• Nácvičné testy prijímacích skúšok - piataci
     • Nácvičné testy prijímacích skúšok - piataci

     • Nácvičné testy pred prijímacími skúškami zo slovenského jazyka a matematiky si môžu piataci vyskúšať dňa 7. 5. 2019 (utorok) v čase od 14.00 h. Žiaci sa hneď po ukončení testu dozvedia svoj výsledok.

      Absolventi prípravného kurzu majú nácvičné testy zahrnuté v cene. Môžu sa ich však zúčastniť aj tí, ktorí kurz neabsolvovali. Ak si chce žiak - žiačka napísať iba jeden z testov SJL – MAT, tak poplatok za nácvičný test sú 3 €, v prípade záujmu napísať si testy z oboch predmetov je poplatok spolu 5 €.

    • Nácvičné testy pre prijímacie skúšky - deviataci
     • Nácvičné testy pre prijímacie skúšky - deviataci

     • Aj v tomto roku sme pre Vás, milí deviataci, pripravili nácvičné testy pred prijímacími skúškami. Uskutočnia sa 9.5.2019 (štvrtok) od 14.45 h z predmetov slovenský jazyk a matematika. Po vykonaní testu sa hneď dozviete svoje výsledky.

      Môžu sa ich zúčastní všetci žiaci, aj tí, ktorí neabsolvujú prípravné kurzy. Ak si chce žiak - žiačka napísať iba jeden z testov SJL – MAT, tak poplatok za nácvičný test sú 3 €, v prípade záujmu napísať si testy z oboch predmetov je poplatok spolu 5 €.

     • "Predveľkonočná" Nitra

     • Dňa 17. 4. 2019 sme zavítali - MY - SEKUNDA a KVARTA - do Nitry. Neobišli sme ani Farmárske mestečko, kde sme si prezreli rozmanité výrobky viažúce sa k tradíciám Veľkej noci. Od kraslíc, cez potravinárske výrobky až po oblečenie s ľudovými motívmi. 

     • Boyband na Novej scéne

     • Dňa 16.4.2019 sa triedy Sekunda a Tercia zúčastnili muzikálového predstavenia o vzniku a živote chlapčenskej speváckej skupiny. V priebehu 195 minút sme zažili množstvo humorných scén, výborné tanečné a spevácke výkony, jednoducho show plnú efektov, namakaných choreografií a najznámejších hitov najpopulárnejších chlapčenských skupín na svete: Back Street Boys, Westlife, Take That. Najviac nás zaujal herecky výkon Tomasa Puskailera a tanečné pohyby bratov Antalekovcov zo skupiny The Pastels.

     • Puškinov pamätník

     • Dňa 15.4.2019 sa zúčastnili traja žiaci zo SEKUNDY mestského kola recitačnej súťaže v ruskom jazyku PUŠKINOV PAMÄTNÍK, ktoré organizovalo Centrum voľného času v Žiari nad Hronom. Ako najmladší súťažiaci obsadili v kategórii POÉZIA - Hana Šimková – 3. miesto, Adam Murín – 4. miesto, v kategórii PRÓZA – Zuzana Valentová -  3. miesto. K úspechu blahoželáme a za úspešnú reprezentáciu školy ďakujeme.

      Mgr. Zuzana Šályová

     • Tomáš z OKTÁVY v Inkognite

     • Tomáš Sedláček z OKTÁVY prezentoval robota Aurela v relácií Inkognito. Zamestnanie "konštruktér robotov" hádali známe osobnosti s nápovedou - na pohlaví nezáleží. A neuhádli... Tomáš bol v minulom roku členom slovenského tímu na súťaži First Global v Mexiku. Zo súťaže si odniesli cenu poroty za technické prevedenie robota.

      Link na zostrih z relácie

     • Samo a Veronika predstavili na konferencii svoj dokumentárny film

     • Pri príprave príspevku na konferenciu Poučenie z dejín v Prahe, sa študentom II.B triedy Samovi Baranovi a Veronike Mlčekovej, podarilo natočiť zaujímavý film. Hovorí o vojnovej  téme, zobrazuje, o čo človeka pripraví nenávisť. Dokument vznikal dlhšie obdobie. Veronika a Samo najprv vyhľadávali cez Zväz protifašistických bojovníkov, seniorské organizácie ale aj Zlaté stránky ľudí, čo prežili druhú svetovú vojnu. Nájdené osoby kontaktovali. Nie každý bol ochotný nechať svoje spomínanie natočiť, nie každý bol dobrý rozprávač... Napriek tomu z vyše 6 hodín natočeného rozprávania študenti vybrali 20 minút silných, emotívnych zážitkov, ktoré sú odkazom pre nás všetkých.

