Navigácia

 • Exkurzia Paríž

  Exkurzia Paríž

  V dňoch 13.-17. septembra sme sa my, študenti z tried III. B, III. A, III. B, IV. B, 4. IV a SEPTIMA, zúčastnili exkurzie do hlavného mesta Francúzska – Paríža. Prvý deň nášho výletu sme navštívili pamiatky ako Pantheon, katedrála Notre Dame, námestie Place de Grève, kde sa nachádza mestská radnica, múzeum Louvre a asi najznámejšie parížske námestie – Place de la Concorde. Nasledujúci deň sme sa hneď ráno vydali do paláca Versailles, kde sme mali možnosť vidieť slávnu zrkadlovú sieň a rozľahlé záhrady. Po návšteve Versailles sme si pozreli modernú štvrť La Défense s tretím a najvyšším víťazným oblúkom Paríža – Grande Arche. Pokračovali sme na najvyššie miesto mesta – štvrť Montmartre so známou katedrálou Sacre Coeur. Deň sme zavŕšili večernou plavbou po Seine s krásnym výhľadom na osvetlenú Eiffelovu vežu.

  Posledný deň sme začali návštevou Eiffelovej veže, odkiaľ sme mali perfektný výhľad na celé mesto. Takisto sme navštívili aj Invalidovňu, kde sa nachádza aj hrobka Napoleona I. Ako poslednú sme navštívili ulicu Champs Élysées, kde sme mali dostatok času na nákupy alebo napríklad návštevu Napoleonovho Víťazného oblúka a následne sme vyrazili na cestu domov. Chceli by sme sa poďakovať p. profesorkám Považanovej a Štefancovej za organizáciu tohto výletu.

  Andrej Hric, IV. B

  Do galérie Exkurzia Paríž boli pridané fotografie.

 • Maturanti z geografie v raji

  Maturanti z geografie v raji

  Už sa pomaly stáva tradíciou, že naši maturanti z geografie v rámci Semináru z geografie absolvujú na začiatku jesene dvojdňovú exkurziu do jedného z najkrajších národných parkov, Slovenského raja. Pre nepriazeň počasia zvolili tentokrát dlhšiu túru už na prvý deň pondelok, 1.októbra. Zo Spišských Tomašoviec prešli na Tomašovský výhľad a odtiaľ cez Letanovský mlyn sa cez Prielom Hornádu dostali až do Podleska. Večerný spoločný pobyt na chate pod priehradou Palcmanská Maša bol pre vsetkych  príjemným oddychom a spestrením exkurzie.

  V utorok ráno sa ale rozpršalo a výstup na Geravy cez Zejmarskú roklinu profesori svojim študentom nahradili pri spiatočnej ceste aspoň zastávkou pri prameni Hrona pod Kráľovou hoľou.

  Všetkým študentom, účastníkom exkurzie, treba poďakovať za disciplinovanosť a snahu či už počas náročnej tury, alebo celej exkurzie.

          Mgr. Norbert Nagy, vedúci exkurzie

 • Škola v prírode - Zázrivá

  Škola v prírode - Zázrivá

  V dňoch 24.9.2018 – 28.9.2018 sa trieda PRIMA a SEKUNDA zúčastnili zotavovacieho pobytu na Orave, spojeného so zážitkovým učením. V krásnej prírode pod Rosutcom sme spoznávali nielen krásy Slovenska, ale aj sami seba. Ubytovali sme sa v útulnom penzióne SOLISKO v dedinke Zázrivá. Okrem pestrého animačného programu sme si vychutnávali každodenné prechádzky po okolí.

  Po trase náučného chodníka sme spoznali nielen flóru či faunu, ale najmä domácich obyvateľov, ktorí nám priblížili život na Orave. V stredu sme si naplánovali výlet na Oravský Podzámok, kde sme sa nechali uniesť históriou. Zážitok určite umocnila posledná expozícia, v ktorej sme videli ukážky z rozprávok, ktoré sa točili na tomto hrade, napr. Kráľ Drozdia brada, Princezná na vlásku, Sokoliar Tomáš či Dračie srdce. Dramatické scenérie lákajú totiž  filmárov už viac ako 100 rokov.

