Navigácia

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScSuplovanie boli aktualizované
 • Vianočná Budapešť

  Vianočná Budapešť

  V stredu II.B a I.C vycestovali za vianočnou atmosférou do Budapešti. Prezreli si prvé vianočné mestečko a klzisko pri Námestí hrdinov. Potom sa Andrásyho ulicou vydali na Námestie sv. Štefana. Ich zimná prechádzka smerovala aj za kultúrnou, prehliadli si baziliku a potom prešli trhmi s remeselnými výrobkami. Niektorí ochutnali pizzu, iní spoznávali okolie. Šikovnejší a odvážni stihli navštíviť aj Vörösmarty tér a veľký trh.

  Do galérie Vianočná Budapešť boli pridané fotografie. (Ďakujeme Martine Durčákovej z II.B)

 • Mladí mladým

  Mladí mladým

  - projekt Centra pre európsku politiku o vojnách na Balkáne

  Pomedzi prípravy stužkovej a povinnosti maturanta si traja naši žiaci, Marcel Juriga zo IV.B a Peťa Betková a Dáša Holinová zo IV.C plnili povinnosti aj navyše. Vycestovali do Popradu, kde predstavili metodiku spoločnej práce zameranej na tému konfliktov v Juhoslávii, ktoré sa odohrali v rokoch 1991 - 1995. Ako hovorí jeden z organizátorov projektu, Kamil Sládek z Centra pre európsku politiku: "Projekt "S mladými pre mladých" sa blíži do finále. Žiaci stredných škôl z Bratislavy, Žiaru nad Hronom, Tisovca, Vranova nad Topľou a Stropkova prezentovali svoje aktivity, ktoré pripravili pre svojich rovesníkov. Podelili sa s nimi o zážitky z exkurzie na pamätných miestach v chorvátskom Vukovare a v bosnianskej Srebrenici a Tuzle. Po prezentácii skvelých projektov nasledovalo plánovanie budúcich aktivít.

  Sme presvedčení, že učitelia a žiaci sa pri preberaní najnovších dejín, či občianskej náuky majú na čo tešiť."

  Marcel, Peťa a Dáša si pripravili materiál zo storytellingu, naň nadväzujúce interaktívne krížovky, prácu s pojmom genocída a predstavenie krokov, ktoré k nej smerovali.

  Do galérie Mladí mladým - projekt boli pridané fotografie.

 • Úspechy na okresných kolách

  Úspechy na okresných kolách

  Prinášame Vám priebežné výsledky v bedmintone a volejbale.

   

  Bedminton – okresné kolo (chlapci a dievčatá ZŠ a SŠ)

  1. miesto – Blahyj Peter (IV.A) a Čela Aris (I.C) – postup na krajské kolo

  2. miesto:   Jasenáková Lucia (IV.B) a Sviržovská Viktória (I.C)

  3. miesto:   Bartková Melisa a Kyselicová Adelka   (KVARTA)

  4 .miesto:   Zorkóczy Samuel a Považan Andrej  (KVARTA)

                  

  Volejbal – okresné kolo

  1. miesto: chlapci SŠ – postup na regionálne kolo

  3. miesto: dievčatá ZŠ

   

  Blahoželáme a postupujúcim držíme palce v ďalších kolách!

  Do galérie Volejbal boli pridané fotografie.

  Do galérie Bedminton boli pridané fotografie.

 • Gymnaziálna volejbalová liga - 1. kolo

  Gymnaziálna volejbalová liga - 1. kolo

  V stredu 5.12.2018 sa v ZUS aréne odohrali zápasy 1. kola Gymnaziálnej volejbalovej ligy. Podujatie otvorili „trpaslíci“ z PRIMY a SEKUNDY, ktorí si zmerali sily vo vybíjanej. Ďalších 6 zápasov zohrali vo volejbale družstvá ostatných tried za podpory a potlesku 300 spolužiakov. Čaká nás ďalších 85 zápasov, ktoré sa odohrajú do konca školského roka už v školskej telocvični. Veríme, že sme založili ďalšiu peknú tradíciu. Kolegom ďakujeme za pomoc pri tejto akcii.