      Film nesmierne oslovil spolužiakov Sama a Veroniky, potom aj publikum na konferencii v Prahe. Myslíme si, že by mal byť predstavený čo najširšiemu publiku. Preto po dohode s mladými tvorcami ho dávame k dispozícii aj na školskej stránke. Dúfame, že si nájde svoje publikum. Po prosbe účastníkov konferencie pripravujeme aj jeho doplnenie titulkami v nemčine a angličtine.

      Dokumentárny film si môžete pozrieť na tomto linku. Prosíme o dodržiavanie autorských práv. 

    • Basketbalisti nášho gymnázia štvrtí na Slovensku!
     • Basketbalisti nášho gymnázia štvrtí na Slovensku!

     • Basketbalisti nášho osemročného gymnázia sa po víťazstvách na okresnom, regionálnom a krajskom kole dokázali prebojovať až na finálový turnaj Majstrovstiev Slovenska v basketbale chlapcov základných škôl v Považskej Bystrici.  Tu v dňoch 9.-10.apríla  úspešne reprezentovali našu školu, keď po dvoch víťazstvách v základnej skupine so Žilinou a Trnavou postúpili až do semifinále turnaja. Na basketbalovejších Popradčanov bohužiaľ nestačili a zabojovali tak o bronzové medaily s Levicami. Od úvodného hvizdu ťahali za kratší koniec, bojovali však a dokázali vyrovnať na 30:30. Opäť sa však ukázalo, že s piatimi basketbalistami a piatimi nebasketbalistami sa proti súperovi, ktorý má vo svojich radoch všetko trénovaných basketbalistov, celý zápas vyhrať dá len ťažko...

      Prebojovať sa v konkurencii viac ako 2tisíc základných škôl Slovenska medzi 4 najlepšie školy, zvlášť keď z nášho osemročného gymnázia sem patria len triedy Prima až Kvarta, je obrovský úspech. Chlapcom k ich výsledku gratulujeme a za ich vzornú a bojovnú reprezentáciu nášho gymnázia im vyslovujeme veľké poďakovanie a rešpekt.

       

      Na školských Majstrovstvách SR v basketbale chlapcov ZŠ v Považskej Bystrici nás vzorne reprezentovali:

      Bobok Matej, Galko Adam, Považan Andrej, Sklenka Matúš, Škultéty Radovan, Štroffek Daniel, Tončík Matej, Truben David, Vonkomer Adam, Zorkóczy Samuel

       

                                                                                                                                   Mgr. Norbert Nagy, učiteľ a tréner

       

      Výsledky našej školy:

      Skupina B:

      • Gymnázium Žiar nad Hronom : ZŠ a MŠ K.Mahra Trnava              42:38
      • Gymnázium Žiar nad Hronom : ZŠ Karpatská Žilina                        78:43
      • Gymnázium Žiar nad Hronom : ZŠ Saratovská Levice                     26:62

      Semifinále:

      • Gymnázium Žiar nad Hronom : ZŠ a MŠ Komenského Poprad      26:56

      O 3.miesto:

      • Gymnázium Žiar nad Hronom : ZŠ Saratovská Levice                     46:52

       

      Konečné poradie na MSR:

      1. ZŠ a MŠ Komenského Poprad     
      2. ZŠ O.Kožucha Spiš.N.Ves
      3. ZŠ Saratovská Levice
      4. Gymnázium Žiar nad Hronom
      5. ZŠ Mierové nám. Handlová
      6. ZŠ a MŠ K.Mahra Trnava
      7. ZŠ Holíčska Bratislava
      8. ZŠ Karpatská Žilina
    • Deň narcisov 2019
     • Deň narcisov 2019

     • Dňa 11. apríla sa žiaci našej školy, tak ako každoročne, zapojili do charitatívnej zbierky, ktorú organizuje Liga proti rakovine "Deň Narcisov". V uliciach nášho mesta žlté narcisy rozdávali dobrovoľníci z tretích a druhých ročníkov. Boli rozdelení do desiatich skupín a mohli ste ich stretnúť v meste až do neskorých popoludňajších hodín. Najviac sa darilo skupinám v okolí obchodných reťazcov a nemocnice. Celková suma nás potešila, pretože bola zase o niečo vyššia ako vlani. Spolu sme vyzbierali a na účet Ligy proti rakovine poslali 3 756,13 eur. Veríme, že vyzbierané finančné prostriedky poslúžia dobrej veci a pomôžu ľuďom, ktorí trpia touto zákernou chorobou.