  Vyvrcholením nášho 5-dňového poznávania boli Jánošíkove diery v Terchovej.  Hoci na začiatku s menšími obavami, ale nakoniec všetci úspešne zdolali prekážky v podobe šmykľavých skál, nekonečných schodov a miernych prevýšení.  A tak sme sa na vlastnej koži presvedčili o tom, že na Orave dobre, na Orave zdravo, presne tak ako sa spieva v známej ľudovej pesničke.  Všetci sme sa vrátili domov zdraví a plní dojmov.

  Do galérie Škola v prírode 2018 boli pridané fotografie.

 • Európsky deň jazykov

  Európsky deň jazykov

  Dňa 26.9.2018 sa žiaci I. A a KVARTY zúčastnili exkurzie do Bratislavy pri príležitosti Európskeho dňa jazykov. Z histórie Európskeho dňa jazykov vieme, že jeho korene siahajú do roku 2001, najprv existoval ako Európsky rok jazykov (The European Year of the Languages). Organizátormi boli Rada Európy a Európska únia a zapojilo sa doň 45 krajín. Svojimi aktivitami poukázal na jazykovú rozmanitosť v Európe a vyjadril podporu jazykovému vzdelávaniu. Úspech projektu Európsky rok jazykov prispeli k tomu, že Rada Európy sa rozhodla vytvoriť každoročnú tradíciu a vyhlásila 26. september za Európsky deň jazykov. Žiaci si okrem zaujímavých jazykových aktivít pozreli Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina, Hlavné námestie, Primaciálny palác a prešli sa uličkami Starého mesta.

  PhDr. Veronika Sliačanová

  Do galérie Európsky deň jazykov boli pridané fotografie.

 • Zabudnuté remeslá

  Zabudnuté remeslá

  Dňa 19. septembra sa našej škole konal workshop v spolupráci s Pohronským osvetovým strediskom v Žiari nad Hronom pod názvom "Zabudnuté remeslá" - ornament na teniskách, ktorého sa zúčastnili žiaci Primy a Sekundy.

  Cieľom projektu bolo spojiť tradičné ľudové ornamenty nášho regiónu s netradičným prevedením na textil. Zachovať naše kultúrne dedičstvo je možné viacerými spôsobmi a toto je jeden z nich. Workshop bol zaujímavou príležitosťou ako nadobudnúť nové skúsenosti a inšpiráciu pre rozvoj kreativity našich študentov.

  Mgr. Ingrid Panáková

  Do galérie Zabudnuté remeslá boli pridané fotografie.

 • Prihlasovacie údaje

  Vážení rodičia,

  dňa 15.09.2018 sme Vám zo systému EDUPAGE hromadne zaslali prihlasovacie údaje do elektronickej triednej knihy na e-mailové adresy, ktoré ste nahlásili triednemu učiteľovi. Pokiaľ by Vám prihlasovacie údaje neprišli, resp. prístup nefungoval, kontaktujte prosím triedneho učiteľa, resp. píšte na maria.wagnerova@gymzh.sk.

  Admin

 • EduPage pre rodičov

  EduPage (elektronická žiacka knižka a elektronická triedna kniha) ponúka možnosť vytvorenia samostatného konta pre otca, mamu a samotného žiaka.

  Rodičia si môžu nainštalovať aplikáciu vyhľadaním EduPage aplikácie cez Obchod Play do svojho mobilného telefónu, či tabletu.

  Rodičia môžu zo svojho konta elektronicky podpisovať známky/poznámky, komunikovať s učiteľmi, prezerať dochádzku žiaka. Zatiaľ nie je možné podávať elektronické žiadosti a zadávať elektronické ospravedlnenky.