  Vzájomné zápasy 1. kola prebehli nasledovne:

  • 8.15        PRI  –  SEK            9 : 7 (vybíjaná)

  • 8.45        IV.A  –  IV.B            0 : 2  (13:15,10:15)

  • 9.15        II.A  –  II.B               2 : 1   (15:9,8:15,15:4)

  • 9.45        I.A  –  I.B                 2 : 0  (15:7,15:8)

  • 10.15      I.C  –  TER+KVA     2 : 0  (15:9,15:7)

  • 10.45      SEP  –  IV.C            1 : 2  (18:16,10:15,4:15)

  • 11.15      SET  –  KVI             0 : 2  (8:15,9:15)

  Fotografie v galérii - Gymnaziálna volejbalová liga

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Sloboda nie je samozrejmosť

  Sloboda nie je samozrejmosť

  V piatok, 7. decembra, absolvovala II.B pilotný ročník pochodu Ahoj, Európa. Organizuje ho Centrum pre európsku politiku. Opäť sme urobili niečo, čo učí o hodnotách viac, než učebná látka.

  Čo bolo cieľom "Ahoj, Európa"? V prvom rade sme si chceli pripomenúť, že sloboda nie je samozrejmosť, spomenúť si na december 1989, keď sa otvorili hranice a ľudia sa pešo vybrali smerom z Bratislavy do Hainburgu. Dlhou reťazou sme spojili v piatok a sobotu miesta od Užhorodu cez Prešov, Tisovec, Žiar, Sereď, Bratislavu po Brno. Každá zúčastnená skupina našla v mieste svojho bydliska symbol totality a na toto miesto sa vybrali pripomenúť si, čím je dôležité dodržiavanie ľudských práv a hodnôt demokracie. Účastníci na vlastné oči videli, kam smeruje, ak sa ľudia vzdajú slobody.

  Pre nás sa symbolom takejto straty stala obec Horné Opatovce, ležiaca pár kilometrov od Žiaru nad Hronom. Tu totalita zobrala ľuďom domov.

  Počasie nám príliš neprialo. Bolo sychravo, vlhko zaliezalo pod kožu, spravádzala nás hmla, mrznúce mrholenie. Často by sa namiesto topánok viac hodili korčule. Kráčali sme ku kostolu, ktorý pozná "od cesty" každý, ale nebol tam takmer nik z 30 účastníkov pochodu. Prvé, čo mnohých udivilo, bola majestátnosť stavby. Mnohí ho porovnávali s kostolmi v ich obci a neverili, že zaniknutá obec mohla mať toľkých veriacich. V kostole sme si dali krátku prednášku o osudoch Horných Opatoviec, výstavbe a prestavbách kostola aj o jeho "návrate do života".

  Ďakujeme nášmu p. farárovi, Jozefovi Cerovskému, za pomoc, sprievod aj množstvo informácií. Mgr. Cerovský nás naučil pár zaujímavostí o akustike chrámov (Kostol sv. Vavrinca má vraj jednu z najlepších v regióne). Od teórie bol len krôčik k praxi- najprv sme pokrikovali, tlieskali...A potom sme si zaspievali  200 ročnú Tichú noc aj iné vianočné... 

  Osudy tohto krásneho miesta sú viac, než smutné. Exhaláty a prach zo starej, neekologickej výroby hliníka, nepriaznivý smer vetra  nesúci všetok jed k Opatovciam. Do roka mŕtve včelstvá...a potom chorí ľudia. V roku 1969 obec vysťahovali, pôvodné obydlia od cintorína oddelila rušná cesta. Ľudia prišli o domy- vysťahovali ich na sídlisko. Degradáciu miesta ukončila skládka odpadu, ktorá sa aj dnes tlačí takmer ku múrom kostola.

