Deň žiarskych škôl Kozmonaut medzi nami Rande s vedou IV. - História na dotyk Rande s vedou III. - História na dotyk Solárne dni a Rande s vedou II. Deň narcisov Barcelona - exkurzia Rande s vedou I. Daruj čas, prines úsmev - dobrovoľníctvo Prvá návšteva na onkológii Scienca Pro Futuro Akcie 2009/2010

Kozmonaut medzi nami

Kozmonaut medzi gymnazistami

Žiarskym gymnazistom – ruštinárom sa vo štvrtok, 9. júna, naskytla nezvyčajná možnosť preveriť si vedomosti z jazyka, ktorý sa učia. Na návštevu školy zavítal, generálmajor, letec – kozmonaut, dvojnásobný hrdina ZSSR, Viktor Vasilievič Gorbatko.

So žiakmi školy sa stretol na dvojhodinovej besede. V mene žiakov školy hostí peknou ruštinou privítala Gabika Cígerová z tercie. Potom sa všetkým prihovoril primátor mesta Žiar nad Hronom, Mgr. Ivan Černaj, ktorý sprevádzal Viktora Vasilieviča počas návštevy mesta.

Viktor Vasilievič v krátkom vstupe zoznámil žiakov so svojou „kozmickou biografiou“, priblížil tri lety do kozmu, ktorých sa zúčastnil v rokoch 1969, 1977 a 1980, porozprával o osobných kontaktoch s Jurijom Gagarinom, aj o výcviku kozmonautov.

Potom nasledoval priestor na otázky žiakov. Tých zaujímalo, či Viktor Vasilievič verí, že v kozme existujú inteligentné bytosti, v čom on vidí zmysel kozmického výskumu, prečo sa stal kozmonautom, či sa o neho nestrachovala rodina, či má nesplnené kozmické sny...viaceré otázky smerovali aj konkrétne k jednotlivým letom: čo bolo ich náplňou, ako chutí kozmická strava, koľko váži skafander.

Okrem kozmu je záľubou Viktora Vasilieviča aj filatelia a tak na besede zazneli otázky žiakov aj na túto tému. Dozvedeli sa, že zbiera známky z námetom letectva a kozmonautiky, že k jednotlivým letom sa vydávali špeciálne série známok, že v jeho zbierke je niekoľko tisíc známok a že usporiadal aj 2 výstavy. Pri tejto príležitosti sa žiaci dozvedeli aj o tom, čo je to „vesmírna pošta“.

Besedu uzavrela otázka, o čom premýšľa kozmonaut, keď sa díva na hviezdy zo zeme, či o nich ešte sníva. Ako povedal Viktor Vasilievič, na kozmos sa zabudnúť nedá. Veď aj nedávno sa mu snívalo, že letí s posádkou na Mesiac...a veľmi ľutuje, že nedoletel aspoň vo sne.

Čas vymedzený na návštevu školy uplynul nesmierne rýchlo. Gymnazisti - ruštinári si z besedy odniesli nielen spomienku na príjemného človeka, nové poznatky o kozmonautike, ale aj dobrý pocit, že s vedomosťami, ktoré získali v škole z ruského jazyka sa nestratia.

Mgr. Zuzana Kohútová