Rúfus pomohol
- Opäť sme darovali úsmev
- Zaujíma nás aj počítačové modelovanie
- Úspechy v angličtine nás motivujú k ďalšiemu štúdiu
- Nie sme síce olympionikmi, ale aj my máme zlatú medailu
- Lyžiarsky kurz
- Duševné zdravie aj v našich rukách
- Súťaže vo volejbale pokračujú
- Náš pán profesor si zaslúži ocenenie svoje práce!
- Ocenenia Talent 2013 aj na naše gymnázium
- Deň otvorených dverí - osemročné štúdium
- Máme budúcich úspešných recitátorov
- Zážitkové čítanie v PRIME
- Francúzština nám ide
- Krajské kolo olympiády v ruskom jazyku
- Čakajú nás Majstrovstvá Slovenska vo volejbale!
- Úspech na konferencii "Ukáž, čo vieš!"
- Uspeli sme na majstrovstvách
- Budú z nás spisovatelia?
- Mládež a miestna demokracia
- Mária a Katarína – laureátky vedeckého podujatia v MOSKVE
- Ako správne debatovať?
- "Kvarťania" záchranármi
- Nitra ožila mladými aj tradíciami
- Spoločenské vedy bodovali na celoštátnom kole SOČ
- Víťazstvo aj po tretí raz
- Prírodovedná exkurzia
- Počujeme srdcom
- Nazreli sme do duše ekonomiky
- Futbal - profesori & maturanti
- Naše volejbalistky v celoslovenskom kole...
- Rozlúčka s maturantmi
- Traja gymnazisti medzi TOP 10 najlepšími IT talentami
- „Malí“, ale veľkí cestovatelia
- Dejepisári v Prahe
- Na EUSTORY opäť úspešne
- Crazygym v televízii JOJ
Mária a Katarína – laureátky vedeckého podujatia v MOSKVE
12.4.2014
Mária a Katarína – laureátky vedeckého podujatia v MOSKVE
Začiatkom apríla, 7. až 12. 4., sa dve naše študentky z oktávy – Mária Beňová a Katarína Orsághová – zúčastnili v Moskve vedeckého podujatia mládeže XX. Vernadsky National Contest s medzinárodnou účasťou. Na toto súťažné podujatie postúpili zo štátneho kola Festivalu vedy a techniky, ktoré sa konalo v Bratislave, kde získali aj Cenu Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského za najlepší vedecký projekt prezentovaný na Festivale vedy a techniky 2013. A za svoju vedeckú činnosť si aj z Moskvy odniesli nielen množstvo krásnych spomienok, ale predovšetkým víťazný diplom, pretože sa stali oficiálnymi víťazkami svojej kategórie.
Program vedeckého podujatia bol naozaj pestrý. Záujem všetkých mladých študentov vzbudila prehliadka Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova, Červeného námestia a Kremľa či Chrámu Vasilija Blaženého. Nezabudnuteľné zážitky zanechala v mladých ľuďoch aj Tretiakovská galéria či návšteva múzea, v ktorom objavovali záhady vesmíru.
Jadrom podujatia však boli prezentácie vedeckých prác v anglickom jazyku pred 6-člennou porotou. Naše študentky obhajovali svoju výskumnú činnosť zdokumentovanú v odbornej práci: Inaktivačný účinok rastlinných silíc na alergény prachových roztočov. Táto práca bola zaradená medzi približne 500 vedeckých projektov z rôznych kategórií – veda, technika, umenie a kultúra. Súťaže sa zúčastnilo aj niekoľko zahraničných delegácií z Českej republiky, Slovenska, Bieloruska či Kazachstanu.
Čo vlastne viedlo študentky k výskumnej činnosti? „Alergia na prachové roztoče je v dnešnej dobe jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich alergií. Bolo by efektívnejšie a tiež šetrnejšie k životnému prostrediu, keby sa spoločnosť pokúšala eliminovať množstvo alergénov roztočov v domácnostiach pomocou prírodných látok a nie pomocou chemikálií, ktoré majú veľakrát negatívnejšie účinky na život ľudí a taktiež aj naše životné prostredie.“ hodnotia výber témy svojho výskumu Mária a Katarína.
Hlavným cieľom práce bolo totiž zistiť inaktivačný účinok vybraných rastlinných silíc na alergény dvoch druhov najčastejšie sa vyskytujúcich prachových roztočov v bytovom prachu: Dermatophagoides farinae a Dermatophagoides pteronyssinus. Testovali sa dve silice: silica Eukalyptu guľatoplodého (Eucalyptus globulus) a silica Čajovníka austrálskeho (Melaleuca alternifolia) s preukázateľne vyšším obsahom terpénových uhľovodíkov. Inaktivačný účinok jednotlivých silíc sa zisťoval prostredníctvom enzýmovej imunoanalýzy, ktorá je jednou z najpoužívanejších imunologických metód slúžiacich na detekciu protilátok v krvi pacienta. Na testovanie boli použité sady ELISA testov s alergénmi roztočov naviazanými priamo na nitrocelulózovej membráne. Výskum sa realizoval pod odborným dohľadom na externom pracovisku Parazitologického ústavu SAV v Košiciach a vzorky sa vyhodnocovali v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach.
Výsledok vedeckého výskumu je v skutku pozitívny, nakoľko sa dievčatám podarilo overiť inaktivačný účinok silice Eukalyptu guľatoplodého na alergény prachových roztočov. Oblasť skúmania vplyvu rastlinných silíc na alergény prachových roztočov má potenciálne široké využitie na ochranu životného prostredia a taktiež zdravia ľudí, a preto želáme našim študentkám veľa trpezlivosti i úspechov pri ďalšom výskume.
Na záver by študentky radi poďakovali všetkým mentorom, ktorí im pomohli zrealizovať vlastný výskum: „Pri tvorení tejto práce nám najviac pomohol náš hlavný konzultant pán Doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc., ktorému chceme poďakovať. Naša vďaka patrí taktiež pani riaditeľke Gymnázia Milana Rúfusa, Ing. Dane Paálovej, pani profesorkám Mgr. Monike Findrikovej, Mgr. Adele Stajníkovej a Parazitologickému ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach. Vďaka pomoci všetkých týchto ľudí sme mohli realizovať výskum na vedeckej úrovni a veríme, že výsledky nášho výskumu prispejú k zlepšeniu kvality života mnohých ľudí trpiacich alergiou.“
Viac fotografií v galérii [prevzaté od AMAVET].