  Ťažko sa skladal pred očami obraz miesta, ktoré ľudia kultivovali od 11. storočia na to, aby ho v 20. storočí úplne zničili. Zánik obce zavŕšilo umiestnenie smetiska do tejto lokality.  Ako vyzerá ekologická výchova v praxi? Jedno z dievčat, dívajúc sa na smetisko povedalo: "Tak na toto si spomeniem vždy, keď budem niečo hádzať do smetného koša." Možno by takéto vychádzky naštartovali lepšie pochopenie histórie, zlepšili by triedenie a recykláciu odpadu... Ak pamiatkou na "temný stredovek" je budova chrámu, budú pamiatkou na skvelé 20. storočie opustené budovy a hora smetí?

  Do galérie Ahoj Európa! boli pridané fotografie.

 • Vianočné trhy Nitra

  Dňa 4.12.2018 v popoludňajších hodinách žiaci I.A a III.B spolu so svojími triednymi učiteľmi navštívili Vianočné trhy v Nitre. Hoci snehová prikrývka na trhoch chýbala, žiaci mali možnosť  pozrieť si v jednotlivých stánkoch veľký výber a veľké množstvo výrobkov remeselnej výroby s vianočnou tematikou. Tiež mohli vidieť vianočný stromček, vianočnú výzdobu mesta a samozrejme nevynechali ani možnosť ochutnať typické vianočné špeciality.

                                                                                                PhDr. Veronika Sliačanová

  Do galérie Vianočné trhy Nitra boli pridané fotografie.

 • Gymnaziálna futbalová liga - výsledky 1. kola

  Gymnaziálna futbalová liga - výsledky 1. kola

  Prinášame Vám výsledky 1. kola školskej futbalovej ligy. Vzájomné zápasy zohrali tímy z prvých ročníkov.

   

  Triedy dohrali vzájomné zápasy nasledovne:

  • 14.15        I.A  -  I.B       6:4 (2:3)
  • 14.50        I.C  -  I.A       6:1 (2:1)
  • 15.25        I.B  -  I.C       1:7 (0:2)

  Systém súťaže:

  Súťaže sa zúčastňujú prihlásené tímy z jednotlivých tried. Hrá sa dlhodobo systémom každý s každým, podľa vylosovania zverejneného na nástenke školy.

  Pravidlá súťaže:

  Hrá sa 2x15 minút, počet hráčov na ihrisku je 3+1. Za víťazstvo sú dva body, za remízu 1 bod, za prehru 0 bodov. Víťazom ligy sa stane tím, ktorý získa najviac bodov. Pri rovnosti bodov rozhoduje o poradí vzájomný zápas alebo aktívnejšie skóre.

 • Deň otvorených dverí (štvorročné štúdium)

  Deň otvorených dverí (štvorročné štúdium)

  Srdečne pozývame žiakov 9. ročníkov ZŠ a ich rodičov na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 5. decembra 2018 o 8.00 hod.

  Okrem základných informácií o možnostiach a podmienkach štúdia pripravujeme pre Vás prehliadku priestorov školy s ukážkami aktivít z vyučovacích hodín. Vyberieme sa do sveta jazykov, predvedieme úlohy plnené IT generáciou, ohúrime Vás pokusmi v chemickom i fyzikálnom laboratóriu, ukážeme ako sa poznávaním histórie učíme k tolerancii. Nebudú chýbať ukážky aktivít zo života školy. Nezabudli sme na rady ako sa pripraviť na prijímacie skúšky.

  Tešíme sa na stretnutie s Vami!

 • Gymnaziálna volejbalová liga 2018/2019

  Gymnaziálna volejbalová liga 2018/2019

  V stredu 5.12. v ZUS aréne za účasti všetkých žiakov našej školy odštartujeme úvodnými zápasmi Gymnaziálnu volejbalovú ligu. Dlhodobej súťaže počas šk.roka 2018/2019 sa záčastní až 14 tried našej školy. Súťaž vyvrcholí v máji 2019. Víťaz ligy získa putovný pohár, prvé tri tímy medaily a vecné ceny. 