      Do galérie Deň narcisov 2019 boli pridané fotografie.

    • Úspechy našich študentov v prednese poézie a prózy
     • Úspechy našich študentov v prednese poézie a prózy

     • 4. apríla 2019 sa v priestoroch kina Akademik v Banskej Štiavnici konalo  regionálne  kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín, v ktorom naše gymnázium  reprezentoval  Janko Kolár, žiak PRIMY.  Janko s básňou  Paparazzi od  V. Šefčíka obsadil 2. miesto a my mu srdečne blahoželáme k úspechu.

      2. a 5. apríla 2019 sa uskutočnili aj regionálne kolá Hviezdoslavovho Kubína, ktoré sú známe ako Zechenterova Kremnica a Sládkovičova Štiavnica. Môžeme skonštatovať, že všetci traja naši študenti boli úspešní. Roman Debnár (I.C) v prednese prózy získal 1. miesto, v prednese poézie obsadili Lucia Macková (II.A) 1. miesto a Monika Prôčková (III.B) 2. miesto. Blahoželáme, ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy a Romanovi spolu s Luckou želáme veľa úspechov v krajskom kole súťaže!

                                                                                                     PaedDr. Adriana Júdová

     • Úspešní študenti v II.A

     • O tom, že našim gymnazistom nechýba iniciatíva, dravosť a cieľavedomosť, nás presvedčili v tomto školskom roku aj študenti II. A triedy.  Úspech zožali nielen v prírodovedných predmetoch, ale aj v recitačných súťažiach, v cudzích jazykoch, športových súťažiach a prezentačných zručnostiach.

      Slavomír Vodnák  je talent, ktorý svoje uplatnenie našiel v biológii a chémii. Našu školu reprezentoval na krajskom kole olympiády v obidvoch predmetoch a svoj úspech obháji na Celoslovenskom kole biologickej olympiády, ktorá sa bude konať v apríli v Bratislave.

      Lucka Macková je všestranný talent. Tento školský rok sa jej podarilo uspieť v olympiáde v španielskom jazyku s účasťou v celoslovenskom kole a v recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín zožala v regionálnom  kole 1. miesto a držíme jej palce v krajskom kole.

      Športové talenty v tejto triede reprezentuje Adam Hriň a Marek Novák. Obaja vynikajú v rôznych športoch, Adam sa venuje atletike a  Marek basketbalu.  Marek prispel k postupu žiarskych gymnazistov do celoslovenského kola v basketbale žiakov stredných škôl. Adam Hriň sa zaslúžil o historický úspech, stal sa dorasteneckým  dvojnásobným Majstrom Slovenska v skoku do diaľky a trojskoku.

      Naše úspechy uzatvára dvojica dievčat, Stela Sarvašová a Vanessa Holubová, ktoré súťažili v prezentačných zručnostiach na 10. ročníku súťaže Prezentiáda a s témou „Život nie je fér“ obsadili v konkurencii  jedenástich tímov krásne 4. miesto. K úspechu všetkým blahoželáme a postupujúcim želáme veľa šťastia.

      Mgr. Mária Fabová, triedny učiteľ

      Foto z prezentiády v Banskej Bystrici

    • Súťažíme aj v speve
     • Súťažíme aj v speve

     • Dňa 10.4. sa žiačka triedy PRIMA Adelka Račková zúčastnila okresnej súťaže Spievam, spievaš 2019. Adelka si pre porotu pod vedením pani profesorky Lapinovej pripravila pieseň Búrka od Márie Čírovej. Porota jej za jej výkon udelila čestné uznanie. Ďakujeme za reprezentáciu školy a tešíme sa ďalšie spevácke úspechy. 

