Navigácia

 • Prijímacie konanie na vysoké školy

  Prijímacie konanie na vysoké školy

  Milí absolventi!

  Vysoké školy postupne upravujú kritériá prijímacieho konania. Aktuálne informácie budeme postupne zverejňovať na stránke školy aj na školskej Facebookovej stránke.

   

  Slovenská poľnohospodárska univerzita NITRA

  Žilinská univerzita v Žiline

 • Zvíťaziť stihli ešte pred karanténou

  Zvíťaziť stihli ešte pred karanténou

  Jedným zo športov, ktorým sa venujú naši gymnazisti, je i karate. To, že sú v tom naozaj dobrí, dokonca vynikajúci, potvrdili i v posledných zápasoch pred nástupom obmedzení pred šírením nákazy COVID-19.

  Nina Jelžová, študentka OKTÁVY, reprezentovala naše gymnázium na Akademických majstrovstvách Slovenska. Vybojovala ten najcennejší titul a získala zlatú medailu. Skúsená pretekárka vo svojej kategórii súperkám nedala šancu, keď všetky zápasy vyhrala ešte pred časovým limitom. Titul Akademickej majsterky Slovenska jej právom patrí.

  Úplne poslednou súťažou, v ktorej o tituly bojovali naši gymnazisti, boli seniorské Majstrovská Slovenska. Za svoj klub vystúpila Nina Jelžová a Natália Rajčanová (III. A), hoci vekovo patria k juniorom. Najviac sa darilo Natálii, ktorá sa dostala až do finále v kumite a odniesla si titul Vicemajsterky Slovenska a striebornú medailu. Nina vybojovala bronz.

  Obom dievčatám želáme veľa športového šťastia a úspechov v ďalších súťažiach. Nine ďakujeme tiež za úžasnú reprezentáciu školy.

  Do galérie Súťaže 2020 boli pridané fotografie.

  napísané podľa trénera Karate klubu MŠK Žiar nad Hronom

 • Pomáhame nemocniciam

  Pomáhame nemocniciam

  Už sme odovzdali prvý balík. Aktivita zaujala aj redakciu MY ŽIAR.

  Mnohí z nás v období pandémie začali pomáhať viac ako inokedy. Šijú rúška, roznášajú stravu, dovážajú nákupy starším, ... Aj naše gymnázium sa rozhodlo reagovať na výzvu iniciatívy pomoznemocnici.sk. Od včerajšieho dňa naša 3D tlačiareň neodpočíva, ale tlačí súčiastky na výrobu ochranných štítov pre zdravotníkov. Výzvu objavil aj celú tlač obsluhuje študent oktávy, Martin Čamaj. Ďakujeme pani riaditeľke, ktorá túto aktivitu podporila.

  Pridáte sa?

  Viac informácii k výzve https://pomoznemocnici.sk/

  Do galérie Pomáhame nemocniciam boli pridané fotografie.

 • Usmernenie ministerky školstva

  Usmernenie ministerky školstva

  Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v dôsledku ohrozenia života a zdravia detí, žiakov alebo zamestnancov škôl a školských zariadení prerušuje vyučovanie na školách a školských zariadeniach v období od 16. marca 2020 do 27. marca 2020 vrátane.

  Podrobnosti sú uvedené na stránke ministerstva školstva.

  Vyberáme najdôležitejšie:

  • Externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2019/2020 sa presúva na obdobie od 31. marca 2020 do 3. apríla 2020.
  • Termín konania internej časti maturitnej skúšky sa presúva na obdobie od 1. júna 2020 do 19. júna 2020.
  • Testovanie žiakov KVARTY (Testovanie 9) sa uskutoční v pôvodnom termíne, t. j. 1. apríla 2020.
  • V nadväznosti na posuny termínov maturitnej skúšky sa vysokým školám odporúča zvážiť úpravu termínov prijímacieho konania na bakalárske študijné programy a študijné programy spojeného prvého a druhého stupňa, prípadne využiť možnosť podmienečného prijatia.
 • Usmernenie pre koronavírus

  Usmernenie pre koronavírus

  Podľa vyhlásenia Krízového štábu SR od pondelka 16. 03. 2020 sa pre všetky školy a školské zariadenia začína minimálne 14-dňová karanténa. Podrobné informácie budú žiakom i rodičom zasielané prostredníctvom Edupage od administrátora stránky alebo  od vyučujúcich jednotlivých predmetov.