  Systém súťaže:

  Súťaže sa zúčastňujú prihlásené zmiešané tímy z jednotlivých tried. Hrá sa dlhodobo systémom každý s každým, podľa vylosovania zverejneného na nástenke školy.

  Pravidlá súťaže: 

  Hrá sa na dva víťazné sety do 15 /rozdiel 2 lôpt/, tiebreak sa hrá do 15. Víťazom ligy sa stane tím, ktorý získa najviac bodov /každý vyhratý set je jeden bod/. Pri rovnosti bodov rozhoduje o poradí vzájomný zápas, pomer setov alebo pomer bodov.

   

  ROZPIS ZÁPASOV - 1.KOLO - 5.12.2018, ZUS aréna

  • 8.15        PRI  –  SEK /otvárací zápas vo vybíjanej/
  • 8.45        IV.A  –  IV.B
  • 9.15        II.A  –  II.B
  • 9.45        I.A  –  I.B
  • 10.15      SET  –  KVI
  • 10.45      SEP  –  IV.C
  • 11.15       I.C  –  KVA+TER

   

 • Gymnaziálna futbalová liga 2018/2019

  Gymnaziálna futbalová liga 2018/2019

  Dňa 3. 12. 2018 odštartujeme Gymnaziálnu futbalovú ligu 2018/2019. V jednolitvých kolách postupne zohrajú vzájomné zápasy družstvá jednotlivých tried. Víťaz ligy získa putovný pohár, prvé tri tímy medaily a vecné ceny.  S/ťaž bude prebiehať až do mája 2019.

  Systém súťaže:

  Súťaže sa zúčastňujú prihlásené tímy z jednotlivých tried. Hrá sa dlhodobo systémom každý s každým, podľa vylosovania zverejneného na nástenke školy.

  Pravidlá súťaže:

  Hrá sa 2x15 minút, počet hráčov na ihrisku je 3+1. Za víťazstvo sú dva body, za remízu 1 bod, za prehru 0 bodov. Víťazom ligy sa stane tím, ktorý získa najviac bodov. Pri rovnosti bodov rozhoduje o poradí vzájomný zápas alebo aktívnejšie skóre.

   

  ROZPIS ZÁPASOV - 1.KOLO - 3. 12. 2018, telocvičňa gymnázia

  • 14.15        I.A  -  I.B
  • 14.50        I.C  -  I.A
  • 15.25        I.B  -  I.C
 • Exkurzia do Bratislavy

  Ani nepríjemné veterné počasie nás neodradilo od cesty za poznávaním. A tak sme aj napriek zlej predpovedi vycestovali do Bratislavy. Našou prvou zastávkou bolo Prírodovedné múzeum, kde študenti SEKUNDY a TERCIE skúmali, ako vznikol život na Zemi. Vypracovali zaujímavé pracovné listy, ktoré neskôr vyhodnotia na hodinách biológie.

  Druhým bodom nášho programu bola návšteva Národnej rady Slovenskej republiky. Dátum exkurzie sme vyberali  špeciálne tak, aby sme mohli vidieť poslancov priamo pri ich práci. Práve otvárali tridsiatu ôsmu schôdzu parlamentu, na ktorej sa mal schvaľovať aj štátny rozpočet na rok 2019. Prítomných bolo takmer 130 poslancov a mali sme možnosť vidieť aj najvyšších ústavných činiteľov. Po krátkej prehliadke budovy naše kroky smerovali do kinosály, kde sme mali pripravenú besedu s dvomi poslancami, Martinom Feckom a Martinom Klusom. Študenti ich zahrnuli zaujímavými aj vtipnými otázkami, čím ukázali, že vedia samostatne a kreatívne myslieť. Poslanci žiakom vysvetlili, aké je veľmi dôležité, aby občania Slovenskej republiky neboli pasívni a aktívne sa podieľali na politickom rozhodovaní.