  Ak ešte nemáte vytvorený rodičovský prístup, poskytnite triednemu učiteľovi svoju e-mailovú adresu a požiadajte ho o vytvorenie rodičovského konta.

  Rodičom, ktorí už svoje e-mailové adresy poskytli, rozošleme prihlasovacie údaje najneskôr v piatok 14. 09. 2018.

  E-mailová adresa bude potom slúžiť ako Vaše prihlasovacie meno a budete mať takto vytvorené zvlášť rodičovské konto. Adresa našej stránky je gymziar.edupage.org. Môžete si do EduPage pridať aj ďalšie deti (aj na inej škole). Postup ako si prístupy zjednotiť nájdete tu:

  Rodičia s viacerými deťmi

  Ak neviete, či máte vytvorený rodičovský prístup alebo neviete svoje prihlasovacie údaje, kliknite na "Neviem prihlasovacie meno a heslo". S prihlásením Vám pomôžeme aj na maria.wagnerova@gymzh.sk alebo kontaktujte triedneho učiteľa.

 • Ako si vybaviť preukaz ISIC/Euro<26?

  Ako si vybaviť preukaz ISIC/Euro<26?

  Od pondelka 10.9.2018 si už aj na našej škole vybavíte preukaz ISIC/Euro<26.

  Prvé žiadosti zbierame do 25.9.2018.

  Ak máte záujem o využívanie ISIC karty na dopravu SAD, železničnú dopravu a využívať rôzne zľavy platné aj v zahraničí, pri vybavení postupujete nasledovne.

 • Žiarski gymnazisti historicky Vicemajstrami Slovenska v basketbale

  Na Gymnáziu Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom sa na osemročnom študijnom odbore zišla veľmi dobrá partia basketbalistov. Na nedávno skončených Majstrovstvách Slovenska v basketbale chlapcov ZŠ v Seredi v dňoch 20.-21.júna chlapci vo finálovom súboji s Levicami po polčase siahali na titul školských Majstrov Slovenska. Nepodarilo sa, napriek tomu sa chalani vrátili domov s obrovským úspechom. Pre svoju školu doniesli domov historicky najvzácnejší kov, prvé striebro v športových celoslovenských súťažiach. Svojej škole tak k 60.tym narodeninám pripravili naozaj ukážkový darček.

  Presadiť sa v konkurencii stoviek základných škôl SR nebolo vôbec jednoduché. Kým iné základné školy vyberajú svoje talenty zo stoviek svojich žiakov, na žiarskom gymnáziu sú v kategórii ZŠ otvorené len 4 výberové triedy, PRIMA, SEKUNDA, TERCIA a KVARTA. Na Gymnáziu Milana Rúfusa sa však tento rok zišla zhodou okolností silná skupina kvarťanov, kadetov BK MŠK Žiar nad Hronom, doplnená šikovnými hráčmi klubu aj v ostatných troch triedach.

  Reprezentanti žiarskeho gymnázia sa museli v priebehu roka 2017/2018 postupne prebiť okresným, regionálnym a krajským kolom. Všetky kvalifikácie zvládli bez zaváhania a tak im nič nebránilo zabojovať v rámci víťazov krajov SR o najcennejšie kovy na školských majstrovstvách Slovenska. V 60ročnej histórii školy sa len trikrát podarilo reprezentantom gymnázia vrátiť sa domov z takejto akcie s medailou. Vždy to bola však „len“ medaila bronzová...

  V základnej skupine, ktorá sa hrala na nie práve najkvalitnejšej palubovke jednej zo sereďských základných škôl, najskôr žiarski gymnazisti s prehľadom porazili Bratislavčanov o 24 bodov. Následne v bojovnom zápase s Levicami, v ktorom po celý čas viedli a len v závere tretej štvrtiny pustili súpera do tesného vedenia, sa stretnutie po dohode oboch trénerov pre nespôsobilosť palubovky nedohralo a skončilo sa aktuálnym tesným vedením Levíc. V zápase, v ktorom už obe školy mali istý postup do semifinále turnaja, uprednostnili vedenia oboch výprav na návrh trénera Žiaru zdravie hráčov pred víťazstvom, pretože pádov na šmykľavom povrchu už bolo priveľa.

