Navigácia

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Návšteva z Austrálie

  V pondelok, 18.6.2018, obohatil naše doterajšie poznatky náš nový kamarát, Terry Love z Austrálie. Vo svojom rodnom jazyku, teda v angličtine, nám porozprával množstvo zaujímavých informácií o histórii, prírode, ľuďoch a aj tradíciách svojej krajiny. Prednáška bola určená pre študentov tretieho ročníka, ale zúčastnili sa aj druháci či prváci.

  Natália Slašťanová, III. B

  Do galérie Návšteva z Austrálie boli pridané fotografie.

 • Opäť sme úspešní!

  S radosťou opäť môžeme skonštatovať, že naše druháčky a tretiačky nás úspešne reprezentovali v korešpondenčnej súťaži zo slovenského jazyka a literatúry - Slovenčinárik, ktorá bola určená študentom SŠ a gymnázií v rámci BBSK. Prvého kola sa zúčastnilo spolu 94, druhého kola 71 študentov zo škôl v kraji. Naše študentky boli pochválené organizátorom súťaže za výborné výsledky.  Víťazkami sa stali:

  1. miesto – Iveta Ivancová (III.A)
  2. miesto – Dana Koštová (II.B)
  3. miesto – Žofia Oswaldová  (II.B)

  Pochvala patrí   aj   študentkám z III. A   triedy, a  to:  V. Bartošovej,   A.  Märtzovej, M. Medveďovej  a študentkám z II. B: M. Balúnovej, M. Prôčkovej a   A. Prekoppovej.                                                                                                                

                                                                                                        A.Júdová

 • Putovný Kremnický zelený poklad znova u nás

  Dňa 15. 6. 2018 sme sa zúčastnili prírodovednej súťaže základných škôl - Kremnický zelený poklad. V každej kategórii nás zastupoval jeden tím. Postupne sme prechádzali rôznymi stanovišťami a plnili úlohy, odpovedali na otázky o Kremnici a blízkom okolí. Plnením zadaní sme sa postupne približovali k cieľu, ktorý sa nachádzal na vrchu Kalvárie. Okrem vedomostných úloh organizátori pripravili „spoznávačky“, v ktorých sme identifikovali dreviny podľa vetvičiek a konárov. Veľmi zaujímavé boli úlohy - skladanie úľa a prírodovedné sudoku. Každý z nás mohol predviesť svoje schopnosti v inej úlohe a získať body pre tím. Mladší žiaci – Laura Roglová, Viktória Malíková, zo SEKUNDY ... so ziskom plného počtu bodov jednoznačne zvíťazili a odniesli si zelený poklad. Staršiemu tímu sa darilo menej a nakoniec skončil na 6. mieste.

  Ďakujeme za reprezentáciu školy a víťazom gratulujeme!

  Fotografie v galérii Kremnický zelený poklad.

 • Novinky v informatike

   

  Od školského roka 2018/2019 študentom vo vyučovaní informatiky a záujmovom vzdelávaní ponúkame aj:

  • vytváranie 3D modelov a 3D tlač,
  • programovanie mobilných aplikácií,
  • programovanie v jazyku Python,
  • možnosť získať ECDL certifikát („vodičský preukaz na počítače“).

  3D tlačiareň sme získali vďaka podpore Združenia rodičov z príspevkov získaných poukázaním 2% dane z príjmu.

  ECDL certifikát budú žiaci môcť získať bezplatne vďaka partnerstvu v projekte „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie“.

 • Dramatizácia rozprávky

  Na hodine literatúry sme si čítali s p. p. Kubišovou rozprávku. Zaujala nás, a tak sme sa rozhodli zdramatizovať ju. Rozdelili sme sa do skupín, nacvičili repliky. V piatok 15.6.2018 nastal deň D. V kostýmoch sme zahrali časť rozprávky. Niektorí sme sa vžili do úloh tak, že sa triedou ozýval aj spev (veď fotografie). Tešíme sa na ďalšie netradičné hodiny literatúry.

  PRIMA

  Do galérie Dramatizácia rozprávky boli pridané fotografie.