  Poslednou zastávkou na našej ceste bolo nákupné centrum, kde sa vyhladnuté bruchá mohli naplniť a peňaženky vyprázdniť. Po náročnom dni sme sa vo večerných hodinách vrátili domov. Žiar nás privítal jasnou oblohou.

                                                                                                                                     Mgr. Miroslava Debnárová

 • Popoludnie v divadle

  Na 7. novembra sme konečne dostali lístky na predstavenie Škola- základ života v DJGT vo Zvolene. Veselé aj vážne okamihy divadelnej hry na motívy známeho filmu pre pamätníkov si užívali žiaci II.B, II.A a sexty. Pridali sa k nim aj niekoľkí terciáni a prváci a učitelia. Všetci sme sa výborne bavili hľadaním paralel medzi vtedajšou a dnešnou školu. Ďakujeme zvolenskému divadlu za pekný zážitok.

 • PRIMA už v cechu gymnaziálnom

  PRIMA už v cechu gymnaziálnom

  Dňa 29. novembra nadišiel deň, na ktorý žiaci triedy PRIMA čakali od začiatku školského roka s istými obavami. V tento predprázdninový čas sme však triedu PRIMU prijali do cechu gymnaziálneho nielen oficiálne, ale hlavne slušne.

  Tohtoročné imatrikulácie boli niečím výnimočné. Pochopili sme, že ak chceme študentov prijať medzi seba, nemusíme ich ponižovať a uťahovať si z nich. Naše imatrikulácie sa preto niesli v priateľskej a humornej atmosfére.

  Oficiálne prijatie nových študentov sa nieslo v znamení Halloweenu. Všetci sme sa poobliekali do strašidelných kostýmov, ktoré pôsobili veľmi realisticky. Aj študenti triedy PRIMA nesklamali a každý zúčastnený bol vybavený peknou a originálnou maskou.

  Na začiatok sme všetkých slávnostne privítali a všetci zúčastnení si mohli vychutnať ,,zázvorový prípitok“.  Nováčikovia  plnili úlohy veľmi statočne. Niektoré boli ľahké, iné už o čosi zložitejšie. Za každú nesplnenú úlohu čakal študentov PRIMY sladko-slaný trest, a to kokosové gule plnené cesnakom. Takmer všetky úlohy však hravo zvládli a niektorí určite prekonali sami seba. Obidve triedy prispeli k podujatiu aj pestrým  programom, v ktorom sa striedala hudba, tanec či hovorené slovo. Na záver sme spoločne zaspievali pieseň ,,Držím ti miesto“ s upraveným textom, ktorý dokazoval, že sme naozaj dobrá partia. Myslím, že sme vytvorili nováčikom na škole skvelú atmosféru a verím, že aj naďalej sa budú naše vzťahy rozvíjať.

  V neposlednom rade chceme poďakovať pani riaditeľke, pani profesorkám PRIMY a SEKUNDY za snahu a trpezlivosť, s ktorou nám pomáhali zvládnuť všetky prípravy a hlavne všetkým zúčastneným za vytvorenie perfektnej atmosféry, bez ktorej by imatrikulácie nemali to správne čaro.

  EMMA ROŠKOVÁ, SEKUNDA

  Do galérie Imatrikulácie PRIMANOV boli pridané fotografie.

 • Na gymnáziu máme aj spevácke talenty

  Na gymnáziu máme aj spevácke talenty

  Dňa 18.10.2018 sa v Pohronskom osvetovom stredisku konala regionálna spevácka súťaž PO(P)HRONIE pre talenty z okresov Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Naše študentky Eliška Trvalcová (SEPTIMA) a Ninka Jakušová (I.C) sa tiež zúčastnili a obidve získali zlaté pásmo. Do krajského kola postúpila Ninka, takže 23.11.2018 jej držíme palce na POPBB. Obe naše študentky podali skvelé výkony. Ďakujem aj úžasným korepetítorom, ktorí sprevádzali naše speváčky na priečnej flaute Alicka Štefanovičová a na klavír Juraj Námešný (III.B).