  Vzhľadom na mimoriadnu situáciu žiaci 4. ročníka a OKTÁVY si budú môcť prísť potvrdiť prihlášky na VŠ ešte 13. 3. 2020 od 10.00 do 12.00. Prihlášky bude potvrdzovať výchovná poradkyňa Mgr. Zdena Štefancová. Následne bude možné prihlášky potvrdiť až 30. 03. 2020 (pondelok)!

  Škola bude pre verejnosť uzavretá.

  Žiaci zostávajú doma, vyhýbajú sa kontaktom s inými ľuďmi, nezúčastňujú sa spoločenských stretnutí a pracujú podľa pokynov vyučujúcich jednotlivých predmetov, resp. triednych učiteľov.

  V termíne konania maturít žiaci a určení zamestnanci škôl nastúpia na maturitnú skúšku, po vykonaní odídu domov. Tento pokyn platí do momentu prípadného iného rozhodnutia Ústrednej maturitnej komisie. Sledujte stránku školy a správy v systéme Edupage.

  Ak nejaký žiak, resp. rodič nemá funkčný prístup, kontaktujte prosím správcu systému na maria.wagnerova@gymzh.sk. Tento pokyn platí do momentu, kým Ústredná maturitná komisia, resp. Ústredný krízový štáb SR nerozhodne inak. Odporúčame preto všetkým žiakom a rodičom denne sledovať webovú stránku školy.

 • Gymnaziálna volejbalová liga

  Gymnaziálna volejbalová liga

  Dňa 9.3.2020 sa uskutočnilo už 6. kolo volejbalovej ligy. V tomto kole odohrali vzájomné zápasy ďalšie triedne tímy s nasledovnými výsledkami:

  II.A : IV.B  1:2   /7:15, 15:12, 7:10/

  II.A : III.B   2:0  /15:8, 15:10/

  V 7. kole v pondelok 16.3.2020 o 14.15 hod. sa odohrajú zápasy medzi tímami:

  • IV.A : I.B
  • IV.A : I.C
  • III.A : I.B

  Priebežné výsledky po 6. kole sú v tabuľke. II.A a III.B ostáva už len zápas s profesormi.

 • Prípravný kurz pre prijímacie skúšky - osemročné štúdium

  Prípravný kurz pre prijímacie skúšky - osemročné štúdium

  V spolupráci so Žiarskym gymnaziálnym neinvestičným fondom ponúkame prípravné kurzy pre uchádzačov o štúdium na osemročnom gymnáziu. Prvé stretnutia sa uskutočnia nasledovne:

  • slovenský jazyk – 23. marec 2020 o 14.00 h.
  • matematika – 24. marec 2020 o 14.15 h.

  Kurzy v oboch predmetoch sú pripravené v rozsahu 10 hodín, poplatok za kurz z jedného predmetu je 15 EUR (t.j. 1,50 EUR za 1 vyučovaciu hodinu). V cene kurzu sú zahrnuté aj nácvičné testy.

  Prihlásiť sa môžete na sekretariáte školy – t.č. 045/6725630, príp. emailom na sekretariat@gymzh.sk. Poplatok za kurz sa hradí na prvom stretnutí.

 • Lyžiarsky kurz - TERCIA a I.C

  Pozdrav z lyžiarskeho kurzu z Čertova posielajú žiaci TERCIE a  I.C. Užívame si a zdokonaľujeme svoje športové zručnosti na svahu i v bazéne. Domov sa vrátia ďalšie lyžiarske a snowbordové hviezdy. Už sa len raz vyspíte a sme späť :)

  Do galérie Lyžiarsky kurz - TERCIA a I.C boli pridané fotografie.

 • Hviezdy sú tiché

  Hviezdy sú tiché

  V utorok 18. februára 2020 do Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici vycestovali študenti IV. B a OKTÁVY. Keďže vlani absolvovali exkurziu do koncentračného tábora v Osvienčime, tentoraz dostali príležitosť zažiť netradičné pred(náška)stavenie – divadelnú koláž s názvom „Hviezdy sú tiché“. Príbeh o 4 dievčatách vo veku od 9 do 17 rokov, ktoré zanechali svedectvo o krutosti svetovej vojny vo svojich denníkoch, bol pretkávaný prednáškou lektora - historika. Predstavenie reaguje na smutné, ale aktuálne výročia prvej a druhej svetovej vojny, na témy nadradenosti, diskriminácie a neznášanlivosti. Vyzdvihuje neustálu potrebu obrany demokracie. Anna, Alja, Helga a Tanja ukázali odhodlanie a silu, ktoré nezávisia od veku a krajiny.