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScSuplovanie boli aktualizované
 • Krajské kolo v atletike žiakov stredných škôl

  Na krajskom kole v atletike žiakov a žiačok SŠ, ktoré sa konalo 12. 6. 2018 v Banskej Bystrici, nás reprezentovalo 9 študentov. Dievčatá súťažili v behu a menej tradičnej disciplín, vrhu guľou. Chlapci uprednostnili krátke i dlhé behy a skok do diaľky. Najlepšie výsledky dosiahol Adam Hriň (I.A), ktorý si v skoku do diaľky vyskákal 3. miesto (675 cm), v behu na 100 m s časom 11,45 s získal bronzovú medailu. V behu na 200 m mu 3. pozícia ušla len o 2 stotiny sekundy (23,63 s).

  Gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy!

  Do galérie Atletika boli pridané fotografie.

 • A zase úspech pod hviezdami!

  Náš študent sa po výhre v krajskom kole súťaže "Čo vieš o hviezdach" zúčastnil aj jej celoslovenského kola. Pozostávalo z písomnej časti, kde musel preukázať nielen svoje svoje teoretické-pamäťové znalosti, ale aj vypočítať matematické úlohy z astronómie, poznať históriu výskumu vesmíru, spoznať telesá na slepej mape, ďalej z ústnej odpovede pred porotou a nakoniec zo sady praktických úloh priamo v planetáriu.

  Hoci náš študent Slavomír Vodnák tento rok súťažil prvýkrát, svojou pracovitosťou a nadaním obsadil 10. miesto! Blahoželáme!

 • Tercia neprestala čítať

  Ako každý rok tak aj tento sme dostali za úlohu prečítať dve knihy v rámci slovenského jazyka a literatúry. V druhom polroku to mohol byť dievčensky román Anna zo Zeleného domu alebo sme si mohli vybrať ešte aj zo sci-fi a fantasy románov. Knihy boli rôzne a mnohé príbehy nás veľmi zaujali. Dokonca niektorí z nás čítali nielen v slovenčine, ale aj v angličtine.

  Čitateľsky denník nám nepomohol iba v tom, že sme si rozšírili našu slovnú zásobu, či v tom, aby sme si mohli povedať, že sme prečítali ďalšiu knihu. Naučili sme sa oveľa spisovnejšie vyjadrovať, slušne si obhájiť svoj názor a aj prednášať a aspoň čiastočne sa zbaviť trémy.

  Pani profesorka nám v mnohom pomohla a sme jej za to veľmi vďační. Vytvorila nám v triede príjemnú atmosféru.

  Náš čitateľský denník nie je nikdy nudný, pretože sa vždy radi zasmejeme a aj sa navzájom podporíme.

                                                                                           Viktória Hrmová, TERCIA

  Do galérie Tercia neprestala čítať boli pridané fotografie.

 • Bezplatné cestovanie po EÚ

  Európska komisia na poludnie spustila prihlasovanie na bezplatné cestovanie po EÚ. Ak to chceš vyskúšať, pozri stránky:

  http://skolskyservis.teraz.sk/volny-cas/uz-sa-da-uchadzat-o-bezplatne-cesto/42641-clanok.html

  http://europa.eu/youth/discovereu_sk

 • Prijímacie skúšky - 2. kolo

  GYMNÁZIUM MILANA RÚFUSA

  ŽIAR NAD HRONOM

  vyhlasuje 2. kolo prijímacích skúšok

  pre školský rok 2018/2019 v odboroch:

  - 7902 J gymnázium – štvorročné štúdium,

  - 7902 J gymnázium – osemročné štúdium.

  Prijímacie skúšky sa uskutočnia dňa 19. júna 2018.

  Prihlášky na štúdium je potrebné doručiť do Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom do 13. júna 2018.

 • Motýlia farma v našej škole

  V uplynulých dňoch mali žiaci našej školy jedinečnú možnosť sledovať ako prebieha vývin najkrajšieho zástupcu z hmyzu – motýľa. Do učebne biológie nám kuriérom prišla zásielka s nápisom: Dôležité, okamžite otvorte! Obsahovala živé larvy (húsenice) Babôčky bodliakovej (Vanessa cardui). Umiestnili sme ich na svetlé a teplé miesto a sledovali ako sa doslova „vyžrali“ oproti pôvodnej veľkosti na 10 násobok. Po niekoľkých dňoch kŕmenia sa zakuklili a zmenili sa na nehybné útvary. V tejto podobe sme ich opatrne umiestnili do pripravenej sieťky. Aj keď sa s nimi zdanlivo nedialo nič, v skutočnosti prechádzali najbúrlivejším obdobím ich života. Premenili sa na krásne motýle, ktoré ničím nepripomínali škaredé húsenice.