      Mgr. Barbora Kinková

     • Poučenie z dejín

     • Dvojročná spolupráca s pánom Michalom Arendom sa pretavila do pozvania našich žiakov na stredoškolskú konferenciu Poučenie z dejín. Zúčastnili sa jej študenti z nemeckého Pegnitzu, Ambergu a Chammu, českého Stříbra, Pelhřimova a Tachova. Slovensko zastupovalo Gymnázium Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom. Konferencia prebiehala od štvrtka, 4.apríla do nedele 7.apríla. Mala naozaj bohatý program. Študenti si pripravili príspevky v rámci troch voliteľných blokov: Význam holocaustu a budoucnost připomínání jeho památky, Antisemitismus a diskriminace jiných menšin dnes, Rodinné a lokální paměti, vzpomínky na 2. světovou válku. Naši študenti sa venovali feminizmu na Slovensku z pohľadu histórie aj dneška, vzťahom Slovákov a Nemcov v kontexte vypálených obcí Kľak, Ostrý Grúň a Veľké Pole a spomínaniu veteránov, ktoré pretavili do zaujímavého filmu.

      Štvrtok a piatok boli pracovné- každá skupina mala 20 minút na prezentáciu a 10 minút na odpovede z pléna. Vystupovali pred stovkou účastníkov, čo bol pre mnohých krst ohňom. Nás zaujali viaceré príspevky venované príbehom z česko-nemeckého pohraničia, zaujímavým aktivitám v školskom prostredí. Publikum veľmi zaujali Eva Lujza Prochocká a Betka Gundová zo sexty a ich pohľad na postavenie žien v spoločnosti, aj netradičný záver prezentácie, ktorý pozýval do diskusie. V príspevku Niny Danielovej, Laca Červenáka z II.B a Tomáša Bartoša o Kľaku a Ostrom Grúni najviac rezonovali otázky viny. Bodkou za pracovnou časťou konferencie bol umelecký dokument Veroniky Mlčekovej a Sama Barana z II.B Ako sme prežili. Emotívne zobrazenie bolo, ako pán Arend povedal, pre neho nesmiernym zážitkom.

      Program konferencie doplnili filmové premietania. Videli sme dokument Petera Scheinera „Naivné sny“ o Židoch v Komárne,a budovaní ich komunity po roku 1989. Pán Scheiner bol prítomný počas celej konferencie a po premietaní vďačne odpovedal na otázky žiakov aj učiteľov. V sobotu sme boli v alternatívnom kine Bio Oko na filmoch Alois Nebel a Cigáň. Tu sa výrazne ukázala rozdielnosť kontextov. Slovenskí žiaci si nevedeli poradiť so symbolikou a náznakmi filmu Nebel, nemeckých žiakov nezaujal film Cigáň.

      Nesmierne zaujímavý bol nedeľný program. Vychádzka slnečnou Prahou so sprievodcami sa páčila všetkým. Prešli sme si niektoré miesta, súvisiace s pražskými Židmi- Staronovú synagógu, Jozefov, miesto zhromaždení pred transportmi... Zážitkom bola návšteva stanice Praha- Bubny, z ktorej odchádzali transporty do Terezína. Toto miesto sa vďaka neziskovej organizácii postupne stáva miestom pamäti s veľmi zaujímavým konceptom.

      Z konferencie sme sa vrátili v nedeľu neskoro v noci unavení, ale obohatení o množstvo nových podnetov.Do galérie Poučenie z dejín boli pridané fotografie.

     • V SND na "Elite"

     • Dňa 4.4.2019 sa žiaci IV.B, IV.C, III.A, II.A a SEPTIMY zúčastnili divadelného predstavenia Elity v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Hra nám priblížila politickú situáciu v našej krajine za minulého režimu a takisto aj ako šikovne dokázali po prevrate čelní predstavitelia socializmu ,,obrátiť kabát”. Pre nás štvrtákov to bol posledný školský výlet. Myslím si však, že sme si ho užili. 

      Andrej, IV.B

    • Úspech v Pytagoriáde
     • Úspech v Pytagoriáde

     • Naši žiaci sa 27. marca 2019 zúčastnili 40. ročníka okresného kola Pytagoriády. V kategórii P8 1. miesto obsadil Daniel Striežovský z TERCIE, v kategórii P6 sa umiestnil na 2. mieste Ján Kolár z PRIMY.  Víťazom blahoželáme. Všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu školy a želáme veľa úspechov v ďalších súťažiach.

     • Na krajskom kole vo volejbale dve strieborné ...

     • Oba tímy stredoškolákov – dievčatá i chlapci sa na krajskom kole Volejbalu SŠ v Detve prebojovali až do finále. Chýbalo im však trochu športového šťastia a nakoniec skončili na 2. mieste. Hoci im víťazstvo a postup medzi najlepšie tímy na Slovensku ušiel len o vlások, ďakujeme im za vzornú reprezentáciu školy a za skvelé výkony. Držíme palce v ďalších súťažiach!