  Študentov predstavenie veľmi zaujalo, o čom svedčia ich rozhovory a debaty v nasledujúcich dňoch. Nejeden z nich sa o svoj zážitok podelil i so svojimi rodičmi či súrodencami.

  Do galérie Hviezdy sú tiché boli pridané fotografie.

 • Všetky tímy druhé

  Všetky tímy druhé

  Až 3 florbalové tímy nášho gymnázia sa úspešne prebojovali okresným kolom a vo štvrtok 20. februára 2020 vzorne reprezentovali našu školu na Regionálnom kole žiakov ZŠ a SŠ v Kremnici. Dievčatá z Tercie a Kvarty v konkurencii základných škôl okresov Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica obsadili konečné 2. miesto. Rovnako skončili nakoniec aj chlapci a dievčatá v konkurencii stredných škôl. Za bojovný výkon si všetci zaslúžia veľké uznanie a pochvalu. Ich súperi vo finálových zápasoch boli tentokrát nad ich sily. Chlapcom proti lesníkom z Banskej Štiavnice chýbalo trošku šťastia, dotiahli sa z 0:2 aj 2:4 na remízu, v samostatných nájazdoch však o postupe súpera do krajského kola rozhodol  jediný vydarený nájazd. Všetci študenti  nášho gymnázia  sa v zápasoch vzájomne povzbudzovali a fandili si, za ich vzornú reprezentáciu školy im patrí veľké poďakovanie,

                                                                                                                                             Z. Štefancová a N. Nagy

   

  Výsledky:

  Florbal  žiačok ZŠ

  • Gymnázium Žiar nad Hronom : ZŠ J.Kollára Banská Štiavnica  0:3 (0:2)

  Florbal  žiačok SŠ

  • Gymnázium Žiar nad Hronom : SOŠ služieb a lesníctva Banská Štiavnica  0:2 (0:2)

  Florbal  žiakov SŠ

  • Gymnázium Žiar nad Hronom : SOŠ lesnícka  Banská Štiavnica  4:5sn (2:3, 4:4)
 • Valentín 2020

  Valentín 2020

  Valentínsky čas je spojený s vôňou čokolády, ktorá sa každoročne nesie priestormi nášho gymnázia. Valentín 2020 nebol výnimkou a členovia žiackej školskej rady s pomocnou rukou zástupcov triedy KVARTA pokračovali v tradíciách mimoškolského života našich študentov. Prípravy na tento valentínsky deň začali už vo štvrtok, a to nákupom potrebných surovín na lahodnú horúcu čokoládu. Nebolo ani sedem hodín ráno a chodbami sa niesla aróma topiacej sa čokolády. Spoločným úsilím piatich študentov sa podarilo uvariť čokoládu, ktorá bola od tých minuloročných určite odlišná. Kreatívne žiačky z KVARTY podávali čokoládu ozdobenú šľahačkou a rôznymi sladkými ozdobami. Prízemie budovy školy sa pýšilo valentínskou poštovou schránkou. Chlapci dievčatám, dievčatá chlapcom či kamaráti medzi sebou si posielali listy, ktoré určite všetkých potešili. Sme radi, že naša gymnaziálna rodina žije milými tradíciami spojenými aj so sviatokom zamilovaných.

  Roman Debnár, II. C

  Do galérie Valentín 2020 boli pridané fotografie. 💝🥰💑🌹☕️🎁💞

 • Gymnaziálna volejbalová liga

  Gymnaziálna volejbalová liga

  Prinášame Vám priebežné výsledky po 5. kole.

  Boli odohraté nasledovné zápasy:

  • IV.B : I.B     2:0  /15:7, 15:3/
  • IV.B : I.C     2:1  /15:7, 11:15, 10:6/
  • I.B : III.B     0:2  /7:15, 2:15/
  • I.C : III.B     2:0  /15:9, 15:11/

  Priebežné výsledky nájdete v tabuľke:

 • Prednášky mladých vedcov

  Prednášky mladých vedcov

  V stredu 12. 2. 2020 sa študenti 3. ročníkov a SEPTIMY zúčastnili Roadshow Slovenskej akadémie vied, ktorá sa svojimi aktivitami snaží priblížiť k verejnosti – nečaká, že žiaci prídu do laboratórií, ústavov, v rámci školských exkurzií, ale vedci idú za nimi priamo do škôl a oživiujú ich vyučovanie. Mladí vedci interaktívnou formou priblížili žiakom najnovšie poznatky z oblasti vedy a výskumu. Študenti sa tak mohli preniesť počas jednej vyučovacej hodiny do laboratórií, kde sa rodí veda. Dozvedeli sa informácie, ktoré nenájdu na internete ani v encyklopédiách, pretože sú to poznatky vedcov pochádzajúce priamo z ich výskumov aní. Ž pozorovaiaci sa naučili, ako majú pracovať s informáciami a tiež o tom, aká dôležitá je pri výskume štatistika. V ďalšej skupine diskutovali o alternatívnych médiách, dezinformáciách i konšpiračných teóriách.