  Gratulujeme a Nine držíme palce v ďalšom kole!

 • Cezpoľný beh

  Cezpoľný beh

  Aj v tomto školskom roku sa naši študenti zúčastnili cezpoľného behu žiakov i žiačok základných a stredných škôl. Školu reprezentovali jednotlivci i družstvá, chlapci i dievčatá. V obvodnom kole v súťaži jednotlivcov na 1. mieste dobehli Danielová Nina (II.B) a Adam Kicko (I.B), na 3. mieste skončila Jakušová Nina (I.C). V súťaži družstiev z 1. miesta do ďalšieho kola postúpili dievčatá - Danielová Nina, Jakušová Nina a Vanesová Timea (I.C). Ďalšie družstvo dievčat z I.C, Bartfayová Lucia, Kováčová Nicol a Müllerová Vanessa, získali bronzovú medailu. Družstvo chlapcov, Kicko Adam a Číž Boris z I.B s Dovcom Samuelom z II.B sa umiestnili na II. mieste. Po prvýkrát sa cezpoľného behu zúčastnili aj primania, Kolár Ján, Hrmo Dušan a Kohút Martin, ktorí v súťaži družstiev skončili na 10. mieste.
  Najlepší bežci postúpili z obvodného kola na krajské kolo, ktoré sa konalo 18.10.2018 v Banskej Bystrici. Družstvo dievčat v silnej konkurencii dobehlo na 7. mieste, Adam Kicko skončil na 14. mieste.
                  

  Študentom gratulujeme a prajeme im veľa ďalších športových úspechov!
   

  Do galérie Cezpoľný beh boli pridané fotografie.

 • Aktívny občan

  Aktívny občan

  Vo štvrtok, 11. októbra 2018, sa pod záštitou primátora mesta, Mgr. Petra Antala, v MsKC konalo podujatie „Aktívny občan - efektívny štát“. Je to vzdelávací modul, ktorý pomáha žiakom definovať problémy miestnej komunity a navrhovať projekty (návrhy verejných politík) na ich riešenie. Vyvinulo ho Centrum pre európsku politiku (http://cep.sk/).

  V MsKC sa stretli trojčlenné tímy stredoškolákov z banskobystrického kraja. Naše gymnázium reprezentovali žiačky z triedy Mgr. Petra Sučanského dievčatá (Lucia Holicová, Dana Koštová, Žofia Osvaldová z III.B) a chlapci z tried Mgr. Zuzany Kohútovej (Roman Debnár z I. C, Marko Kováč zo SEXTY a Matej Piatrik z II.B). Po úvodnom predstavení modulu si tímy zadali problém, ktorý sa pokúsia vyriešiť, definovali terajší stav a želanú zmenu.

  Dievčatá si zvolili ako problém školský dvor nášho gymnázia – navrhli niekoľko možností, ako zlepšiť jeho funkcie. Chalani si zase všimli nevľúdny vzhľad a slabé služby žiarskej autobusovej stanice. Návrhy mali možnosť pripomienkovať ostatné tímy (Tisovec, Veľký Krtíš, Banská Bystrica). Tým poskytli potrebný pohľad zvonka. Školitelia sa snažili „ideály“ priblížiť reálnym možnostiam tímu. 

  Teraz majú študenti čas do februára nad projektami popracovať, hľadať podporu v komunite, zdroje, sponzorov, externú podporu ...tak, aby aspoň časť plánov pretavili do skutočnej zmeny. Obom tímom z nášho gymnázia prajeme veľa zdaru, trpezlivosti a elánu. Veríme, že práve niektorý z ich nápadov bude vybratý, aby reprezentoval náš región na celoštátnej prehliadke.

  Do galérie Aktívny občan boli pridané fotografie.

 • Rozhoduj o Európe!

  Rozhoduj o Európe!

  V Žiari nad Hronom sa vo štvrtok 11. 10. 2018 uskutočnil regionálny seminár projektu "Rozhoduj o Európe!". Jeho cieľom je podpora diskusie mladých ľudí z Česka a Slovenska. Seminár organizovali nezisková organizácia EUTIS z Brna a CEP z Bratislavy.