  V semifinále, ktoré sa už hralo v športovej hale Sokolovňa, na Žiarčanov čakal húževnatý súper zo Spišskej Novej Vsi. Spišiaci síce rýchlo prehrávali o viac ako desať bodov, po prestriedaní žiarskeho tímu sa však dokázali vrátiť do zápasu a hru vyrovnali. Po timeoutoch a následnom zvýšení dôrazu však žiarski basketbalisti ukázali, že sú kvalitnejším tímom a zápas nakoniec s prehľadom doviedli do pohodlného víťazstva o 21 bodov.

  Vo finále na hráčov nášho gymnázia čakal vyrovnaný tím Levíc, z basketbalovej školy ZŠ Saratovská, ktorý disponoval predsa len vyrovnanejšou lavičkou a mohol si tak v zápase dovoliť väčšiu rotáciu hráčov. Na ihrisku sa viac bojovalo ako tvorilo a tak o všetkom nakoniec rozhodovalo aj väčšie športové šťastie. Žiarčania dokázali nepriaznivo sa vyvíjajúce finále otočiť z nepriaznivého stavu 10:17 na 27:19. Levičania ostali ako obarení a vyzeralo to, že pôjdeme do šatní s polčasovým náskokom a psychickou výhodou. Prišli však školácke chyby na rozohrávke, spôsobené nepozornosťou z únavy a do šatní sa nakoniec šlo za stavu 27:24 pre Žiar nad Hronom. Druhý polčas bol herne veľmi vyrovnaný, čo však Leviciam do koša padlo, Žiaru zase vypadlo... 10bodové manko dokázali Žiarčania ešte v závere zápasu stiahnuť na 4 body, nepremenili sme však 2 minúty pred koncom dvojtakt z protiútoku, súper dal trojku a namiesto o 2 bolo opäť o 7 bodov...

  Hovorí sa, že bronz je lepší ako striebro. Pretože striebro získavate po prehratom a bronz po vyhratom zápase. Aj toto sa dalo chlapcom po záverečnom klaksóne čítať z tvárí. Sám som bol veľmi sklamaný a slzy sme viacerí držali chlapsky na krajíčku. Rýchlo sme sa však otriasli, uvedomujúc si, čo sa nám pre našu školu a naše mesto v basketbale podarilo! Byť vicemajstrom Slovenska zo všetkých základných škôl na Slovensku je úspech, ktorí si chlapci uvedomia až časom. Keď už budú stredoškoláci na „veľkom gympli“. A potom môžu opäť zabojovať....

  Veľké poďakovanie a pochvala za príkladný športový výkon a reprezentáciu Gymnázia Milana Rúfusa a mesta Žiar nad Hronom patria nasledovným hráčom, žiakom našej školy:

  • KVARTA: Juraj Kret, Juraj Greguš, Jakub Švec, Jakub Babiak, Richard Truben, Pavel Király, Patrik Herich
  • TERCIA: Adam Galko, Matej Bobok
  • SEKUNDA: Matej Tončík, Adam Vonkomer
  • PRIMA: David Truben

                                                             Mgr. Norbert Nagy, tréner a učiteľ Gymnázia MR v Žiari nad Hronom

   

  Výsledky Žiaru a celkové umiestnenie:

  Skupina:

  Gymnázium Milana Rúfusa Žiar nad Hronom : ZŠ Holíčska Bratislava - 64:40

  Gymnázium Milana Rúfusa Žiar nad Hronom : ZŠ Saratovská Levice - 41:43

  Semifinále:

  Gymnázium Milana Rúfusa Žiar nad Hronom : ZŠ Kožucha Spišská Nová Ves - 67:46

  Finále:

