• Ľudskoprávny kvíz 2019
     • Ľudskoprávny kvíz 2019

     • Najlepší v kraji

      V stredu 27. novembra 2019 sa päťčlenný tím z našej školy, v zložení Eva Lujza Prochocká, Matej Piatrik, Lukáš Knoška, Marek Jaroš a Roman Debnár, zúčastnil ľudskoprávneho kvízu, ktorý sa  konal v rámci konferencie Human Forum 2019 na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

      Súťaž prebiehala modernou formou prostredníctvom aplikácie Kahoot. Vedomostný test obsahoval dvadsať náročných otázok z oblasti základných ľudských práv a občianskych slobôd a body sa pripisovali aj za rýchlosť odpovedí. Našim študentom sa od začiatku darilo a vybojovali si krásne prvé miesto. Za nimi sa umiestnili študenti z Gymnázia J. G. Tajovského z Banskej Bystrice a tím Gymnázia z Modrého Kameňa.

      Študentom blahoželáme k víťazstvu!

                                                                                         Mgr. Miroslava Debnárová

      Do galérie Ľudskoprávny kvíz 2019 boli pridané fotografie.

    • Imatrikulácie v Rokforde
     • Imatrikulácie v Rokforde

     • Utorok 29.10.2019 žiaci druhých ročníkov Gymnazia Milana Rúfusa zorganizovali prijemné imatrikulačné predpoludnie v školskej telocvični.

      V pohodovej a zábavnej atmosfére sa spoločne spoznávali prváci s ostatnou časťou študentskej gymnaziálnej posadky.

      Imatrikulačný deň sa niesol v duchu Harryho Pottera. Školská telocvičňa sa sfarbila do rôznych odtieňov žltej, červenej, zelenej či modrej farby, ktoré symbolizovali rôzne fakulty z diela J. K. Rowlingovej.

      Nové tváre našej školy, rozdelené na tri potterovské fakulty, súťažili medzi sebou o lákavú výhru v imatrikulačnej súťaži. Body jednotlivým tímom udeľovala sympatická porota zložená z triednych profesoriek druháckych tried.

      V napínavom súboji o vynikajúcu tortu napokon zvíťazila I.C. Na druhom miestne sa umiestnila I.A a na koncovom mieste sa predstavila I.B, pre ktorú tretie miesto znamenalo účasť na upratovaní školských priestorov po imatrikulačnom dni.

      Ukončenie bolo v réžii vedenia školy. Pani riaditeľka, Ing. Dana Paálova, odovzdaním slávnostných dekrétov oficiálne prijala nových prvákov do cechu gymnaziálneho.

      Novým študentom prajeme veľa šťastia a úspechov v štúdiu na našom gymnáziu.

      Roman Debnár, II. C

      Fotografie boli zverejnené v galérii Imatrikulácie - 1. ročník 2019

       

     • Pochváľ sa vlastnou tvorbou

     • Gymnázium Milana Rúfusa vyhlasuje pri príležitosti výročia narodenia Milana Rúfusa súťaž tvorby v anglickom jazyku YOUNG AUTHOR. Viac informácií nájdete v správach systému Edupage.

    • Imatrikulácie - PRIMA 2019
     • Imatrikulácie - PRIMA 2019

     • "Sľubujem!" zaznelo hromadne z úst našich najmladších, teda 22 žiakov triedy PRIMA, na záver Imatrikulačnej ceremónie v utorok 29.10. 2019. 

      Imatrikulácie sa v stredoškolskom ponímaní viažu na plnenie rôznych úloh, pripravených o rok staršími žiakmi, v našom prípade triedou SEKUNDA. Počas školy v prírode vymysleli tému RETRO s mnohými návrhmi úloh, ktoré ešte po návrate domysleli do detailov, a tak sme v utorok mohli byť svedkami cesty v čase a pripomenuli si "staré dobré časy".

      Heslo imatrikulácií "Priatelia v každom storočí..." malo Primanom povedať, že ich starší spolužiaci im chcú byť oporou a podať pomocnú ruku, vždy keď to budú potrebovať. Aby toto neboli len prázdne slová, mládež zo Sekundy sa postarala o zábavné úlohy, ktoré neponižovali, neútočili a netraumatizovali nikoho, práve naopak, víťazov každej úlohy vždy sladko odmenili a za nesplnenie alebo prehru v súťaži boli potrestaní tiež v retro štýle (napísať 50x "Vždy budem poslúchať svoju triednu", kľačať na drevenom polene, vypiť šťavu z citróna, a pod.).

      Naše "retro" úlohy zahŕňali napr. rozpoznanie filmov podľa typickej piesne alebo zvučky (Titanic, Ružový panter, Nekonečný príbeh,...), čo najrýchlejšie pospájanie reťaze z farebných Céčok (do pozadia nám hral Michal David rovnomenný hit "Céčka"), vysvetlenie významu slov ako "magič, parazól, verzatilka, fiškus...", v časovom limite poobliekať na seba čo najviac retro kusov oblečenia čo priniesli Sekunďania od svojich rodičov, triafali sme krúžky na vzdialené kolíky, hral sa aj "frčkobal s 3 mincami", sledovali sme úryvky zo starých filmov s otázkami na pozornosť, snažili sme sa spoznať známych hercov a spevákov z ich detských fotiek alebo naslepo hmatom rozpoznať veci ako magnetofónovú pásku, videokazetu, LP platňu, film do fotoaparátu a podobne. Tak ako - prešli by ste našimi úlohami?