  Naozaj netradičné experimenty mali príležitosť zažiť žiaci z oblasti radiácie. Okrem fyzikálnej podstaty vzniku rádioaktívneho žiarenia mladí vedci ukázali aj možnosti využitia v oblasti rádioterapie. Zároveň poukázali na monitorovanie radiácie a predviedli prístroje na meranie dávok žiarenia. Nemenej zaujímavá bola i prednáška o alternatívnych zdrojoch energie, respektíve o snahe ľudstva vyprodukovanú energiu vhodne zakonzervovať. Prešli sme od tradičných foriem výroby elektrickej energie k ekologickým zdrojom. Dozvedeli sme sa i zaujímavosti, ktoré sa nie vždy o ekologických zdrojoch prezrádzajú. Vedci sa vo výskumoch venujú mnohým problémom, ktoré súvisia s bezpečnými technológiami, napr. s vývojom nových jadrových reaktorov a koróziou potrubí. Dopyt po energii rastie úmerne narastajúcej populácií, žiaľ jej produkcia má častokrát negatívny dopad na životné prostredie. Žiaci mohli svojimi otázkami vstupovať priamo do prednášok ako aj do experimentov.

  Môžeme povedať, že práca vedca je rozhodne zaujímavá a často aj mierne dobrodružná. Veríme, že sme našich žiakov týmto spôsobom motivovali v snahe objavovať a hľadať stále nové možnosti a alternatívy.

  Do galérie Prednášky mladých vedcov boli pridané fotografie.

 • 49. Gymnaziálny ples aj pomáhal

  49. Gymnaziálny ples aj pomáhal

  Ples v kvetinovej záhrade mal okrem tradičných posolstiev aj jedno mimoriadne. Študenti sa rozhodli z výťažku plesu podporiť Svetielko nádeje. Toto občianske združenie podporuje detských onkologických pacientov a ich rodiny a škola s ním spolupracuje už dlhé obdobie. Plesový výbor rozhodol, že 10 % z predaja vstupeniek venuje malým pacientom. Priamo na plese prebral p. Kolár z rúk študentov symbolický šek na 600 eur, zo sponzorských sme pridali po vyúčtovaní ešte 100 eur a do pokladničiek Svetielka nádeje pri vstupe hostia plesu venovali takmer 45 eur. Celkový výťažok venovaný z plesu pre Svetielko nádeje bol teda 744,33 eur.

  Ceníme si, že naši študenti i hostia ukázali, že im nie sú ľahostajné ťažké osudy iných. V mene Svetielka nádeje ďakujeme.

  Do galérie 49. Gymnaziálny ples boli pridané fotografie.

 • Darujte nám 2 % zo svojich daní

   

  Vážení rodičia a priatelia školy!

  Pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na našej škole darovaním 2% (3%) z dane.
  Zákon Vám umožňuje darovať 2% (3%) zo svojich daní z príjmov aj Združeniu rodičov alebo Žiarskemu gymnaziálnemu neinvestičnému fondu, ktoré pôsobia pri našom gymnáziu. Združujú ľudí so záujmom zabezpečiť špičkovú úroveň vzdelávania našich študentov 
  a s blízkym vzťahom k tejto škole a jej tradíciám.

  Vaše 2 % (3 %) pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Ak sa rozhodnete darovať nám 2% zo svojich daní z príjmu, pripravili sme pre Vás stručný návod, ako na to. Návod i potrebné tlačivá nájdete tu.

  Finančné prostriedky budú použité na:

  • skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na škole,
  • skvalitnenie vybavenia školy,
  • podporovanie aktivít žiakov,
  • podporovanie kultúrnych, športových a výchovných aktivít žiakov školy,
  • podporovanie tradícií školy.

  Ďakujeme za podporu.

 • Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku

  Krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku

  Dňa 11.2.2020 nás študentka II. B triedy Zlatka Forgáčová reprezentovala na krajskom kole Olympiády v nemeckom jazyku v Banskej Bystrici v kategórii 2D,  kde v silnej konkurencii ďalších škôl banskobystrického regiónu  skončila  s vynikajúcim výsledkom a obsadila 1. miesto. Veríme, že rovnako zabojuje aj v celoslovenskom kole, ktoré sa uskutoční v dňoch 22.  – 23. marca 2020 v Bratislave. V každom prípade držíme palce a gratulujeme k úspechu!