  V sieťke už mali pripravenú potravu na prvé dni nového života a pustili sa do lietania. Podľa odporúčania predajcu sme ich po 3 dňoch pozorovania vypustili na lúke pred školou. Ich ďalší osud už bude riadiť matka príroda. Nám po nich ostali pekné fotografie a spomienky a zároveň nám spríjemnili hodiny biológie v odbornej učebni.

  Sexta

  Do galérie Ako sme vychovali motýle boli pridané fotografie.

 • Problémy v EDUPAGE aplikácii

  Po komunikácii s vývojármi EDUPAGE aplikácie pre mobilné zariadenia Vás upozorňujeme na dočasné problémy pri sťahovaní učebných materiálov. Na niektorých zariadeniach v súčasnosti materiály nie je možné otvárať. Sú ale dostupné po prihlásení sa cez stránku školy. Na odstránení chyby sa pracuje.

 • Exkurzia Berlín

  V neskorých večerných pondelkových hodinách, keď sa už väčšina študentov chystala na spánok, sa niektorí ešte len pripravovali na dlhú cestu do neďalekej krajiny. Napriek menšiemu meškaniu autobusu sme o jedenástej večer zahájili výlet do Nemecka, ktorý sa odohral v dňoch 28.5.2018 - 2.6.2018.

  Nestihli sme ani zažmúriť oči a už sme sa ocitli v krásnom historickom centre Drážďan. Ranné mesto nám poskytlo nádherné pohľady na svoje pamiatky. V barokovom paláci Zwinger sme si prezreli výstavy zamerané na porcelán, maľované obrazy a matematicko-fyzikálne predmety.  

  V hlavnom meste Saska sme sa však nezdržali dlho a poobede sme pokračovali do Lipska. Dominanta tohto mesta nás prekvapivo ohúrila. 91 metrov vysoký pamätník bitky národov postavený na spomienku na Napoleonovu porážku a padlých bojovníkov bitky sme obdivovali nie len zdola, ale aj zhora.

  Po náročnom dni sme sa išli ubytovať s cieľom načerpať sily do ďalšieho dňa.

  Ráno nás naše túlavé topánky zaviedli do jedného z najznámejších miest Európy - Berlína. Pred vstupom do hlavného mesta Nemecka sme sa zastavili vo východnej časti parku Sanssouci v Postupime. Zámok Sanssouci ako letné sídlo pruského kráľa Fridricha II. Veľkého je často pokladané za nemeckého konkurenta francúzskeho Versailles. Po krátkej nečakanej prehánke s krúpami sme v centre Berlína navštívili Pergamon museum so slávnou babylonskou Ištarinou bránou. Oddych po celodennom chodení nám bol dopriaty počas vyhliadkovej plavby loďou po rieke Spréva. Tento deň sme zakončili pešou prehliadkou Brandenburskej brány a ulice Under den Linden.

  Vo štvrtok sme preskúmali Berlín o čosi podrobnejšie. Navštívili sme budovou Ríšskeho snemu, pozreli sme si pozostatky berlínskeho múru, modernú časť mesta - Sony centrum. Ďalej sme sa presunuli na Alexanderplatz, kde nás čakala Televízna veža, ktorá nám odhalila dychberúci výhľad na celý Berlín. Na konci tohto dňa sme naše peňaženky prevetrali na obchodnej ulici Ku’damm.

  Piatkový deň sa niesol v duchu zábavy, nadšenia a relaxu pri príležitosti sviatku Dňa detí. Pred dlhou spiatočnou cestou sme sa poriadne okúpali a vybláznili v aquaparku Tropical Islands.

  V sobotu 2.6. nás po šťastlivom návrate na Slovensko vítali rozospatí rodičia s otvorenou náručou a spokojným úsmevom na tvári.

  Aj napriek tropickým teplotám sme si exkurziu veľmi užili a odniesli sme si množstvo zážitkov a vedomostí do nasledujúcich rokov.