  Gymnázium Milana Rúfusa Žiar nad Hronom : ZŠ Saratovská Levice - 49:54

   

  Celkové umiestnenie:

  1. ZŠ Saratovská Levice
  2. Gymnázium Milana Rúfusa Žiar nad Hronom
  3. ZŠ Kožucha Spišská Nová Ves
  4. ZŠ Komenského Poprad
 • Dejepis digitálne

  Dejepis digitálne

  Tento rok sme sa v našej škole pokúšali spojiť dva, pre mnohých nespojiteľné školské predmety- dejepis a informatiku prostredníctvom rôznorodých aktivít v projekte „Dejepis digitálne“. Žiaci historický materiál alebo učebnú látku z dejepisu vyhľadávali, získavali, spracovávali a prezentovali s využitím IKT, digitálnych technológií a softvéru, pre prácu s ktorými získali zručnosti počas vyučovania informatiky. Vytvárali napr. digitálnu encyklopédiu o histórii regiónu, interaktívne kvízy, multimediálne prezentácie, kalendár s historickými fotografiami, spracovávali audionahrávky spomienok, animovali dejinné udalosti, natočili dokumentárny film,... Aktivity boli rozdelené medzi žiakov podľa ich vstupných zručností a veku. Súbežne s prácou na projekte prebiehali workshopy o práci s orálnou históriou, spoznávali netiketu, zásady ochrany osobných údajov na internete, kriticky posudzovali mediálny obsah a učili sa o ochrane duševného vlastníctva a autorských právach. Študenti aktívne a tvorivo pristupovali k riešeniu úloh, pracovali v tímoch. Nezabudli sme aj na kyberšikanu. Potrebné technické zabezpečenie, software aj finančné krytie projektu sme získali vďaka programu „e-Škola pre budúcnosť“ Nadácie Orange. Za poskytnuté prostriedky a možnosť inovovať vyučovanie dejepisu ďakujeme.

  Viac o projekte a jeho výstupoch nájdete tu.

  Fotografie v galérii Dejepis digitálne s Nadáciou Orange.

 • Letné sústredenie talentovanej mládeže

  Letné sústredenie talentovanej mládeže v elektronike (LSTME) zamerané na programovanie, 3D tlač, robotiku, konštrukciu

  Kedy: 18.8 - 1.9.2018

  Kde: Horský hotel Bartoška Čremošné 137, 039 01 Turčianske Teplice

  Máš od 12 do 18 rokov (vrátane)?

  Prihlás sa do 30. 6. 2018 do 20.00 hodiny na stránke https://dotazniky.itakademia.sk/index.php/126557?lang=sk

  Sústredenie je organizované v spolupráci so Slovenskou Spoločnosťou Elektronikov a finančne podporené z národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie.Vybraným účastníkom zo škôl z mimo bratislavského kraja bude uhradené ubytovanie a stravovanie. Cestovné si hradia všetci účastníci individuálne.

  Program bude pozostávať z odborných a zážitkových častí, organizovaných študentmi, odborníkmi v programovaní, tvorbe a strihaní videa, 3D tlače, konštrukcii robotických stavebníc. Okrem odborných časti tábora, v rámci voľnočasových aktivít budú organizované rôzne hry športového a iného zamerania.Bližší program bude postupne zverejňovaný.

  Počet účastníkov je obmedzený a budú vybraní na základe vyplnených prihlášok s prihliadnutím na kritéria výberu zverejnené na stránke: http://itakademia.sk/…/ta…/sustredenie-talentovanej-mladeze/

  Kontakt: Mgr. Stanislav Slačkae-mail: popularsvs@itakademia.skTelefón: 048 413 98 03

 • Terchová - I.A

  Prvý spoločný výlet s 1.A v krásnej prírode pod Rosutcom: Jánošíkove diery, splav rieky Orava, olympijský deň, kolobežky, opekačka.... a kopec ďalších skvelých zážitkov.