  Počas regionálnych kôl sa študenti učia chápať rozhodovacie procesy, ktoré prebiehajú v rámci Európskej únie. Traja najúspešnejší účastníci regionálok postupujú automaticky na Modelové rokovanie Rady EÚ v Brne.

  Teší nás, že medzi zástupcami banskobystrického kraja je aj študentka nášho gymnázia, Veronika Mlčeková z II.B. Nádej na postup majú aj ostatné členky tímu: Betka Gundová a Eva Lujza Prochocká zo sexty, Terka Lehotská z III.A a Majka Hoang z oktávy. Tie sa o účasť môžu uchádzať v druhom výberovom kole esejou, v ktorej ukážu, ako si predstavujú Európsku úniu o 10 rokov. Ďakujeme dievčatám za výbornú reprezentáciu školy.

  Do galérie Rozhoduj o Európe! boli pridané fotografie.

 • Študijná cesta - Dotyky s vojnou

  Študijná cesta - Dotyky s vojnou

  A päťdesiat rokov po Osvienčime prišla Srebrenica

  Od 17. do 20.septembra 2018 mali možnosť 3 študenti našej školy zažiť priamy dotyk s vojnou, ktorá skončila len nedávno. Dáša Holinová, Petra Betková zo IV.C a Marcel Juriga zo IV.B sa vďaka Centru pre európsku politiku dostali do Vukovaru v Chorvátsku, Tuzly a Srebrenice v Bosne a Hercegovine. Prinášame Vám pár postrehov zo študijnej cesty...

   

  CEP- Centrum pre európsku politiku, 17.9.2018:
  "Vydávame na cestu do Vukovaru, Srebrenice a Tuzly. Tentokrát s čerstvými dospelákmi, žiakmi stredných odborných škôl a gymnázií zo šiestich miest z celého Slovenska. Spolu budeme spoznávať príbeh radikalizmu, etnického a konfesionálneho násilia – príbeh rozpadu bývalej Juhoslávie a následných vojen. V nich proti sebe bojovali ľudia hovoriaci veľmi príbuznou, nám blízkou rečou, kresťania...
  Čo viedlo k vojnám? Aký je život po vojne? Dnes, dvadsaťtri rokov po udalosti. 
  Sme zvedaví, ako tému uchopia a spracujú mladí ľudia, ktorí vtedy nežili. Aké posolstvo prinesú pre svojich rovesníkov na Slovensku. O tom, čo sa dialo vtedy v Juhoslávii a prečo by nás to malo zaujímať u nás doma..."

   

  Dáša Holinová, IV.C, 17.9.2018, Vukovar:
  "Dnes sa mi naskytol nepríjemný pohľad na domy.... budovy.... ploty.... stavby, ktoré boli poznačené vojnou. Odohrala sa len pred pár rokmi. A nie tak ďaleko od nás. V štáte, do ktorého si chodíme cez leto oddýchnuť. Áno, je to Chorvátsko, presnejšie, videla som mesto Vukovar. Bolo pre mňa strašné pozerať sa cestou v autobuse na diery v stenách po guľkách zbraní. Sledovať v múzeu osudy ľudí. Prečo?
  Prečo sme dopustili, aby sa v 20. storočí stalo niečo takéto? Pri návšteve centra pamäti som cítila určitý pocit.... Pocit, ktorý sa nedá opísať. Prechádzala som pomedzi tanky, lietadlá, zákopy, zbrane.... a iné vojnové "pamiatky" a mala som zovreté hrdlo. Zamýšľala som sa, čo by som asi robila ja na ich mieste? Môže byť človek na niečo také pripravený? A nikto nahlas nepovie, že v juhoslovanskej vojne išlo o etnické vyhladzovanie, že aj po roku 1945 boli v Európe koncentračné tábory... Kto z nás by bol pripravený čeliť niečomu takémuto?? A čo týmto všetkým chcem povedať? Ľudia, nechoďte do Chorvátska LEN na dovolenku!"