 • Prípravný kurz pre deviatakov

  Prípravný kurz pre deviatakov

  Milí deviataci!

  Aj v tomto školskom roku sme pre Vás v spolupráci so Žiarskym gymnaziálnym neijvestičným fondom pripravili Intenzívny prípravný kurz z matematiky a slovenského jazyka zameraný na prípravu žiakov 9. ročníka ZŠ na prijímacie skúšky, ktoré sa konajú v školskom roku 2019/2020.

  Stretnutia budú prebiehať vždy v utorok v dĺžke 3 vyučovacích hodín, striedavo matematika a slovenský jazyk. Začíname 11. 2. 2020 o 14.30 hod. s matematikou. O týždeň - 18. 2. 2020 - sa budeme venovať slovenskému jazyku.

  Viac informácií v priloženom oznámení. Nájdete tu aj vzorové testové úlohy zo slovenského jazyka a z matematiky.

 • V divadle "Na konci"

  V divadle "Na konci"

  Dňa 6.2. 2019 sme mohli stráviť vyučovanie netradične. Ráno sme sa všetci elegantne oblečení stretli pred školou. Po chvíľke čakania sme nastúpili do autobusu a vyrazili na cestu. Tá však nebola príliš dlhá. Približne po polhodine sme sa už ocitli pred budovou divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Onedlho sme sa usadili v divadelnej sále, kde sme netrpezlivo čakali na začiatok predstavenia s názvom „Na konci“. Väčšinu hercov, ktorí účinkovali v predstavení, sme síce nepoznali, ale napriek tomu predtavenie zahrali perfektne. Celý príbeh opisoval život známeho slovenského spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského, jeho spomienky a rôzne udalosti, ktoré počas svojho života zažil. Spomenuté boli aj jeho známe poviedky, knihy či príbehy. Ani sme sa nenazdali a predstavenie sa skončilo. Z celého príbehu si určite každý zapamätá vetu: „Keď ti bude dobre, čuš, a keď zle, vydrž.“ Celé vystúpenie v nás zanechalo skvelý dojem a dobrý pocit. Ďakujeme p. profesorkám za možnosť stráviť tento deň netradične a tešíme sa na ďalšiu návštevu divadla.

  Emma Rošková, TERCIA

  Do galérie V divadle "Na konci" boli pridané fotografie.

 • Krajské kolo Olympiády v španielskom jazyku

  Krajské kolo Olympiády v španielskom jazyku

  Dňa 10.2.2020 sa štyria žiaci našej školy zúčastnili krajského kola 30. ročníka Olympiády v španielskom jazyku, ktoré sa konalo v Banskej Bystrici. V konkurencii ďalších škôl si naši žiaci počínali vynikajúco a naše gymnázium obohatili o tri diplomy. V kategórii A sme získali 1. miesto – K.Čierťažská (II.C) a 2. miesto – N.Víťazková (II.A) a v kategórii B to bolo opäť 1. miesto – L.Macková (III.A) Žiačky, ktoré obsadili 1. miesto nás budú reprezentovať na celoslovenskom kole, ktoré sa uskutoční 10.- 11.3.2020 v Bratislave. Všetkým srdečne blahoželáme a postupujúcim budeme držať palce.

  PhDr. Veronika Sliačanová

 • Deň otvorených dverí - osemročné štúdium

  Srdečne pozývame žiakov 5. ročníkov ZŠ a ich rodičov na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční v utorok 3. marca 2020.

  Aktivity začíname o 15.00 hod. v prednáškovej učebni. Poskytneme Vám informácie o štúdiu a o priebehu prijímacieho konania. Nebudú chýbať prezentácie o živote školy, prehliadka budovy, ukážky z vyučovania v odborných učebniach fyziky, biológie, chémie a informatiky. Predstavíme Vám možnosti štúdia cudzích jazykov.

  Tešíme sa na stretnutie s Vami!

strana:

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Milana Rúfusa
  Ul. J. Kollára 2, 965 01 Žiar nad Hronom

  Riaditeľka školy: Ing. Dana Paálová

  Zástupkyňa riaditeľky školy pre pedagogickú činnosť: Mgr. Barbora Kinková

 • sekretariát: 045/6725630
  sekretariát(mobil): +421 903 402 803
  kancelária zástupkyne riaditeľky školy: 045/6723924
  školská jedáleň: 045/6734034

Fotogaléria