  Do galérie Terchová - I.A boli pridané fotografie.

 • Liptov - PRIMA a SEKUNDA

  Liptov - PRIMA a SEKUNDA

  Napriek nie veľmi peknému počasiu sme sa v utorok 26. 6. 2018 odhodlali vyraziť za liptovským dobrodružstvom. Cesta cez Donovaly bola krátka, ale o to dramatickejšia. Ani žalúdočné problémy niektorých z nás, drobný dážď, množstvo kolón a prísna cestná kontrola policajtov nás neodradila a o desiatej sme už stáli pred pavilónom Motýlej záhrady v Liptovskom Trnovci.

  Videli sme rôzne druhy motýľov, larvy aj kukly a mnohým z nás motýle pristáli rovno na ruke alebo na hlave. Boli krásne a my sme sa s nimi fotili, fotili, fotili...

  Ďalšia zastávka bola kontaktná ZOO – dojmy máme rôzne. Mnohé zvieratká sme si mohli pohladkať, pohrať sa s nimi, nakŕmiť ich pripraveným krmivom. Mrzelo nás, že s medveďmi a levmi nám to ošetrovatelia nedovolili, škoda. Ale zase – šelmy sú šelmy, to sme chápali, aj keď vyzerajú ako plyšáky.

  Prestávka cez obed nesmela chýbať – bez McDonaldu žiaden výlet nie je výlet. Keď sme zjedli všetko čo mali, (a boli by sme pojedli aj to, čo nemali), vyrazili sme na plavbu loďou po Liptovskej Mare.

  Loď na Mare sa nemohla volať inak ako Mara. Keď sme sa na Maru nalodili, aj počasie pochopilo, že je jeho povinnosťou nám plavbu spríjemniť a konečne vyšlo slnko. Takže sme si to užili, obzerali okolitú prírodu a na diaľku z paluby sme tipovali, ktorý z tých kopcov, čo vidíme, je Chopok, Ďumbier, Choč... a zase sme sa fotili, fotili, fotili.... Kapitán bol milý. Niektorí odvážlivci si vyskúšali, ako sa kormidluje takáta loď. Iní sa zase obávali, aby z Mary nebol Titanic. Ale nebol.

  Keď sme opäť stáli na pevnej zemi a slniečko stále hrialo, ani sa nám nechcelo ísť domov. Polihovali sme na tráve pri vode a vyhrievali sme sa, podaktorí skúšali, aká je voda a zopár sa nás aj kúpalo – niektorí dokonca aj nedobrovoľne.

  No čas bežal a tak sa bolo treba vydať sa na spiatočnú cestu. Tá ubehla rýchlo a my sme zase doma a na liptovské dobrodružstvo už budeme len spomínať.

                                                                                                 Prima a Sekunda

  Do galérie Liptov - PRIMA a SEKUNDA boli pridané fotografie.

 • Slovenský raj - KVINTA

  Slovenský raj - KVINTA

  Kvinta sa 24.6.2018 vydala vlakom na výlet do obce Dedinky v Slovenskom Raji. Aj napriek nepriaznivému počasiu počas túry bola atmosféra príjemná. Neďaleko chaty sa nachádzala aj vodná nádrž Palcmanská Maša a niektorí otužilci sa odvážili zaplávať si v nej. 26.6. sme sa vrátili oddýchnutí domov a žiaci vo vlaku spomínali na spoločne prežité chvíle.

  Do galérie Slovenský raj - KVINTA boli pridané fotografie.