  Dáša Holinová, IV.C, 18.9.2018, SREBRENICA
  "Po včerajšom zážitku sa tak zamýšľam, čo ma dnes čaká... Keďže ešte doma som si stihla pozrieť pár fotiek viem, že ideme na miesto veľmi smutné, pochmúrne. Je tam pochovaných okolo 8300 ľudí, ktorých našli v masových hroboch. Pocity mám zvláštne a neviem, čo mám čakať.
  Po nie veľmi dlhej ceste autobusom nás upozornia, že sme prišli do Srebrenickeho údolia. Zovrie mi hrdlo, ale neviem prečo. Počas cesty nám sprievodcovia približujú tému Srebrenica. Uvažujem: „Prečo je niekto zlý, ak je moslim z Bosny a nie kresťan zo Srbska? Prečo sa kladie až taký dôraz na to, kto si a v čo veríš?“ Čím viac sa blížime k Srebrenici, tým viac domov vidíme poškodených a prázdnych.
  Príbehy a osudy ľudí, čo túto strašnú genocídu prežili. A dokázali o tom rozprávať. Patrí im veľký obdiv. Napríklad pani Sabahete Fejzič, ktorá prišla nielen o manžela, ale aj o syna a v poslednej chvíli, keď chcela spáchať samovraždu, jej sestra zachránila život tým, že povedala : „Ak sa zabiješ a oni sa vrátia, kto tu bude na nich čakať? A ak sa nevrátia, kto ich pôjde hľadať, ak nie ty?“
  Okrem pani Saby sme mali možnosť vypočuť si príbehy pani učiteľky Beby, väzňov Stanislava, Janka, Amira, a aj pána Zija Ribića, ktorý sa ako malý chlapec (nemal ani 8 rokov) vyhrabal z masového hrobu... 
  Strach, tieseň, slzy, a iné, oveľa horšie pocity... Kto? Povedzte mi, kto je schopný spáchať takúto strašnú vec? Stačilo mi! Videla som zábery, ktoré hovoria o tom, aké zverstvá sa tu diali, fotky ľudí, zábery plačúcich žien, obrázky mŕtvych mužov, detí so zbraňami. Videla som veľa hrobov aj hanlivých nápisov.... 
  To sú Potočary: 6 a pol tisíc hrobov v zástupoch a vyše 2 tisíc ľudí, ktorí sú stále nezvestní... Rodiny vedia, že nie sú živí. Nemajú miesto, kam by za nimi chodili plakať. Ležia niekde zakopaní v masovom hrobe, ktorý zatiaľ nebol nájdený...
  A teraz mi jednoducho vysvetlite, prečo sa v našich učebniciach dejepisu takmer nič nepíše o takejto katastrofe? Moji vrstovníci ani nevedia, že sa stala. A nie je to ani tak dávno. Už vôbec nie ďaleko od nás. Aj toto je časť moderných dejín! Mali by sme o nej vedieť, snažiť sa pochopiť, čo sa stalo. Možno aj brať udalosti ako výstrahu, lebo každý jeden z nás prispieva k chodu tohto sveta. To nie je fráza: z histórie by sme sa mali poučiť, aby sa nezopakovala. Ale o 50 rokov po Osvienčime prišla Srebrenica..."

   

  Pohľady žiakov na cestu v nahrávkach:

  Do galérie Študijná cesta - Dotyky s vojnou boli pridané fotografie.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Milana Rúfusa
  Ul. J. Kollára 2, 965 01 Žiar nad Hronom

  Riaditeľka školy: Ing. Dana Paálová

  Zástupkyňa riaditeľky školy pre pedagogickú činnosť: Mgr. Barbora Kinková

 • sekretariát: 045/6725630
  sekretariát(mobil): +421 903 402 803
  kancelária zástupkyne riaditeľky školy: 045/6723924
  školská jedáleň: 045/6734034

Fotogaléria