Navigácia

Deň žiarskych škôl Kozmonaut medzi nami Rande s vedou IV. - História na dotyk Rande s vedou III. - História na dotyk Solárne dni a Rande s vedou II. Deň narcisov Barcelona - exkurzia Rande s vedou I. Daruj čas, prines úsmev - dobrovoľníctvo Prvá návšteva na onkológii Scienca Pro Futuro Akcie 2009/2010

Rande s vedou IV. - História na dotyk

Rande s vedou IV.

HISTÓRIA, KTORÁ JE NA DOTYK

 

Druhé rande historikov

7. júna 2011 sa na Gymnáziu Milana Rúfusa uskutočnilo druhé rande s vedou, ktorého námetom bola regionálna história.

Žiaci prezentovali svoje práce v krátkych 5- 10 minútových vstupoch.

Jakub Medveď sa zameral na dominanty architektúry Žiaru nad Hronom a ich premeny v čase. Svojím vystúpením ukázal vzťah k rodnému mestu, citlivé vnímanie jeho vzhľadu a veľkú dávku osobnej zainteresovanosti.

Terka Bosmanová pripravila pre poslucháčov podrobného sprievodcu obcou Jastrabá. Pohotovými odpoveďami na otázky z publika jednoznačne dokázala, že svoju rodnú obec pozná naozaj dokonale. Teší nás, že prácou nielen reprezentuje školu na celoštátnom kole súťaže Poznaj svoju históriu – pátranie po predkoch, ale pomôže informačne obohatiť web stránku obce.

Frederika Kuzminová a Betka Neuschlová si pripravili pohľad na Kremnicu cez športové aktivity a osobnosti mesta. Podarilo sa im skĺbiť na jednej strane všeobecné poznatky, na druhej strane osobný príbeh starého otca jednej z dievčat, ktorý bol zakladateľom lyžiarskej tradície v Kremnici.

Gabika Cígerová predstavila pohľad na svojho starkého, nielen ako člena rodiny, športovca, hudobníka, ale významnú osobnosť – jedného z primátorov Žiaru nad Hronom.

Ako sa dá ukázať prime, že história je naozaj na dotyk prezentoval projekt p. profesorky Horniakovej: Kto sa narodil v deň môjho narodenia. Výsledky pátrania po ľuďoch narodených 15. apríla prezentovala Saška Galetová. Z osobností narodených v tento deň ju najviac zaujala všestranná renesančná osobnosť Leonarda da Vinci. Možno preto, že podobne veľa talentov sa ukrýva aj v samotnej Saši.

Prezentácie uzatvorila Katka Loučičanová s emotívnym životným príbehom pani Molnárovej. Ukázala, ako vedia „veľké dejiny“ lámať osud „malého človeka“. Katka rozprávala o tom, že si treba vážiť veci obyčajné, ktoré nám pripadajú samozrejmé, ale dokázala aj to, aký silný dokáže byť človek, ktorému osud neprial.

Na stretnutí sme privítali opäť hostí, ktorí diskutovali so študentmi o ich prácach, kládli otázky, orientovali ich na ďalšie možnosti výskumu. Za cenné rady a čas, ktorý venujú žiackym prácam ďakujeme Mgr. Augustínovi Denkovi, Mgr. Zuzane Denkovej, Ing. Rastislavovi Uhrovičovi. Študentov prišla svojou prítomnosťou povzbudiť aj Ing. Dana Paálová, riaditeľka školy a učitelia dejepisu.

 

Mgr. Zuzana Kohútová, učiteľka dejepisu

FOTOGALÉRIA

 

RANDE S VEDOU

IV.

 
História, ktorá je na dotyk

 

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Milana Rúfusa
  Ul. J. Kollára 2, 965 01 Žiar nad Hronom

  Riaditeľka školy: Ing. Dana Paálová

  Zástupkyňa riaditeľky školy pre pedagogickú činnosť: Mgr. Barbora Kinková

 • sekretariát: 045/6725630
  sekretariát(mobil): +421 903 402 803
  kancelária zástupkyne riaditeľky školy: 045/6723924
  školská jedáleň: 045/6734034

Fotogaléria