      Ďakujeme celej Sekunde za organizáciu, unikátnu výzdobu (zapožičanú skvelými rodičmi), Prime za 2 krásne kultúrne vystúpenia (magické triky a tanec Macarena), animátorskú návštevu z CK Andromedy v publiku (spomienka na Školu v prírode) a pani riaditeľke za milú podporu počas príprav i vystúpení.

      Dúfame, že si naša Prima okrem Pamätných listín odniesla milé zážitky a veselé spomienky.

      Do galérie Imatrikulácie - PRIMA 2019 boli pridané fotografie.

    • Postup v bedmintone
     • Postup v bedmintone

     • Dňa 7. 11. 2019 sa uskutočnilo okresné kolo žiakov a žiačok základných aj stredných škôl v bedmintone.

      Družstvo chlapcov v kategórii stredných škôl získali 2. miesto. Vybojovali ho Aris Čela Nikolas a Marek Matonok z II. C a Jakub Babiak zo sexty. Dievčatá si vybojovali v zložení Kristína Tesáková (IV.B), Barbora Prcúchová (I.A) a Viktória Sviržovská (II. C) 1. miesto a zároveň aj postup do krajského kola.

      Mladším žiačkam sa tiež darilo a Ema Vlkovičová, Emma Kinková a Veronika Kmeťová z kvarty si odniesli striebornú medailu. Chlapcov zastupovali Matúš Schmidt, Adam Murín a David Truben z tercie.

      Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

      Do galérie Športové súťaže boli pridané fotografie.

    • EUndeground v Budapešti
     • EUndeground v Budapešti

     • V rámci projektov pre školy V-4 a budúcich EÚ štátov našu školu v októbri Post Bellum SK pozvalo na zaujímavý workshop. Mladí sa dozvedeli o tom, ako kultúra vzdorovala totalite, tvorili samizdat a užili si koncert, filmy, divadlo, tanec...Bonusom boli potulky po Budapešti. Ubytovali sme sa neďaleko centra mesta, blízko bola židovská škola, 2 synagógy, ale aj reštaurácia Piroska s bohatou zbierkou predmetov zo socialistickej každodennosti. V deň príchodu sme mali pár hodín voľno. Uličkami sme teda prešli k Széchenyiho reťazovému mostu. Keďže sa rýchlo stmievalo a bolo aj dosť chladno, vyviezli sme sa hore lanovkou a obdivovali nádherné pohľady z Budína na Pešť.
      Nasledujúci deň bol pracovný. Odohrával s kúzelnom mieste. Dürer Kert je niečo medzi kultúrnym domom, alternatívnou scénou, parkom, komunitným centrom. Cítili sme sa tam veľmi dobre. Vstupné prednášky nás naozaj zaujali. Dozvedeli sme sa o poľskom divadle a jeho boji s totalitou. Ukážky predstavení divadla v Lubline boli mrazivé. P. Bříza rozprával o českej hudbe, Magorovi Jirousovi, Plastikoch...pre slovenských študentov to bol objav, tí českí majú tému v osnovách- a nikomu neprekáža pár vulgarizmov v Jirousových textoch. Bývalý minister kultúry zo Slovenska, p. Snopko, predstavil festivaly z Pezinku, Bratislavy- Čertovo kolo. Veľmi nás mrzelo, že prednášku zástupcu Albánska o podzemnej kultúre za režimu Envera Hodžu tlmočili z taliančiny len do Maďarčiny,
      Po prednáškach nasledovala inštruktáž, premiešanie účastníkov (študenti z Česka, Slovenska, Maďarska, Poľska, Albánska a Bulharska)...a decká začali vyrábať samizdat. 
      Poobede bol program naozaj bohatý-  divadlo, filmy, dokumenty, vzájomné spoznávanie kultúr, tanečná škola, diskotéka...každý si mohol vybrať. Mladí sa bavili hlavne v zostave Česko- Slovenskej. A dospelí tiež strávili rozhovormi o roku 1989, mečiarizme, dnešku...


      Do galérie EUndeground v Budapešti boli pridané fotografie.

    • Spolupráca s EUTIS
     • Spolupráca s EUTIS

     • Vďaka spolupráci našej školy s EUTIS, o.p.s sa študenti môžu zúčastňovať zaujímavých podujatí. V októbri si mohli v Mahenovej knižnici v Brne vypočuť strhujúce rozprávanie o vyšetrovaní vojnových zločinov v bývalej Juhoslávii. Prednášajúci, Vladimír Dzuro, sa podieľal v rokoch 1994-1995 na práci mierových síl OSN, potom 9 rokov zastával funkciu vyšetrovateľa Medzinárodného tribunálu pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii, ICTY v Den Haagu. Vo svojej prednáške rozprával o hľadaní a odkrývaní masových hrobov, zatknutí prvého vojnového zločinca Dokmanovica, o tom, aké ťažké je hľadať spravodlivosť po občianskej vojne.
      Príbeh „investigatora“ Dzura je zároveň inšpiratívnym rozprávaním o tom, ako sa inšpektor kriminálky môže stať veľkým medzinárodným hráčom. Vladimír Dzuro dnes vedie Kanceláriu Úradu vnútorných záležitostí OSN v New Yorku. 
      Rozprávanie si vypočuli žiaci tretieho ročníka, ktorí navštevujú seminár z dejepisu a zaujalo ich natoľko, že viacerí si hneď na mieste kúpili knihu Vyšetrovateľ, alebo počúvali seriál, ktorý na základe knihy pripravil český rozhlas.
      EUTIS-u ďakujeme za príležitosť a aj za fotografie z podujatia.


      Do galérie Spolupráca s EUTIS boli pridané fotografie.