  Veľká vďaka patrí pani profesorkám Matuškovej a Šályovej za ich námahu a zorganizovanie výletu.

  Michaela Rišňovská, Alica Štefanovičová, SEXTA

  Do galérie Exkurzia Berlín boli pridané fotografie.

 • Opakovanie na dejepise formou súťaže

  PRIMA si dnes zasúťažila v skladaní puzzle z dejín starovekého Ríma. Úlohu splnili všetky tri tímy. A nielen to- vedeli pekne spolupracovať, nájsť a opraviť si chybu, zvládli aj chronológiu, takže jednotky za prácu boli zaslúžené. Ale víťazný tím pracoval ako terminátori...za necelých 20 min. bolo všetko hotové, úhľadne nalepené aj záverečné autogramy a pohár pre víťaza nakreslené...Šikovníci!

  Do galérie Opakovanie na dejepise formou súťaže boli pridané fotografie.

 • Vieš sa opýtať?

  V rámci projektu Dejepis digitálne prebehla ďalšia zo série aktivít venovaná orálnej histórii. Projekt sa uskutočňuje vďaka programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange. Tentokrát do školy zavítala PhDr. Kamila Koza Beňová z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V rámci krátkej prednášky žiakov oboznámila so základnou teóriou kvalitatívneho výskumu, porozprávala o koncipovaní interview s pamätníkom udalosti a upozornila žiakov aj na etický rozmer práce s metódou orálnej histórie. Predstavila im projekt Ústavu etnológie SAV, v rámci ktorého sa budú zbierať spomienky na „socík“. Vnímanie obdobia a každodenný život budú bádatelia mapovať na základe spomienok narátorov, ktoré budú nahrávať a tvoriť z nich digitálnu encyklopédiu.


  Po prednáške si účastníci vyskúšali metódu prakticky na workshope. Vo vytvorených dvojiciach bol jeden žiak respondent a druhý bádateľ, témou zisťovania bolo detstvo a jeho kľúčový moment u respondenta. Žiaci mali za úlohu svojho narátora sprevádzať rozprávaním, zistiť, čo bolo kľúčovým momentom, rozprávanie zaznamenať (stačilo nahrať na smartfón), spracovať v bodoch jeho podstatu. Spolu s prednášajúcou potom hovorili o ďalšom narábaní s nahratým materiálom, o kľúčových slovách, tvorbe epifánie. 
  Práve orálna história je možnosťou pre žiakov realizovať vlastný projekt, ktorý sa dá zužitkovať pri tvorbe súťažných prác z dejepisu, sociológie, etnografie. Treba ale vedieť koho a čo sa pýtať.

  Mgr. Zuzana Kohútová

  Do galérie Vieš sa opýtať? boli pridané fotografie.

 • Tercia v archíve

  Stalo sa už peknou tradíciou, že v júni, na Deň archívov prichádzame do Štátneho archívu v Kremnici. Dnes si terciáni pofrflali na skoré ranné vstávanie, ale termín sa nám ušiel už na 7:00. Linkovým autobusom sme sa vybrali do Kremnice. Viacerí si mysleli, že archív je "také modernejšie múzeum". Inštitúciu dnes spoznali na vlastné oči. Najprv nám pani Solčányová porozprávala o premenách Kremnice v čase a ukázala, ako tieto zmeny zachytávajú archívne dokumenty. Uvideli sme najcennejšie listiny - aj tú, ktorou pred 690 rokmi Kremnica získala mestské privilégiá, aj mestskú knihu písanú na pergamene, staré daňové doklady, mapy, fotografie, rukou písaný časopis Zornička...

  Žiaci spoznali, čo je "archívny bežný meter", ako sa počíta množstvo archiválií a že v Kremnici sú ich na kilometre. A potom si mohli prakticky vyskúšať písanie husím brkom, pečatenie voskom, písanie na písacom stroji (čo nemá enter a delet  ). Ani sme si nevšimli, ako uplynuli dve hodiny vymedzené pre našu školu. Keďže bolo treba uvoľniť priestor iným návštevníkom, my sme sa vybrali ešte na prehliadku mesta, zmrzlinu a potom domov. O rok sa do archívu radi vyberieme zas. A o pár rokov sa poniektorí možno do bádateľne vrátia písať svoju prvú prácu.