 • Poukázali na krehkosť slobody a odniesli si ceny

  Poukázali na krehkosť slobody a odniesli si ceny

  IX. ročník EUSTORY priniesol zaujímavú tému- Krehkosť slobody. Úlohou súťažiacich bolo nájsť pamätníka, ktorý zažil v období socializmu (na ktoré, mimochodom, mnohí s nostalgiou spomínajú) prenasledovanie, obmedzovanie osobnej slobody, násilné zabratie majetku... Téma zaujala viacerých žiakov nášho gymnázia. Najúspešnejšie sa jej zhostila Miroslava Šarköziová, ktorá zaznamenala príbeh svojej starej mamy. Tá túžila stať sa sklárkou a ísť študovať do talianskeho Murana. Uvoľnenie a slobodnejšie 60-te roky by jej túto možnosť poskytli, nie ale jej otec, presvedčený komunista. Aj preto znel názov práce Zmarený sen. S touto témou sa umiestnila na krásnom 2.mieste celoštátneho kola.

  Už druhý rok mapoval žiak kvarty, Roman Debnár (mimochodom najmladší účastník súťaže), príbeh kňaza Nepšinského. Kým vlani pripravil nahrávku jeho spomienok, tento rok ich prepojil s dobovým kontextom. Zistil, že prenasledovanie kňaza ŠTB bolo súčasťou širšej akcie, zameranej na osobu biskupa Baláža. Aj preto sa súťažná práca Romana Debnára nazývala Malý pešiak vo veľkej hre.  Roman za zozbieraný a spracovaný materiál získal mimoriadnu cenu EUSTORY.

  Mimoriadnu cenu EUSTORY získal aj ďalší žiak našej školy, Patrik Líška, za prácu Na rozhraní. Venovaná bola jeho starým rodičom. Opisovala metódy násilnej kolektivizácie v obci Horné Mladonice. Porota okrem nahrávky ocenila aj zozbierané fotografie a úradné dokumenty, ktoré Paťo našiel v rodinnom archíve.

  A tak aj IX. ročník EUSTORY priniesol úspech študentom Gymnázia Milana Rúfusa. Všetkým  oceneným k dosiahnutým výsledkom blahoželáme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy.

  Mgr. Zuzana Kohútová

  Do galérie EUSTORY 2018 boli pridané fotografie.

 • Štúrovo - III.B

  III. B si užívala školský výlet v Štúrove. Užili si vodné atrakcie na kúpalisku Vadaš a teplé večery využili na prechádzky a spoznávanie mesta.

  Do galérie Štúrovo - III.B boli pridané fotografie.

 • Kam vedie nacionalizmus a extrémizmus?

  Tak znela téma študijnej cesty, na ktorej sa zúčastnilo 44 učiteľov z Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Česka a Slovenska. Organizovali ju CEP (http://cep.sk/) a EUTIS (http://www.eutis.cz/index2.php) s partnermi z Chorvátska a Bosny a Hercegoviny. Cestu podporil program ERAZMUS+.V desiatke učiteľov zo Slovenska sa našlo miesto aj pre pedagóga zo žiarskeho gymnázia. Pedagógovia sledovali dôsledky konfliktu v Juhoslávii v rokoch 1992-1995. Rozpútali ho nacionalistické predstavy o budovaní Veľkého Srbska a Veľkého Chorvátska. Učiteľov organizátori previedli miestami ako Vukovar, Srebrenica, Sarajevo, Tuzla. Stretli sa so živými knihami, pracovali v múzeách a memoriáloch. Výsledkom spoločnej práce budú metodiky, ktoré pomôžu na historickom materiáli objasniť podstatu extrémizmu a nacionalizmu. Skupina sa pri spoločnej práci stretne ešte v Bratislave a výsledné metodiky budú predstavené na pôde Masarykovej univerzity v Brne.

  Centrum pre európsku politiku - www.cep.sk

 • "Ochutnali" sme paintball

  Dňa 25.6.2018 sme cestovali do Zvolena, kde sme si boli zahrať adrenalínovú hru paintball. Neodradilo nás ani teplo a slnko, i keď sme si na seba museli obliecť maskáčové overaly, prilby a rukavice. Po približne hodine a pol intenzívneho hrania sme všetci spoločne odišli na vlak a cestovali späť domov. 

