• Exkurzia do Štrasburgu

• 18.12.2012

Návšteva Európskeho parlamentu v Štrasburgu

alebo Robiť mimoškolskú činnosť sa oplatí :)

Venovať sa mimoškolským aktivitám v našej škole sa naozaj oplatí. Možnosť zúčastniť sa tohtoročnej návštevy Európskeho parlamentu v Štrasburgu dostali piati žiaci: Tomáš Hanus, Dominika Brodová, Ivana Ivanová, Marianna Mikulová a Katarína Lipjanska. Celý poznávací pobyt trval 4 dni, od 10. do 14. decembra 2012, a inicioval a financoval ho známy europoslanec Peter Šťastný.

Pripravený program bol naozaj plný zaujímavých aktivít. Po dlhej a únavnej ceste sa študenti ubytovali v malom hoteli v nemeckom meste Kehl. Hneď v prvý deň pobytu sa na malej vyhliadkovej lodi preplavili Štrasburgom a spoznali jeho najkrajšie miesta. Obed však už strávili priamo v budove Európskeho parlamentu. Tu sa osobne stretli s Petrom Šťastným, ktorý ich oboznámil s činnosťou parlamentu. Neskôr sa presunuli do rokovacej sály, kde mali možnosť vypočuť si rokovanie na tému: „Zavedenie prevádzkových obmedzení podmienených hlukom na letiskách Európskej únie.“ Ani večer neostal nenaplnený. Do hotela zavítal Peter Šťastný a žiaci s ním mohli v rodinnej atmosfére diskutovať o najrôznejších témach. Samozrejme, neobišli ani tému hokeja, ktorému sa terajší poslanec EP v minulosti aktívne venoval.

Počas druhého dňa pobytu hneď ráno študenti navštívili sídlo Európskeho súdu pre ľudské práva, kde boli prítomní na súdnom pojednávaní o náprave rozsudku, v ktorom boli porušené ľudské práva. Posledným bodom pobytu sa stala individuálna prehliadka mesta. Súčasťou nej boli aj vianočné trhy. Žiaci si mohli zakúpiť suveníry a urobiť fotografie mesta. O 18:00 hodine však už nastúpili na spiatočnú cestu a zakončili tak svoj pobyt v Štrasburgu.

Celý tento pobyt môže byť pre žiakov dobrou motiváciou do budúcna, aby sa ešte vo väčšej miere zapájali do mimoškolských aktivít, za ktoré môžu byť tiež odmenení aj takýmito nevšednými a krásnymi poznávacími zájazdmi.

Mgr. Igor Stemnický

zobraziť album (fotografie Katarína Lipjanska, III.B)