  Mgr. Zuzana Kohútová

  Do galérie Tercia v archíve boli pridané fotografie.

 • PRIMA a SEKUNDA v divadle

  Dňa 4.6.2018 sme strávili vyučovanie netradične – cestovali sme na divadelné predstavenie Ferdo Mravec do Divadla Andrea Bagara v Nitre. Ráno sme sa všetci slušne oblečení stretli pred školou, nasadli sme do autobusu a hurá na výlet. Cesta bola dlhá a tak si ju ukrátili rozprávaním, hraním zábavných hier a spievaním. Plní očakávaní sme dorazili do Nitry.

  Ani sme sa nenazdali a všetci sme boli usadení v sále. Zrazu zhaslo svetlo a na pódium prišli herci, ktorých sme mohli poznať aj z televíznych obrazoviek. Príbeh o Ferdovi sa začal...

  Kto by nepoznal dobrodruha Ferda? Odvážneho mravca, ktorý opustil mravenisko a vybral sa v ústrety nebezpečenstvám sveta! Zažil prvú lásku i prvé sklamanie! Musel čeliť nebezpečenstvám, ktoré naňho číhali na celkom obyčajnej lúke!

  Pripomenuli sme si postavičky ako smiešny všadebol a vševed Truhlík, stále namosúrený slimák či krásna, ale krutá a povrchná lienka. Zaujal nás svet chrobáčikov, v ktorom je aj malá šálka veľká ako kostolná veža a vyšplhať sa na púpavu predstavuje pre chrobáka veľké akrobatické číslo.

  Všetkým sa predstavenie veľmi páčilo, bolo zaujímavé a vtipné. Po divadle sme sa rozpŕchli na pešej zóne do obchodov. Najprv sme naplnili brušká a potom každý hľadal drobnosti pre potešenie – knihy, maškrty, suveníry, oblečenie. Zasa nás čakala dlhá cesta domov, ktorá sa nám už teraz zdala oveľa kratšia. Domov sme sa vrátili so skvelými zážitkami. Ďakujeme pani profesorkám Šályovej a Findrikovej za organizáciu výletu. Bol úžasný a už sa nevieme dočkať ďalšieho.

  PRIMA a SEKUNDA

  Do galérie Triedne akcie boli pridané fotografie.

 • Branný kurz

  V dňoch 23 -25. 5. 2018 sa žiaci tretiackych tried a septimy zúčastnili branného kurzu v Telgárte. Do Telgártu sme pricestovali vlakom v skorých ranných hodinách a hneď po ubytovaní nás v hotelovom areáli čakali vojaci pluku chemického zamerania z Rožňavy. S nimi sme absolvovali rôzne aktivity zamerané na fyzickú zdatnosť, ochranu zdravia a topografiu. V popoludňajších hodinách sme varili guláš a prešli sme sa k prameňu Hrona. Po večeri sa konala športová súťaž medzi triedami v hode granátom na cieľ, v preťahovaní lanom a stavbe stanov. Na druhý deň sme v skorých ranných hodinách vyrazili na túru na Kráľovú hoľu, kde nás bohužiaľ privítalo dosť nevľúdne počasie. Po návrate do hotela sme sa zúčastnili besedy s horskými záchranármi, po ktorej nasledovala aj praktická ukážka práce so záchranárskym psom.

  Chceli by sme poďakovať triednym profesorkám Panákovej, Považanovej, Pajerskej, Szvitekovej a p. prof. Štefancovej a Prôčkovej za organizáciu kurzu. 

                                                                                                  Andrej Hric, III.B

  Do galérie Branný kurz boli pridané fotografie.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Milana Rúfusa
  Ul. J. Kollára 2, 965 01 Žiar nad Hronom

  Riaditeľka školy: Ing. Dana Paálová

  Zástupkyňa riaditeľky školy pre pedagogickú činnosť: Mgr. Barbora Kinková

 • sekretariát: 045/6725630
  sekretariát(mobil): +421 903 402 803
  kancelária zástupkyne riaditeľky školy: 045/6723924
  školská jedáleň: 045/6734034

Fotogaléria