  III.A

 • 1.B na výlete v Prahe

  1.B na výlete v Prahe

  Od 22. do 24. júna 2018 bola 1.B na výlete v Prahe. Po adrenalínovom presune vlakmi sme sa ubytovali Old Pargue hostel- ten ležal len 3 minúty od Karlovho mosta. Hneď prvý deň sme využili na prechádzku po Starom meste. Prešli sme kráľovskú cestu, Hradčany, absolvovali sme ochutnávanie špecialít na Staromestskom námestí. Sobota bola najviac nabitý deň. Vybrali sme sa do Tróje, pôvodne sme mali v pláne ZOO, botanickú záhradu a zámok Trója. Zoo bola taká rozľahlá a tulenia šou príťažlivá, že sme skončili len v ZOO. Podvečer sme si prehliadli Prahu z Petřínské rozhledny, zabavili sa v Paláci krivých zrkadiel, túlali sa čarovnými zákutiami Strahovského parku. Zišli sme pešo na Nebozízek a zízali na Prahu. Keďže v blízkej kaviarni hrala hudba, dievčence si zatancovali na stanici lanovky. Nedeľu sme si nechali na rýchle nákupy v blízkom Palladiu a opäť adrenalínovo (lebo vlaky presne nechodia) sme sa vrátili domov.

  Do galérie 1.B na výlete v Prahe boli pridané fotografie.

 • Modelový Európsky parlament

  Modelový Európsky parlament

  Druhý ročník MEP-u sa uskutočnil v Bratislave v dňoch 24.-27. mája. Zúčastnili sa ho aj šiesti naši študenti: Eva Lujza Prochocká, Alžbeta Gundová a Andrej Hrmo z KVINTY, Veronika Mlčeková a Lukáš Knoška z I.B a Terézia Lehotská z II.A.

  Vopred si každý z nich vybral komisiu na základe oblasti, ktorou sa chceli zaoberať a dokopy aj krajinu, ktorú vo vybranej komisii zastupovali. Podarilo sa im vytvoriť 5-člennú delegáciu Španielska. Andrej Hrmo sa rozhodol ísť sólo, keďže je to jeho druhý rok, a zvolil si Taliansko.

  MEP začal vo štvrtok krátkym úvodným workshopom na LEAF Academy, kde sa oboznámili s priebehom. Ich hlavným jazykom sa stala angličtina.

  Komisií bolo dohromady šesť a každá z nich mala za úlohu počas nasledujúcich dvoch dní vypracovať finálny produkt zasadaní - rezolúciu, ktorá mala obsahovať riešenia problémov danej témy.

  V nedeľu sa všetky komisie spolu s prezidentmi stretli na valnom zhromaždení na Právnickej fakulte Univerzity Komenského, kde si každá komisia obhajovala svoju rezolúciu a ostatní hlasovali o jej schválení.

  Počas týchto štyroch dní sa zdokonalili v angličtine, získali veľa skúseností, dozvedeli sa mnoho nových informácií a spoznali zaujímavých mladých ľudí.

  Nič z toho by nebolo možné, nebyť pani profesorky Kohútovej, ktorá ich prostredníctvom debatného krúžku pripravovala a podporovala.

  Tešíme sa na ďalšie úspechy a dúfame, že sa zúčastnia aj budúci rok.

  Eva Lujza Prochocká (KVINTA)

  Do galérie Modelový Európsky parlament boli pridané fotografie.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Milana Rúfusa
  Ul. J. Kollára 2, 965 01 Žiar nad Hronom

  Riaditeľka školy: Ing. Dana Paálová

  Zástupkyňa riaditeľky školy pre pedagogickú činnosť: Mgr. Barbora Kinková

 • sekretariát: 045/6725630
  sekretariát(mobil): +421 903 402 803
  kancelária zástupkyne riaditeľky školy: 045/6723924
  školská jedáleň: 045/6734034

Fotogaléria